kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Amiga 600 - zielony ekran
Witam wszystkich forumowiczów, zacznę od tego, że nie tak dawno zostałem posiadaczem amigi 600 z dodatkową pamięcią 5 mb ram oraz dyskiem sd.

Amiga sprawowała się idealnie, wszystko działało jak należy, używana była nawet przez kilka godzin jednorazowo i nie działo się nic niepokojącego... do ostatniego weekendu. Komputer uruchomił się jak należy, jednak przy przeglądaniu gier znajdujących się na karcie, pojawił się "glitch" i po sekundzie ekran zrobił się zielony na przemian z niebieskim i po chwili już tylko zielony. Komputer odłączyłem na kilka minut i uruchomiłem, wszystko zadziałało poprawnie jednak zielony ekran wrócił po kilkunastu minutach użytkowania.

Dziś komputer rozkręciłem (choć ma wyłamane tylne zawiasy i brakuje kilku śrubek obudowy) i przeczyściłem sprężonym powietrzem, w środku nie widać żeby coś było uszkodzonego (załączam fotki).

Komputer skręciłem i póki co działa bez zarzutu, jednak byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje co złego się dzieje, bo przypuszczam, że problem wróci.

Z góry dziękuję za każdą pomoc i sugestie.





[#2] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #1

Mając tak zabezpieczony dysk twardy wręcz domagasz się kłopotów.
[#3] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@Stoopi, post #2

Co prawda napisałem, że dziękuję za "sugestie", ale prosiłbym o jakąś konkretną radę co do zabezpieczenia dysku. Zapomniałem dodać, że jestem laikiem w tym temacie więc proszę mieć na uwadze, że nie znam się na tym. Pierwszy raz w życiu mam amige z twardym dyskiem i zwiększoną pamięcią, więc tym bardziej temat jest mi obcy.
[#4] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #3

Musisz odizolowac ten dysk od reszty układów, cokolwiek to moze być. Pudełko po czekoladzie.
[#5] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@Stoopi, post #4

Tylko nie wpadnij na pomysł odizolowania sreberkiem po czekoladzie.
[#6] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #3

Ja też kartę SD miałem na kablu po zakupie Amigi 600, ale szybko zmieniłem na coś takiego:




Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 12:46:18 przez SimonGK

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 12:48:40 przez SimonGK
[#7] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@Stoopi, post #4



Znalazłem pudełko po taśmie DDS, które idealnie pasuje. Nie wiem tylko czy dysk może być w nim zamknięty?
[#8] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #7

Może być. Karty SD się nie grzeją przy pracy, brak wymiany powietrza nie będzie problemem.
[#9] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #1

Co prawda nie używam rozszerzenia na procesor
w swojej a600, ale w przypadku takich
przypadkowych zwiech obstawiałbym kłopot
z kontaktem na karcie aca podstawka - cpu a600.
[#10] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #1

Ta karta ma więcej pamięci na pokładzie, trzeba użyć oprogramowania do tej karty by ją aktywować. Dysk umieść tak, by nie zasłaniał procesora, grzeje się. W ostateczności należałoby zdjąć kartę, wyczyścić procesor w Amidze alkoholem izopropylowym, prysnąć IPA na procesor i założyć na mokro kartę.
[#11] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@pikkier, post #7

Witam.
Na karcie-dysku masz dolutowany tranzystor - zobacz czy nóżki się nie zwarły.
Na początek odepnij dysk i zobacz czy Amiga się uruchomi.
Jak nie to zdemontuj kartę turbo i włącz.
Płyta główna ma wymienione kondensatory na tantalowe - profilaktyka czy wylały?
Warto też na początek sprawdzić miernikiem napięcia zasilające.
Pozdrawiam.
[#12] Re: Amiga 600 - zielony ekran

@ted, post #11

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i pomoc. Niestety ze względu na brak czasu w tygodniu do amigi zasiądę dopiero w weekend i wtedy postaram się to wszystko sprawdzić. Dzięki jeszcze raz i w kontakcie :). 
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem