kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Gotek z HxC na External Drive (A500 v1.3 z przełącznikiem df0/df1)
Cześć,

chciałoby się powiedzieć, że temat przedyskutowany dogłębnie, mimo to nie dokopałem się na forum, do tego, czego potrzebuję.

Dane:
- A500, v.1.3 (płyta A500+, rev.8a.1, czyli poczciwa pięćsetka, ale z 1MB chip ramu i ECS'em),
- stacja dyskietek wewnętrzna Matsushita (pewnie to samo, co Panasonic),
- Gotek z HxC (zworka na s0), interfejs do DB23,
- boot selector df0/df1 pod CIA-B.

Szukane:
- sprawne działanie Goteka na External Drive, póki co nie osiągnięte.

Wzór:
- przede wszystkim potrzebuję na gwałt dwóch schematów połączeń:
1.) pasywny interfejs Gotek <--> External Drive (DB23),
2.) aktywny interfejs do połączenia stacji dyskietek do DB23.

Opis problemu:
Jakiś czas temu kupiłem w sklepie ten prosty interfejs (zdjęcie wyżej) do podłączenia Goteka na DB23. Do niego była dołączona taśma, ale tak krótka, że od razu zarobiłem nową. Błąd, że nie sprawdziłem oryginału, ale mój nowy ribbon jest identycznie "pokłuty" jak oryginalny krótki. Wydzwoniłem połączenia po obu stronach i git. Nie wykluczam, że może jest błąd, dlatego teraz chciałbym sprawdzić poprawność tych połączeń, stąd prośba 1.). A to dlatego, że w pozycji df0 stacja pięknie pyka i czyta dyskietki, natomiast w pozycji df1 Gotek z HxC i pendrivem nie wchodzi do menu selekcji adf, tylko ekran mruga na pomarańczowo, jak w tym >>filmiku<<. Zdarzyło mi się nawet, że w pozycji df0 stacja, która do tej pory dobrze czytała dyskietki, zaczęła wywalać błędy odczytu. Pytam WTF?! Wszystko wróciło do normy, kiedy z External Drive fizycznie usunąłem połączenie z Gotekiem!

Zaznaczam, że Gotek podmieniony na miejsce stacji (df0) śmiga bez zarzutu. Wyczytałem na ppa, że ta konfiguracja działa u jednych ok, u innych nie. Nawet spotkałem się z opinią, żeby wrzucić Goteka na df0, a stację na df1, dla mnie też ok (wszystko jest w obudowie desktop). Stąd prośba 2.), bo mam zewnętrzną stację skąd mógłbym pobrać interfejs, ale muszę się upewnić, że układ połączeń jest prawidłowy (kiedyś "lewą" zewnętrzną stacją narobiłem sobie szkód, dlatego muszę być pewny połączeń!).

W zamyśle Gotek ma mieć wyższy priorytet, a ze stacji chcę korzystać w wyjątkowych sytuacjach (przede wszystkim robienie adf'ów z jeszcze działających dyskietek).

Doradźcie proszę, jak najlepiej ogarnąć ten temat, no i bardzo potrzebuję te dwa schematy. Dzięki!
[wyróżniony] [#2] Re: Gotek z HxC na External Drive (A500 v1.3 z przełącznikiem df0/df1)

@Michciu, post #1

Na Allegro kupiłem taki adapter:

Adapter zewnętrznej stacji dysków

Śmiga jak złoto. W środku Amigi mam przerobioną stację Samsung, external drive to Gotek. Do tego zamontowałem bootselector, więc jak nie chce mi się bawić dyskietkami to ustawiam Goteka jako DF0. Adapter pozwala też podłączyć jako external drive nieprzerobioną stację od PC.
[#3] Re: Gotek z HxC na External Drive (A500 v1.3 z przełącznikiem df0/df1)

@Michciu, post #1

Może odwóciłeś o 180 stopni jedną z końcówek wtedy zmieni się kolejność pinów. Na każdej końcówce masz strzałkie/trójkąt musi on być przy czerwonym przewodzie. Jeśli z jednej strony taśmy strzałka jest przy czerwonym przewodzie a z drugiej po przekątnej to jest zamieniona kolejność pinów. Kiedyś tak sam zrobiłem przez pomyłkie i miałem zagwózdkie przez chwilę na szczęście nic nie uszkodziłem.
[#4] Re: Gotek z HxC na External Drive (A500 v1.3 z przełącznikiem df0/df1)

@Nightmare777, post #2

z nie przerobioną stacją od pc, niestety ten interface nie działa idealnie,

pod wb trzeba ręcznie klepać polecenie diskchange

ps.
mam wersje na 2 stacje.


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 14:08:47 przez Cezarykl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem