kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Amiga500 ciemny ekran
witam
po podłączeniu zasilania ,ekran jest ciemny,a procesor szybko się grzeje,po jakimś czasie jest gorący ,wydaje mi się że jest uwalony,orginalnie siedzi 68000c8n6 ,jakim mogę zastąpić go ? np mc68000p12 ? czy mc68000r8 ? czy dobrze mi się wydaje że to wina procesora ?

pozdrawiam
[#2] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #1

Procek nie wstaje - ale to może nie być jego wina. Napisz coś więcej - np. czy Amiga wcześniej działa, czy jakieś układy wyjmowałeś/przekładałeś/dociskałeś?
Mam taką A500 gdzie coś na płycie padło i procek nie wstaje, ale sam CPU jest dobry.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:29:13 przez Adinfo
[#3] Re: Amiga500 ciemny ekran

@Adinfo, post #2

Bez wątpienia może być wiele przyczyn, nie tylko CPU.
Ale czarny ekran jest jednym z objawów uszkodzenia CPU, co więcej 68000 w A500 niezbyt mocno się grzeje.
[#4] Re: Amiga500 ciemny ekran

@wali7, post #3

czy można zastąpić go np 68010 ?
[#5] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #1

Uwalony zasilacz, zły kabel, PAULA/DENISE/CIA i cholera wie co jeszcze. Niekoniecznie procek.
[#6] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #4

Można- 8,10,12
Np.link

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 18:07:39 przez AD99
[#7] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #4

Można, 68010 jest kompatybilny pinowo i elektrycznie. System też odpala.
Jak już koledzy pisali, może być wiele przyczyn... ale CPU także :)
Co się dzieje z Ami po włączeniu zasilania? Czy zielona ledka zapala się? Czy przygasa? Czy podczas próby uruchomienia widać coś na ekranie (zmiana stopnia szarości, cokolwiek innego niż gdy Ami nie dostaje prądu)?
[#8] Re: Amiga500 ciemny ekran

@wali7, post #7

Mam dwa zasilacze, czyli to odpada, po prostu jest ciemny ekran, procek bardzo szybko się nagrzewa, po koło 5 minutach jest gorący, klawiaturę ps/2 mam podłączona przez interfejs, żadnej reakcji
[#9] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #1

Jakie jest napięcie na linii reset?
[#10] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #8

Nic nie napisałeś o ledce - w Ami pełni ona funkcję wskaźnika tego, co dzieje się z bebechami komputera... to nie jest tylko "lampka" podpięta na żywca do linii zasilania, jak w innych komputerach.
[#11] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #8

Spróbuj odpalic bez interfejsu ps2. Sama goła plyta
[#12] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #8

Cześć.
Sprawdź napięcie na liniach Reset i Halt na procku. Jeśli przynajmniej jedna z tych linii jest aktywna to nawet sprawny procek się grzeje.
[#13] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #1

daj foto ?
odwrotnie nie włożyłes ?
[#14] Re: Amiga500 ciemny ekran

@Jaro2k , post #11

odpaliłem ,napięcia na pinach 4 i 6 ,5v czyli prawidłowo
[#15] Re: Amiga500 ciemny ekran

@wali7, post #10

mam klawiaturę ps/2 podpiętą przez adapter
[#16] Re: Amiga500 ciemny ekran

@sanjyuubi, post #9

0.07V
[#17] Re: Amiga500 ciemny ekran

@wali7, post #10

można podpiąć LED ,bo nie mam klawiatury od amigi
[#18] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #17

Podepnij, zachowanie się ledki może pomóc w diagnozie. Nie zapomnij tylko o jakimś rezystorku szeregowo do diody... 300 - 400 omów powinno być ok.
[#19] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #1

Odwrotne włożenie kości kickstartu powoduje w A500 czarny ekran, to pewnie nie to, ale można sprawdzić.
[#20] Re: Amiga500 ciemny ekran

@wali7, post #18

Czy mam go podpiąć pod pin 7 złącza klawiatury?
[#21] Re: Amiga500 ciemny ekran

@wali7, post #7

Gdy włączam zasilanie to ekran monitora z białego staje się czarny lub ciemny,
Ledy klawiatury (ps/2) zapalają się i gasną, gdy podepnę led to będę mógł powiedzieć
Coś więcej
[#22] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #21

A jak masz podlaczona ami do tv? Przez modulator czy przez scart czy przez cinch? Bo jak przez cinch to obraz jest czarno bialy i twoj czarny moze byc innym kolorem.
[#23] Re: Amiga500 ciemny ekran

@Jaro2k , post #22

Jest podłączony przez kabel euroscart czyli będzie normalny
[#24] Re: Amiga500 ciemny ekran

@bilbo, post #1

Hurrrraaa udało się ! przy wymianie kości Kickstartu i procesora ( karta CDTV-RAM-IDE ) odpaliłem i widać hiiii .Dziękuję za pomoc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem