kategoria: Sprzęt
[#1] Taśma 44pin do HDD 2,5"
Witam
Mam mały problem używam dysku 2,5" o pojemności 2,5gb jest on podłączony normalną taśmą 44pin do złącza hdd. Działa prawidłowo
I teraz jak podłączam dysk taki sam 2,5" 20gb to dioda od HDD świeci ciągle.
Podpowiedzcie czy przecięcie pinu 39 na taśmie da rezultat pozytywny czy muszę bawić się w przerabianie taśmy.
Lub zmienić na inny dysk. (loteria)
A amiga to A1200
[#2] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@mwb113, post #1

Czyli dysk jest sprawny, Amiga go wykrywa, masz odpowiednie scsi.device i filesystem do obsługi dysku 20GB i tylko z powodu świecenia się diody chcesz przeciąć pin 39 ?
[#3] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@Norbert, post #2

Wszystko jest ok scsi dobre partycje też. Tylko dioda świeci non stop.
[#4] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@mwb113, post #3

są dwie możliwości dysk odwrotnie włożony ( czy PIN1 jest przy czerwonej "nitce" taśmy ,sprawdź wszystkie połączenia miedzy Amiga a dysk
[#5] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@bilbo, post #4

Przecież napisał że dysk działa poprawnie w Amidze, tylko dioda się swieci
[#6] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@mwb113, post #1

Wydaje mi się, że ten dysk po prostu ma uszkodzone wyjście ACTIVE i cały czas jest tam masa, jak przetniesz żyłę ACTIVE, to dioda zgaśnie, ale też już się nigdy nie zaświeci.
[#7] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@mwb113, post #1

Nowsze dyski 2,5'' podłączone do portu IDE A1200 powodują, że dioda HDD świeci lekko lub ciągle.
Walczyłem z tym jakiś czas temu i odpuściłem... po zmianie na adapter IDE>CF zapomniałem o problemie.
Można próbować przerobić taśmę - wlutować rezystor w tasiemkę IDE, gdzieś tu na forum o tym było.
Ja jednak nie próbowałem, jak pisałem wyżej zapomniałem o problemie po pozbyciu się fizycznego dysku 2,5''.
[#8] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@Arturo, post #7

Dysk 20GB cieżko nazwać "nowszym", jednak, jeśli świecenie diody jest wynikiem napięcia 3.3V na pinie active zamiast 5V, to można to łatwo rozwiązać wstawiając w szeregu diodę LED i rezystor 1k (można dołożyć jeszcze jedną zwykłą diodę w szeregu, jeśli jarzenie się tego dołożonego LED'a będzie nas denerwować.

PS. To samo można zrobić w adapterach CF/SD, nie trzeba bawić się tranzystorem, tylko wykorzystać diodę i rezystor obecny na PCB.
[#9] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@sanjyuubi, post #8

Jakie dyski były fabrycznie montowane w A1200?
Dysk 20GB wg tego ciężko jest nazwać "nowszym"?
Jakie są problemy z kartami np. Furia w odniesieniu do dysków HDD i kart CF? Przecież wszystko napisał producent.
[#10] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@Arturo, post #9

Nie chodzi mi o datę produkcji, tylko technologię wykonania, bo jak chcesz się czepiać, to określ, od którego momentu można nazywać dyski nowszymi, bo wg twojego rozumowania są to wszystkie dyski, które zostały wyprodukowane po zaprzestaniu produkcji Amigi 1200. Z tego punktu widzenia masz rację.


A co ma tutaj Furia? Te problemy z kartami wynikają z powodu stosowania hack'ów do przyśpieszania transferu, to wina Furii(coś za coś), a nie standardu ATA w jakimkolwiek rozumieniu. Zanim Boris zaczął się bawić w przyśpieszanie transferu, działało o wiele więcej kart. Te same karty, które nie działają mi na furii, działają mi na 9T, a także na 30T, która osiąga 8,8MB/s na dyskach talerzowych, wolne karty są po prostu wolne, ale dalej działają z transferem w okolicach 3MB/s przy scsi.device 46.0 i mapromem (bez tego to mają po 1.6MB/s, gdzie Microdrive daje 5MB/s). Producent Furii pisze tylko, że potrzebne są szybkie karty CF, ale nie ma to nic wspólnego z tym do czego pijesz, choć nie wiem do czego.

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:27:10 przez sanjyuubi
[#11] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@Arturo, post #7

Amiga 500 karta CDTV-RAM-IDE ,gniazdo IDE wszystkie 40 pin ,walczyłem podłączając kartę IDE/CF z Allegro która nie ma 20 pina ,na początku też miałem problemy z tą ciągle świecącą diodą active po zmianie taśmy na pełne 40pin po obu stronach problem zniknął
[#12] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@bilbo, post #11

1k + dioda LED założyć na pin 39. Czy chodzi o diodę prostowniczą.
[#13] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@bilbo, post #11

To nie ma sensu, ponieważ PIN 20 to klucz przedziwdziałający odwrotnemu podłączeniu wtyki gniazda IDE, on nigdy nie jest do niczego podłączony, ale niektóre adaptery CF używają go do zasilania karty.
[#14] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@mwb113, post #12

A nie napisałem, że LED? Dioda prostownicza jako dodatkowa w szeregu opcjonalnie, bo LED może się lekko świecić lub w przypadku, kiedy sama dioda LED i rezystor to jeszcze za mało.
[#15] Re: Taśma 44pin do HDD 2,5"

@sanjyuubi, post #14

A ok napisałeś. Ominąłem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem