kategoria: A500
[#1] Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu
Reprodukcja płyty głównej Amigi 500+ polutowna/zrekonstuowana całkowicie przeze mnie (reprodukcja płyty PCB wykonana przez Rob Taylor dostepna na https://www.tindie.com/products/bobsbits/a500-amiga-500-replica-pcb/ ) . Wykonałem do niej obudowę desktop.
Zdjęcia powinny być dostępne na moim google drive: https://drive.google.com/drive/folders/1uFEcQKTWB3CKjTFJJ1dFQjjPXfDkkabP?usp=sharing

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j1h6F99A5_g&t=24s[/youtube]


Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 22:42:20 przez SimonGK

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 22:44:38 przez SimonGK
[#2] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

Witam!

Blacha wykrawana czy typowo laser? Ogólnie to fajny projekt ale brak mi panelu ze szczotkowanej nierdzewki ale i tak wygląda schludnie i super! ok, racjaOK

ps. pcb wychodzi nawet tanio

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 22:54:49 przez amper
[#3] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@amper, post #2

Wyciete laserem w UK w tam gdzie pracuje. Nie chcialem bawic sie nierdzewko, chociaz przemknelo mi przez mysl.
[#4] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #3

A czy istnieje możliwość pozyskania źródła na laser?
[#5] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

Ciekawy pomysł, chociaż osobiście nie przepadam za "dużymi" Amigami. Natomiast jedna rzecz mnie niepokoi - skoro dałeś w szynę rozszerzeń kartę ze slotami, mogłeś pomyśleć o tym, jak takie karty ustabilizować - w pionie by stały same, w poziomie - no cóż, grawitacja jest nieubłagana. A żadnego suportu koło nich nie widać.
[#6] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@amper, post #4

Na Amibay wystawilem 3 na sprzedaz. Dwie sa dostepne ciagle. Moge podac link.
[#7] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@perinoid, post #5

Nie planowalem slotow zorro. Te rozszerzenie dostalem w prezencie od Stephen'a Jones'a tworcy Check mate 1500 plus na SWAG Workbench 2020
[#8] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #7

No to wszystko jasne. Ewentualnie, możesz teraz pokombinować z jakąś ramką wspierającą wydrukowaną w 3D. Tylko co ty do nich wsadzisz...

PS. Może jakaś lepsza turbinka by się przydała?
[#9] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

Widziałem na amibay. Wow.
Mam nadzieję że będziesz rozwijał ten projekr,. Fajnie by było gdybyś trochę wystylizował przód na a4000/Commodore PC styl, zamiast takiej ascezy...
[#10] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@perinoid, post #8

Np fastram https://www.vesalia.de/e_zram8.htm
lub sd adapter https://www.vesalia.de/e_sddrivez2.htm
lub https://icomp.de/shop-icomp/en/shop/product/buddha-ide.html.

Turbinka - masz na myśłi akcelerator? Amigi używam w zasadzie tylko do zabawy (gier WHD) HDD i fast ram wystarcza do tych gier które używam. Mam Wicherka ale o ile pod Workbenchem wszystko OK to jak próbuję odpalić jakąś grę WHD to po prostu system zamraża się . Nie mam narazie czasu na szukanie przyczyny tego, czy to wina Wicherka czy płyty, na A1K wszystko śmiga. Mam jeszcze inne płyty A500+ ale nie mam narazie czasu na testy.
[#11] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@Ralpheeck, post #9

Obudowa nie była planowana na masową sprzedaż, zrobiłem kilka żeby rozbić cenę produkcji (zawsze najdroższa pierwsza sztuka). Stylizowanie to już naprawdę duże koszta. Napoczątku myślałem nawet jakimś symbolu Commodore albo Amiga, ale w tych czasach lepiej nie ryzykować pozwu. Zamówiłem naklejkę A500++ (tak będzie bezpieczniej dla mnie) ale nie wiem kiedy będzie wykonana. Jak uda mi się sprzedać wykonane egzemplarze to mam kilka pomysłów na małe poprawki o ile będzie zainteresowanie.



W tej chwili używam adaptera klawiatury PS2 ale ostatnio kupiłem klawiaturę Amigi 500 i robię do niej "case".




Teraz pracuję na czymś podobnym do Amigi 600 i Amigi 1200 (mam tylko płyty główne więc jakiegoś "opakowanie" potrzebuję) jak skończę to na pewno zrobię posta.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:51:57 przez SimonGK



Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:54:42 przez SimonGK

W końcu znalazłem sposób na wrzucanie zdjęć szeroki uśmiech .

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:56:10 przez SimonGK


Płytki PCB użyte przeze mnie do projektu (część z nich mojego wykonania):


Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:03:31 przez SimonGK

Więcej zdjęć na google drive jak w pierwszym poście (przepraszam ale dopiero uczę się korzystać z tego forum):
link

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:07:50 przez SimonGK
[#12] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #11

Obudowa do klawiatury A500 to fajna sprawa. Miałbyś jedną na zbyciu? Albo kilka... zależnie od ceny.
[#13] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@wali7, post #12

Obudowa klawiatury nie jest skończona jeszcze, muszę wymyśleć jeszcze jakąś podstawę do niej , no i samo mocowanie klawiatury. Koszt pewnie w granicach 150zł - 200zł (może taniej jeśli nie malowane). Mogę dać Ci znać gdy skończę swoj egzeplarz. Wysyłka z UK może być kosztowna.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:36:55 przez SimonGK
[#14] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #13

Daj mi znać gdy będzie skończona, interesuje mnie wygląd. Potrzebuję kilka obudów do klawiatury A500, gdyż chcę je podpiąć do dużych Ami, które kończę lutować: GBA1000 (prawie gotowa), A4000 (gotowa w 70%) i A3000+ (gotowa w 30%). Moja pierwsza GBA1000 używa z powodzeniem klawiatury A500 w obudowie od Infinitiv... tyle że mam tylko jedną sztukę. Oczywiście najlepsze byłyby klawiatury od dużych Ami (oraz od CDTV).... tyle że są trudno dostępne i drogie. Jeśli klawiatura A500 w obudowie od Ciebie wyszłaby taniej od takiej od dużej Ami, a do tego byłaby ładna - to jestem zdecydowanie zainteresowany.
[#15] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #11

dla posiadaczy napędów 5,25 znajdzie się w niej miejsce ?

mam stacje dysków i cd.
[#16] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@Cezarykl, post #15

W tej wersji obudowy nie, może mogłbym wykonać obudowę z otworami na dwa napędy 5.25 ale pewnie kosztem jednego 3.5. Jeszcze rozumiem chęć podłaczenia CDromu do Amigi 500 ale stacja 5.25 w jakim celu o ile mogę zapytać bez urazy. Sam kupiłem stacje 5.25 od PC ale raczej do potestowania i pokazania synom niż do użytku. Czy Cdrom już działa w Twojej konfiguracji? Przez co masz podłaczonego? Podaj więcej szczegółów. Może byśmy się dogadali. Pamietaj że wysyłka była by z UK (sama wysyłka około 35 funtów, wykonanie pojedynczego egzemplarza pewnie okolo 150 funtów) , albo aż w sierpniu pewnie mogłbym przywieźć do Polski.
[#17] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #16

mam wewn stacje 5,25 (oraz sporo dyskietek) w jakiejś przerobionej budzie od PC,
nie podoba mi się to, więc się zastanawiam co by tu dać na podmiankę.

ps.
buda powinna być uniwersalna, tzn żeby można było podłączyć płytę od A500 lub A1200.
[#18] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@Cezarykl, post #17

500 i 1200 maja porty z tylu w zupelnie innych miejscach, nie mowiac o kolkach montazowych ktore akurat nie sa problemen. 600 i 1200 maja tak samo rozlozone porty poza joystickiem i mysza, no i PCMCiA port jest lekko przesuniety. Tylni panel musialby byc wymienny a to nie takie takie proste.
[#19] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #18

to jest oczywiste,
dlatego taka uniwersalna obudowa będzie miała większe wzięcie.
[#20] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@Cezarykl, post #19

Taka obudowa istnieje tylko troche trzeba czekac na zamowienie, robi ja Stephen Jones ktory jest legenda w srodowisku Amigi. Ja moja obudowe zrobilem hobbystycznie. Moge cos zrobic na zamowienie co mi sprawia wieksza "radosc". Zerknij sobie na jego obudowe:
link
[#21] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #11

Mała aktualizacja, nareszcie ukończyłem obudowę klawiatury.





[#22] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #21

Rewelacja!
[#23] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #11

Super, naprawdę fajny projekt. Mógłbyś pokazać fotkę, jak podpiąłeś Goteka? Wrzuciłeś go na External Drive przez obudowę na zewnątrz, czy na wspólnej taśmie ze stacją? Ja właśnie się o to rozbiłem przy Checkmate 1500 plus, mam przełącznik df0/df1 pod CIA-B i prosty interfejs "ze sklepu" (bez elektroniki), który z External Drive rozdziela mi sygnały na dane i zasilanie. Stacja (df0) działa ok, ale w trybie gotekowym (df1) długo czarny ekran, potem jakiś taki pomarańczowy i kapa, Gotek nie wchodzi w menu na 000 (zaznaczm, że oba CIA i Paula OK, sam Gotek na df0 też git).

Przepraszam, że tu offtopuję, interesuje mnie jak Ty korzystasz ze stacji/Goteka w swojej super kastomowej obudowie. Bo mam ten sam problem do rozwiązaniaOK.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 19:12:12 przez Michciu
[#24] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@Michciu, post #23

Gotek jest podłączony do portu 34 pin na płycie Amigi i pracuje jako df0. Stacja FDD df1 (HDD od PC) jest podłączona do DiskDrive poprzez dedykowany "loopback" (nie tak dopracowany jak w obudowie do A600, nie pomyslałem o tym wcześniej). Nie używam przełącznika. Adapter/PCB stacji PC sam wykonałem według tego projektu link. Tu masz zdjęcia:





[#25] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

W końcu doczekałem się właściwego sticker'a do mojej obudowy. Jest nawet w kolorze PCB.
[#26] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #25

SimonGK a powiedz,gdzie dostałeś taki ładny sticker?
Ktoś Ci go robił na zamówienie?
[#27] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@skofrant, post #26

Tak na zamówienie. To chyba Holender jest. Sprzedawał chyba na jakiejś grupie facebook ale nie wiem jakiej. Ja nalęże do zamknietej grupy na discord "Retro Tinkering", ktoś go tam zaprosił . Sticker kosztuje 4 Euro plus 2 Euro wysyłka na terenie Europy. Mogę Ci wysłać zaproszenie na PM (grupa angielsko języczna).
[#28] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #27

Jak coś, też robię takie naklejki z żywicy ;)





Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:47:59 przez Drakon

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:48:30 przez Drakon
[#29] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #27

SimonGK
Bardzo chętnie poproszę...
[#30] Re: Amiga 500 ++ w obudowie desktop mojego pomysłu

@Drakon, post #28

Zajefajne te atarowskie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem