kategoria: A1200
[#1] Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie
Witam
Kupiłem jakiś czas temu Amigę 1200 - wraz z amigą dostałem fast ram 4mb Elboxa. Mam problemy z tą kartą - na początku musiałem wywalić oryginalny akumulatorek i naprawić ścieżki po wylanym kwasie z akumulatorka - udał się zabieg, i nawet mi to estetycznie i ładnie wyszło. Później walczyłem z układem zegara, bo nie chciał zatrybić z nowym akumulatorkiem - ale jakoś udało mi się zrobić z akumulatorkiem po starym telefonie 3,6V i zegar o dziwo już działa nawet wtedy kiedy fast ram sobie zniknie i nawet wtedy kiedy nie widać kart wcale w boot sequence kiedy trzymamy 2 klawisze myszki na początku po restarcie lub włączeniu amigi.
Czasami karta z fastem działa normalnie, a czasami kompletnie jej odwala - muszę wyjmować i wkładać ją lub poruszać, ale to wiem że nie jest od tego, bo styki przeczyszczone i szyna amigi też kontaktem S do lepszego przewodzenia styków w elektronice. Gniazdo nie jest wyrobione ani w amidze ani w Elboxie - ogólnie ładnie to wygląda po obu stronach i jest czyste.
Na początek wymieniłem jeden kondensator w Elboxie bo jak sprawdziłem na multimetrze pojemność kondensatora to pokazywał 0 (po wylutowaniu też) a obok był drugi taki sam czerwony i pokazywał normalnie 22u nie wiem na ile V bo nie pisze nic na nim - dałem taki 22u elektrolityczny 25v choć myślę że starczyłby i 16v lub 10v, ale i tak nic to nie pomogło : ( (zresztą myślę że te elemety są odpowiedzialne za kwarc i koprocek bo są pomiędzy nimi i raczej nie są odpowiedzialne za pracę fast ramu).
Wkurzyłem się i umyłem całą kartę w izopropanolu i wygrzałem ją ładnie pod hotairem - odczekałem aż spokojnie ostygnie i włożyłem do amisi - pochodziła stabilnie 1 dzień i już myślałem że problem znikł, ale gdzie tam - nie znikł : (
Wymieniłem też oryginalny kondensator ten co jest na środku karty na nowy o tych samych parametrach 25v 47u - też nic to nie dało : (

Nie wiem co z tym począć - nie mam kasy na kolejną kartę zresztą to nie są tanie rzeczy dla mnie - zresztą i tak wywaliłem całą kasę jaką miałem uzbieraną na Amigę1200 - może jest tu ktoś kto zna się na tym - jak to naprawić - co jest tego znikania fastu przyczyną?

Mam płytę główną w ami 1D4 - jak elbox działa to memtest2 z aminetu i analyzer 2.0 nie pokazują żadnych błędów pamięci - wszystkie kostki ramu są raczej OK.
Sama amiga z wyciągniętym Elboxem działa stabilnie (sam wymieniłem w niej wszystkie kondensatorki na nowe bo mam jakieś tam pojęcie i zręczność w lutownaniu i w miarę dobrą lutownicę z hoto aoyue 968).


Na karcie są takie prostokątne cusie o nazwie A5E334Z (14 sztuk) - i widziałem po zdjęciach że nie we wszystkich Elboxach 1200/4 są one montowane - w innych były takie okrągłe paróweczki-serdelki montowane zamiast tych kwadratowych - czym to można by zastąpić?
Na karcie są jeszcze 3 kondensatorki na które mówię gluty :D 2u2 16v (2 sztuki) i jeden większy A 15u 25 (25 to chyba V ale nie jest napisane i tych glutów nie wymieniałem bo ciężko im zrobić pomiar jak są wlutowane w płytkę Elboxa - trzeba wylutować żeby zrobić im pomiar.)

A może ktoś umie to naprawić, lub ma jakiś pomysł co jeszcze można w domu zrobić żeby sprawdzić, bo już nie mam pomysłów, a chce to naprawić bo 4mb fast mi wystarczy do amigi, nie potrzebuje nic więcej.
Zdjęcia Elboxa 1200/4
https://i.ibb.co/8XKPBzt/20200523-165748.jpg
https://i.ibb.co/cYXMNmP/20200523-165555.jpg
https://i.ibb.co/1sNbVfy/20200523-165857.jpg
[#2] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #1

Popraw luty na tym niebieskim kondensatorze na początek bo wygląda jakby trzymało się na słowo honoru.
[#3] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #1

Te cusie 14szt to też kondensatory 330nF. Raczej będą dobre choć możesz sprawdzić jedną sztukę, filtrują napięcie zasilania dla układów pamięci.
[#4] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@nostrum666, post #2

Tego niebieskiego to poprawiłem ale już po zrobieniu zdjęcia. Jeszcze go wymienię na innego jak znajdę bo też mi nie dawał spokoju.

Alex - Oki dzięki za namiar na te cusie 330nF
[#5] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #4

Wymień kondensatory w zasilaczu i w stacji dyskietek (to nie żart, w większości oryginalnych napędów ten jedyny kondensator w stacji wylewa).

Po zabiegu sprawdź napięcie +5V. Ono jest krytyczne.
[#6] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@stachu100, post #5

Myślałem o tym - ale mam 2 zasilacze 1 amiowy 4.3 A od A500 i drugi PCtowy AT przerobiony do amigi, i jeszcze miałem na chwilę 3ci zasilacz 4A taki nie typowy czarny ale do amigi, na wszystkich zasilaczach było to samo, czyli zaniki karty elboxa - czasami chodziła normalnie czasami nie.
Stację mam oryginalną z wymienionymi kondkami 2ma - nie ustąpiło - a teraz od 2 dni mam nową stację alps'a przerobionego na amigową i dalej tak samo.
[#7] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #6

No to karta trefna...
[#8] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@stachu100, post #7

Naprawiłem ! A teraz napiszę co było bo może się tak stało u wielu osób z kartami wszelakimi bo nie chodzi o to że to tylko ten model Elboxa to może mieć. Otóż zacząłem dosłownie przeglądać kartę pod lupom i z czołówką na głowie i ścieżka po ścieżce multimetrem sprawdzałem czy jest przejście dobre. W pewnej chwili zacząłem dosłownie jeździć po tej szynie 140 pinowej ale od strony karty nie od strony wejścia slotu. Jak leciałem sondą tam po wszystkich tych lutach to zauważyłem że te luty nie są dobrze przylutowane - odpuściły od płytki karty elboxa! Patrzę normalnie niektóre ruszają się na boki! Uśmiechnąłem się (takie to typowe) kiedy znalazłem tą usterkę, bo wiedziałem że to jest tego niestabilnego działania fastu przyczyna. Po obu stronach karty trzeba ponownie wszystkie piny sprawdzić i przylutować konkretniej - a tam gdzie jest główna masa i zasilanie można zedrzeć trochę laminatu z płytki karty i dać w to miejsce troszkę cyny i podlutować z pinem żeby było mocniejsze połączenie i żeby nie uszkodzić podczas wyjmowania i wkładania karty do amisi.
Jak to zrobiłem? Całe wzdłuż 140 czy ile to pinów tam jest po obu stronach karty pędzelkiem wysmarowałem te piny fluxem - można też najpierw RF800 pędzelkiem i później dać nawet zwykłą pastę lutowniczą (byle była świeża nie stara) ale najlepszy będzie flux do lutowania i rozprowadzić go na wszystkie piny pędzelkiem (nie za dużo tego żeby się nie kleiło później i żeby nie było zmywania dużo izopropanolem jak skończymy) - później cieniutką cynę taką 0,3mm nada się najlepiej bo do każdego pina trzeba ciuteńkę dodawać cyny pod każdy pin tak żeby ładnie go złapało na nowo z płytką karty. Cały zabieg potrwał tylko 10 minut. Nie polecam HotAira bo to trzeba każdy pin z osobna robić i dodawać cyny troszkę bo oryginalna cyna fabryczna zwyczajnie się utleniła po tych 30 latach.
Co potrzebne ? Lutownica ustawiona na 250 najlepiej z miedzianym grotem i nie pistoletowa lutola tylko jakaś precyzyjna oporowa z cienkim grotem. Ja robiłem na Aoyue 968 z grotem miedzianym T-K - ale wystarczy nawet i lutownica najtańsza byle miała grot dobrej jakości i ustawianą temperaturę. Polecam w.e.p 936 - bardzo fajna i tana lutownica - czasami można ją kupić za 65zł (ostatnio kupiłem taka wersje ze srebrnym panelem na wyprzedaży w allegro i zdziwiłem się że jest jakościowo tak samo dobra w pracy jak aoyue.)

Myślę że komuś się przyda to co napisałem - jak macie zaniki/zwiechy/resety/błędy od swoich kart, to najpierw zanim coś wymienicie z elementów sprawdzajcie piny od slotu czy dobrze się trzymają przy karcie.
[#9] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #8

Moje gratulacje! OK

Też zawsze zaczynam od spawdzenia wszystkich połaczeń, a ten typ złącza jest faktycznie wyjątkow trefny.

link
[#10] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@stachu100, post #9

Gratki. Mi tak lata temu dawał w kość megaram hd do 500. Puszczaly piny od slotu i nie miały kontaktu z pcb.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 15:04:47 przez nekroskop
[#11] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@stachu100, post #9

Dzięki.
Dokładnie Stachu, tak to u mnie wyglądało w kilku pinach - poprawiłem wszystkie i kłopoty z kartą znikły jak ręką odjął OK
[#12] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #8

Ja miałem podobnie z kupionym za grosze Elsatem 1204 z FPU, wystarczyło ją całą prze lutować , i działa do dzisiaj bez żadnych problemów ;)
[#13] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@Alex, post #3

Alex, a wiesz może czym dałoby radę zastąpić ten kondensator czerwony obok układu zegara nad oscylatorem. Teraz obok tam jest przylutowany elektrolityczny nie oryginalny, ale on jest nie właściwy, bo trzyma datę i zegar ale sekundy nie idą - a na 100% wiem że to przez ten kondek tak się dzieje tyle że wcześniej tego nie zauważyłem bo sprawdzałem tylko czy datę trzyma po wyłączeniu i włączeniu amigi.
Na tym czerwonym jest napisane 220 AJB
Czy to jest 220 pF ? - czy czerwony jego kolor coś oznacza na ile V ?

zapomniałem dodać zdjęcia
https://i.ibb.co/8XKPBzt/20200523-165748.jpg

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 12:57:40 przez KoFi
[#14] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #13

Raczej wydaje mi się że będzie to 22pF bo najczęściej trzecia cyfra oznacza ilość zer np. 221 to 220pF a napięcie niskie bo całe rozszerzenie działa tylko na 5V.
[#15] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #13

Obydwa kondensatory obok rezonatora muszą być ceramiczne i muszą mieć taką samą wartość.
Najlepiej 2 x 22 pF.

Ale każda para w zakresie 2 x 15 pF do 2 x 45 pF da radę.
Jeszcze lepiej jak jeden z nich jest trymerem - wtedy można sobie dokładnie ustawić chód zegara.
Tak jest w dużych Amigach.
[#16] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@stachu100, post #15

dziękuje śliczne - idę do sklepu po te rzeczy i ładnie zrobię jak trzeba.

Kurde a może nie muszę iść do sklepu bo wylutowałem z jakiejś płytki coś takiego
221J Cog63 - czy to się nada? Akurat były 2 sztuki. Multimetr ustawiony na pojemność kondków 20n - czyli na tą najmniejszą wartość jaką można nim zmierzyć pokazuje 0.26
Zdjęcie:
https://i.ibb.co/vJqwLCL/20200602-142105.jpg
Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:28:35 przez KoFi
[#17] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@KoFi, post #16

221 to 220 pF będzie.
Deko dużo...
[#18] Re: Elbox 1200/4 - fast ram - raz jest raz nie ma - znika - zawiesza - różnie

@stachu100, post #17

oki jeszcze raz dzięki - znalazłem w swoich zbiorach 3 sztuki 22 - powinny chyba być oki : )
https://img.joomcdn.net/48735e5803e8426d3b3884a6865a15bbbb0142ad_1024_1024.jpeg
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem