kategoria: A2000/A3000
[#1] A2000 Problem z Better Workbench
A2000 z kartą SCSI GVP + 8 Mb Fastu. Karta turbo 030 też z GVP.
Założyłem na dysku SCSI 120 Mb jedną partycję i zainstalowałem WB 3.1 (Kickstart 3.X Cloanto) Wszystko zainstalowało się poprawnie. Następnie zainstalowałem Better Workbench. Instalacja przebiegła poprawnie. Niestety Amiga przestała się bootować z dysku po próbie bootowania z dysku Software Failure 8000 0003 Task: 00212320 i czrny ekran. Przy bootowaniu z dyskietki WB dysk i pliki widoczne.

Proszę o pomoc.....ręce mi już opadają. Próbowałem dzisiaj cały dzień to zainstalować i nic. Ten sam Better WB mam na A500+ z ACA500+ i wszystko działa poprawnie
[#2] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #1

Naprawdę nikt nie ma żadnego pomysłu ?
[#3] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #2

Czy może to być wina Kickstartu 3.X od Cloanto ?
[#4] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #3

Gościu, skończ zgadywać tylko weź się do roboty. Nikt tu na forum nie wróży z fusów. Na taki problem jest tylko jeden i to męczący sposób: eliminacja programu, który powoduje problem. Jak go znaleźć? Metodą kolejnych przybliżeń. Po kolei komentować wpisy w s-s oraz usunąć wbstartup.
[#5] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@cholok, post #4

Nie wszyscy mają tutaj tak obszerną wiedzę jak Ty „gościu”. Pozatym myślałem że jest to jakiś znany problem i ktoś go już przerabiał. Niestety Twoja odpowiedź niezbyt dużo mi pomogła (ale chyba nie taki zamiar miałeś). Gdybym wiedział jak to zrobić to uwierz mi że bym nie pytał. Jeśli naprawdę chcesz pomóc to bardziej „łapotoligicznie” poproszę. Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
[#6] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #3

Jeśli masz inny kick to sprawdź i będziesz wiedział czy to jest przyczyna tego błędu.

Spróbowałem odtworzyć mniej więcej tą instalację pod emulatorem i z kickiem 3.x nie odpala się, z 3.1 bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:26:16 przez AmiClassic
[#7] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@AmiClassic, post #6

Wielkie dzięki. Dzisiaj wieczorem spróbuję i dam znać
[#8] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #5

Właśnie dlatego rzadko pomagam w takich sprawach jak ta. Uogólniając, jak coś podpowiesz to okazuje się, że gościu nie ma o niczym pojęcia, po czym trzeba takiego prowadzić za rączkę, a co najgorsze to na odległość. Krótki przykład: użyj snoopdosa. No i padają pytania: skąd go wziąć, jak rozpakować lha, a skąd wziąć lha itd. System Amigi to patch na patchu i jak instalujesz jakieś gotowce, w których nie wiadomo co jest to musisz liczyć się z problemami.

Wracając do rzeczywistości. Skoro działa dyskietka to uruchamiasz z niej system i zmieniasz nazwę (na hd) wbstartup na inną. Reset. Jak dalej nie działa to edytujesz w dowolnym edytorze tekstu (nawiązując do wątku powyżej, ostrzeżenie, nie zadawaj pytania jakim i w jaki sposób) plik s/startup-sequence. Porównaj sobie z podobnym plikiem z dyskietki, aż zrozumiesz czym się różni oryginał. Średnik na początku linii powoduje ignorowanie polecenia. Wstawiasz średniki pojedynczo i po każdym sprawdzaj czy działa. W pewnym momencie musi zadziałać, ale wtedy wiesz co bruździło. Do dzieła.
[#9] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@cholok, post #8

Jednym z problemów może też być komenda setpatch, która doczekała się różnych wersji i wywołujących różne skutki.
Może na tej z dysku zmień nazwę dodając np. ,.' kropkę. A skopiuj ta z dyskietki spróbuj znów z dysku. Komenda jest w katalogu c.
[#10] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@cholok, post #8

Bardzo dziękuję. Z tym sobie poradzę (aż tak zielony nie jestem - chyba szeroki uśmiech :) Posiedzę wieczorem nad tym. Dziękuję za obszerne wyjaśnienia i poświęcony czas
[#11] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #1

Jaka to karta turbo od GVP, bo było kilka, czy ma jakąś pamiec??
Podaj dokładnie co masz w tej A2000, jaki kickctart, jaki kontroler GVP i jaką kartę Turbo GVP
[#12] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@_Skiba, post #11

Kickstart 3.X od Cloanto. Kontroler GVP A2000-HX+8 Series II. Nie obsadzony Ramem. Karta Turbo GVP nie pamietam modelu ale sprawdzę. 8 MB na SIMM-ach (8 x 1 MB). Karta to taka duża kanapka z dwóch płytek. CPU 68030 + FPU
[#13] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #12

Z dwóch płytek...
Może masz gvp 2630 z rozszerzeniem pamięci? Trochę obciach zadawać pytanie ale nie podawać tak istotnych informacji. Nie dziw się że ludzie na ciebie krzyczą, bo albo zrób zdjęcie albo strzel porządny opis.

Najlepiej obczaj co masz, ściąg do tego instalki i zrób sobie system od zera.
[#14] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Ralpheeck, post #13

Zrobiłem system od zera (nawet 3 razy) wszystko działa do momentu zainstalowania Better Workbench. Wtedy się przestaje bootować z dysku i wywala błąd. Wiem co mam , nie pamiętam nazwy karty turbo (jestem aktualnie w pracy) . Spróbuję też wyjąc kartę turbo i sprawdzić czy bez niej coś się zmienia. Podmienię też Kickstart na próbę

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:12:05 przez Vader_CH
[#15] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Ralpheeck, post #13

gvp 2630 z rozszerzeniem pamięci?

szczęka opada!

Kolega ma na pewno to
Nie instaluj tego BetterWB bo jest tam kilka rzeczy które będą się gryźć z takim kontrolerem.
[#16] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@_Skiba, post #15

Nie instaluj tego BetterWB bo jest tam kilka rzeczy które będą się gryźć z takim kontrolerem.

BetterWB to raczej 'kosmetyka' Workbencha i nie ma tam chyba nic co 'dotyka' sprzętu. Instalowałem to kiedyś i na Blizzardzie i na M-Tec'u i na rozszerzeniu Elsatu i śmigało bez problemów. Dlaczego miałoby się gryźć z jakimkolwiek sprzętem?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 20:09:15 przez AmiClassic
[#17] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Ralpheeck, post #13

Ale nie ma gvp 2630. Może być impact (to była taka kanapka od gvp).
[#18] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@_Skiba, post #15

Problem rozwiązany. Faktycznie konflikt był z rozszerzeniem Ram (płyta którą wpina się w kartę Turbo) Karta Imoact. Wymiana Kickstartu na 3.1 nic nie dała chociaż zostawiłem już 3.1 zamiast 3.X. Usunąłem płytę z Simami i włożyłem samą kartę Turbo i jak ręką odjął. 8 Mb Ramu włożyłem do kontrolera GVP SCSI i ustawiłem odpowiednio zwory. Wszystko chodzi jak należy. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Przy okazji Dysk SCSI zastąpiłem Adapterem SCSI2SD. I tutaj mam problem. Pewnie banalny ale proszę znów o pomoc.

Zainstalowałem kartę SD 16 GB na której założyłem 3 partycje. Pierwszą bootującą GDH0 o wielkości 50 MB i dwie inne (około 6 i 8 GB). Niestety na pulpicie mam tylko ikonę jednej partycji tej bootującej. Partycje założyłem poprawionym HDToolBoxem więc są widziane poprawnie.

Co zrobiłem źle ? I co zrobić żeby pozostałe 2 partycje były widoczne ?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 20:40:57 przez Vader_CH
[#19] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #18

Co zrobiłem źle ? I co zrobić żeby pozostałe 2 partycje były widoczne ?

W S-S (na samym początku) musisz dopisać linię z ładowaniem scsi.device.
c:loadmodule devs:scsi.device

Loadmodule i scsi.device możesz wydłubać z ClassicWB.
SCSI najlepiej Doobreya lub DonAdana (link)


Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 21:17:11 przez AmiClassic
[#20] Re: A2000 Problem z Better Workbench

@Vader_CH, post #18

Za duze partycje. Scsi.device ci tego nie obsłuży, jedyne te patchowane.
Sd2scsi jak dla mnie porażka. Osiagniesz tylko 1mb/s transferu. Troche to muli.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem