kategoria: A600
[#1] [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia
Witam,

Dzisiaj wyciągnąłem z szafy A600 którą używałem ostatnio jakiś rok temu. Gdy ją chowałem wszystko działało.
Gdy dzisiaj włączyłem niestety nie wystartowała. Pojawia się ekran szary, potem jasny szary i biały - na tym stoi przez jakiś czas i robi się restart, czasem wisi długo bez restartu.
Caps Lock ani razu nie miga, gdy go wcisnę ileś tam razy do przestaje się przełączać więc procesor nie odbiera sygnałów klawiatury i przepełni się jej bufor.
Dioda power miga, przy podłączony twardym dysku dysk rozkręca się i na chwilę załącza się dioda HDD.
Sprawdziłem napięcia w zasilaczu i były za niskie, wymieniłem w nim kondensatory i napięcia są dobre ale to nic nie zmienia.
Gdzie zacząć szukać przyczyny? Jakby co jestem biegły w pomiarach i lutowaniu, na co dzień naprawiam zaawansowany sprzęt audio. Amigi jednak nigdy nie naprawiałem i wolę zacząć od konsultacji a w międzyczasie obejrzę sobie płytę główną którą właśnie wymontowałem i sprawdzę luty i ścieżki.
[#2] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #1

Dodam jeszcze że kość KickStart zmieniłem na inną i nic.
[#3] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #1

A kondensatory na płycie masz wymienione czy jeszcze fabryczne?
[#4] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@perinoid, post #3

Wymienione ale nie wszystkie bo gdy wymieniałem to jak dobrze pamiętam 2 czy 3 mi brakowało i potem odpuściłem.
[#5] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #4

C612 wymieniłeś?
[#6] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #4

Jak wcześniej wymyłeś płytę po tamtych starych kondensatorach, to "masz już z górki". Szukaj wyżartych ścieżek pod tymi co nie wymieniałeś(lub nawet obok).
Do mnie jadą już kondki z TME na wymianę moich A600, też zbyt długo zwlekałem. Aż strach zaglądać do środka
[#7] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@AD99, post #6

snifferman - tego nie wymieniłem z tego co pamiętam.
Zacznę od przeglądu kondensatorów w takim razie - mam nadzieję że to tylko to :)
[#8] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #7

Jak nie masz na wymiane, to dla sprawdzenia możesz go wylutować.
Jak wymieniałem kondensatory w mojej A600, to pamiętam, że płyta wstała z bez nich
[#9] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #1

Wygląda to na problem z CIA, a dokładniej mówiąc najprawdopodobniej jest przerwa na ścieżkach lub przelotkach na liniach adresowych układu U8. linie te są prowadzone przy kondensatorach C303 i C304. Elektrolit z nic mógł zrobić swoje.
[#10] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@jarob, post #9

Panowie mały update - kondensatory których nie wymieniem faktycznie w kondycji słabej, na mierniku pojemność 4x mniejsza od nominalnej. Na wszelki wymieniłem ponownie wszystkie ale nie przywróciło Amigi do życia. Zmieniło się jedno - wcześniej głównie wisiała na białym ekranie, czasem restart, po wymianie zaczęła się resetować za każdym razem. Czyli jakiś postęp bo przynajmniej zachowanie regularne.

Poszukałem więc dalej - znalazłem dwie rzeczy - duży pobór mocy za rezystorem R302, na razie usunąłem i Amiga zaczęła się uruchamiać, nie wiem jeszcze co przez to nie działa, muszę jakiś schemat ściągnąć i przejrzeć. Pojawił się problem sporadycznych restartów. Tutaj pomogła mi moja pamięć. Kupiłem A600 daaaawno temu od kolesia który próbował samodzielnie rozszerzyć pamięć na płycie i uszkodził pady lutownicze pod układem. Ratowałem je wtedy kynarem podpinając nóżki pod punkty przelotowe. Wolałem już nie ściągać tej kości pamięci aby nie naruszyć pozostałych padów, tym bardziej że było to łatwe z dwoma dodatkowymi kościami na grzbiecie. Pamiętając sytuacje pomierzyłem przejścia sygnałów z nóżek pamięci i jeden z lutów puścił lub pad oderwał się od ścieżki - musiałem dołożyć jeszcze jeden kawałek kynaru i śmiga Amiga, z HDD i z flopa startuje. Na razie bez klawiatury i myszy, nie podłączałem w czasie testu.

Jutro postaram się znaleźć przyczynę nadmiernego poboru mocy za rezystorem i mam nadzieję że to już wszystko, chociaż obawiam się że któryś scalak jest walnięty.
[#11] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@mastabaniak, post #10

Schematy
PCB Explorer

Sprawdź czy nie masz zwarcia na C302,C304,R348
Jak te bedą ok, to najprawdopodobniej wzmacniacz operacyjny U15 uległ uszkodzeniu. Bez problemu do kupienia. Zamiast LF347 może być też TL084
[#12] Re: [A600] Potrzebuję konsultacji w sprawie uszkodzenia

@snifferman, post #11

Dzięki za schematy. Zwarcia już wczoraj szukałem i nie ma, raczej U15 jest walnięty ale to już jutro sprawdzę, dzisiaj odpoczywam bo trochę mnie zmęczyła Przyjaciółka :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem