kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV
[#1] Wybielanie obudowy A500 ( może i było)
Do końca składania amisi.. troszkę zostało, czas na operację plastyczną czyli wybielanie obudowy, co byście zaproponowali jako sprawdzone, czy kąpiel w CIF wystarczy? Czy to samo dotyczy klawiszy aby przywrócić im no może fabryczny blask nowości i czym wypełnić lub poprawić znaki na klawiszach

Pozdrawiam
[#2] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@bilbo, post #1

Niektórzy twierdzą, że wystarczy wystawić na słońce na kilka dni.
[#3] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@misiek2, post #2

Wątpliwą sprawa
[#4] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@bilbo, post #1

H2O2 15-30%, pokryć plastik równomiernie aerozolem, owinąć folią stretch, albo lepiej do worka strunowego i wystawić na słońce lub inne źródło UV.
Worek jest po to aby tlen się nie ulatniał i aby H2O2 nie parowało (mówiąc nieprofesjonalnie). Chodzi o to aby H2O2 miało jak najdłuższy kontakt z plastikiem bez potrzeby dolewania i też aby równomiernie działało.
Koniecznie rękawiczki i okulary ochronne!!! Nieostrożność grozi utratą wzroku, uszkodzeniem skóry, wybuchem.
przykłady
[#5] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@orila, post #4

Super sprawa, dziękuję
[#6] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@bilbo, post #5

Dzisiaj po raz pierwszy w życiu wybielałem i muszę powiedzić, że jestem pozytywnie zaskoczony. Użyłem wody utlenionej w kremie 12%. Nałożyłem uczciwą warstwę i owinąłem przezroczystą folią spożywczą i wystawiłem na słońce na jakieś 4 godziny. Poniżej efekt:

Niestety zapomniałem zrobić zdjęcia "przed", ale na pierwszym foto widać resztkę żółtaczki (w rzeczywistości nie wygląda na taki ciemny żółty), taki kolor miała obudowa. Na drugim zdjęciu porównanie odcienia do zwykłej kartki.

Folia dużo daje, bo tak jak czytałem, krem nie wysycha i nie robią się plamy, można równomiernie rozsmarować krem pod folią.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 18:58:19 przez panti1801
[#7] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@panti1801, post #6

Panti wiesz, że za rok góra dwa znowu będziesz to wybielał?
Mam przyklad z klawaturą od A2000, ładnie "wybieliłem", schowałem do szuflady po 2 latach
znowu obudowa jest bardzo żółta, klawisze trochę mniej. To chyba zależy od składu plastiku.
[#8] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Blady, post #7

To znasz jakiś trwalszy sposób??
[#9] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@wnuczus, post #8

Niestety nie, jedyny "trwały" to polakierowanie, ale i tu są problemy z możliwością obicia i porysowania się lakieru. W tym roku może wreszcie się przemogę w polakierowaniu mojej najbardziej zniszczonej obudowy od A500 na czerwono, a klawiszy na czarno. Tylko potrzebuje
naklejki na klawisze, żeby dały się zamalować lakierem bezbarwnym.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 19:56:54 przez Blady
[#10] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Blady, post #9

Też myślałem o lakierowaniu, ale po wybielaniu samym bezbarwnym. Albo użyć filtru UV takiego do reflektorów.
[#11] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Blady, post #7

Niestety też potwierdzam, wybieliłem myszkę, monitor i klawiaturę. Sprzęt leżakował sobie w dogodnych ciemnych warunkach a po wyjęciu mam wrażenie, że jest jeszcze bardziej żółty.
[#12] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Grybski, post #11

Ja też potwierdzam. Wybielałem 2 myszki jedna od PC druga amigowa. PC jakoś jeszcze wygląda amigowa chyba gorzej jak przed wybielaniem. Obudowa od starego PC Adaxa na początku super teraz już pojawia się żółtaczka a komp stoi w zaciemnionym miejscu. Obudowa od stacji Commodore już żółtaczka wraca.

Ja już się przyzwyczaiłem i przestałem bawić się w to wybielanie.
[#13] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@1bubi, post #12

Jak widać ze zdjęć z albumu wybielanie robiłem w 2018 i efekty w miarę się jeszcze utrzymują.
[#14] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@orila, post #4

Kupiłem najtańszy utleniacz 5% w drogerii, za niecałe 7 zł i cały dzień obudowa z wonnościami pod folią przeleżała na balkonie pół dnia, i byłem zaszokowany, podobny manewr zrobiłem z klawiszami ale też fajnie wyszło
[#15] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@bilbo, post #14

Może ktoś jakieś info, jak wybielają ludzie zanurzając rzeczy w wodzie jak 8bit guy, co podobno zapobiega plamkom? Mam cos bardzo rzadkiego do wybielenia i nie chcę ryzykować :(
[#16] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Ralpheeck, post #15

Nawet niech nie przychodzi Ci pomysł w ciepłej/gorącej wodzie utlenionej, sporo osób już tak załatwiło klawisze, a nawet i obudowe Segi Dreamcast
[#17] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Bartek2075, post #16

Potwierdzam.Troszkę przegrzałem roztwór i klawisze od Atari XE zrobiły się śnieżnobiałe łącznie z literkami.Mam czyste guziki,bez napisów 😂

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 23:08:11 przez ak47
[#18] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@bilbo, post #1

Ja ostatnio używałem środku do tapicerki w samochodzie. ADBL Interior cleaner nieco usuwa to pożółkniecie. Do zabezpiecznia ADBL Interior Wow, który ma filtry UV i jest antystatyczny.
[#19] Re: Wybielanie obudowy A500 ( może i było)

@Bartek2075, post #16

Wybielałem tak klawisze z moich A1200 zimą przy braku słońca i wszystko jest ok.
Roztwór perhydrolu w słoiku , temperatura piekarnika na 60-70C , piekarnik niedomknięty.
Jednak latem taki sam roztwór z klawiszami stawiałem na kilka dni na nasłonecznionym parapecie i klawisze wyglądały jak nowe. Zresztą teraz po kilku latach dalej wyglądają super. Amigi są używana dosyć często jednak nie są wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem