kategoria: A600
[#1] Instalacja CWB 3.1
Od 7 godzin staram sie wgrac workbencha na karte sd. Jestem na ostatnim etapie. Instalacja zakonczona pomyslnie, robie restart i zamiast WB pojawia mi sie ADOS i nie bootuje... Co robie nie tak?
[#2] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #1

w early startup jakie masz priorytety startowe dysków?
lub
nie masz zaznaczonej opcji botowania w danej partycji?

może amiga startuje ci z urządzenia nie tego co chcesz?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 15:46:12 przez Cezarykl
[#3] Re: Instalacja CWB 3.1

@Cezarykl, post #2

Nawet po przepieciu do amigi jest to samo. Czyli nie jest to wina emulacji. Moze zle to instaluje. Sformatowalem karte na trzy partycje pierwsza dh0 z bootowaniem. Wszytkie partycje czyste. Wrzucilem na nia system. Zip z paczki classicworkbencha. Montuje floppy cwb. Karte mam piorytet0 na uae. Odpalam wykrywa plik system. Zip, kopiuje i pozniej prosi o restart no i pozniej stoi na shellu :/. Moze mam wgrac najpierw oryginalny 3.1 a pozniej classica?
[#4] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #3

Nie bardzo rozumiem co robisz... ale w zipie CWB jest plik HDF. Pliki które znajdują się w tym HDF'ie musisz 'wypakować' na SD, bootujesz kompa i dopiero uruchamia się instalator Workbencha.

Jeśli robisz to pod emulatorem, to:
1) montujesz Twoją kartę SD
2) montujesz HDF z CWB jako ostatni dysk
3) kopiujesz pliki z HDF'a na DH0 Twojej karty SD
4) boot i instalacja WB 3.1


Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 16:20:55 przez AmiClassic
[#5] Re: Instalacja CWB 3.1

@AmiClassic, post #4

Czyli CWB jest tylko nakładka na oryginalny? Ma mi wystartowac system z karty i wtedy skopiowac?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 16:30:59 przez miki1320
[#6] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #5

Jeśli nadal masz ten swój system to tak. Odpalasz DOpusa, kasujesz co się da na DH0 i wtedy kopiujesz wszystko z HDF na DH0. Sposób najprostszy ale nie najlepszy.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 17:18:07 przez AmiClassic
[#7] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #5

Ściągnięty Classic Wb to instalka .
W zależności od wersji musisz posiadać oryginalne dyskietki Wb 2.1 lub 3.0/3.1
Żeby to zrobić poprawnie pod WINUAE musisz zrobić tak :
pozakładaj partycje najlepiej na Amidze pod prawdziwym HDToolboxem lub
Hdinstoolsem.
Potem rozpakuj i zamontuj w WINUAE:
dysk ClassikWB z instalką.
Swoją karte SD lub CF.
do wirtualnej stacji df0: wrzuć bootowalną dyskietkę z dierktory opusem.
Po uruchomieniu z dyskietki uruchom Dopusa i przegraj całą zawartość
instalki dysku clasik wb na karte SD/CF.
Po przegraniu włóż do Amigi i wystartuje in-stalka classicWB.
Podczas instalacji poprosi Cie o odpowiednie dyskietki i wybierzesz
kilka konfigów programów. Na koncu restart i będzie smigać.
Pozdro OK
[#8] Re: Instalacja CWB 3.1

@viger, post #7

Zrobilem w podobny sposób. Raz przez dopusa i raz poprostu sprzeniosłem foldery z dysku na dysk manualnie. W obu przypadkach sypało mi errorami po wgraniu i odpaleniu. Ostatni raz spróbuje, jesli mi sie nie uda to pier**** bo siedzialem wczoraj 14 h i mam dosc.
[#9] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #8

Przeciez to jest łatwe. Dzialaj na obrazie hd classica a potem skopiuj to dopusem na dysk amigowy.
Musi działać. Aaa i w hdtoolboxie jak robisz partycje na dysku amigowym to nie przesadzaj z rozmiarem.
Wystarczy 500mb i nie zapomnij ze ma byc bootable.
[#10] Re: Instalacja CWB 3.1

@Jaro2k , post #9

Dopus z dyskietki nie wykrywa mi partycji...
[#11] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #10

Robisz wiekszosc rzeczy na pc. Na amidze tylko przygotowujesz dysk. Pozniej montujesz pod winuae. Classicwb ma dopusa wgranego.
[#12] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #10

Musisz wejść w config Opusa i tam dodać dyski/partycje
... znajdź opcje get drivers. Potem będą widoczne na blacie
Opusa jak inne dyski.
Klikasz małe c ( prawy dolny róg ) Potem Drivers - Potem Get Drivers - Okey
I Okey lub Save

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 15:22:23 przez viger
[#13] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #8

Jak sypie Ci Errorami to możliwe ze masz źle ustawiony Max Transfer .
Jakiego Systemu Plików używasz ? FFS / PFS3 / SFS ?????
[#14] Re: Instalacja CWB 3.1

@viger, post #13

Format plikow mam FFS a wartość maxtransfer 0x1fe00.Tak oto wygląda system.





Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:26:42 przez miki1320
[#15] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #14

W filmie jest robienie partycji pod WinUae ale spokojnie możesz zrobić to samo na Amidze.
Będziesz miał pewność ze jak włożysz kartę z powrotem do Amigi to zadziała.
Obejrzyj TO
Jak zakładasz partycje FFSie to nie zmieniaj max transferu. zostaw tak jak jest.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 20:17:27 przez viger
[#16] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #14

Partycja DH0 nie może się nazywać Systemowa czy jak tam chciałbyś ją sobie nazwać - w przypadku CWB ta partycja musi nazywać się System, ponieważ wszystkie przypisy w SS i US są zrobione w każdym CWB pod partycję System.
Którą wersję CWB instalujesz?
Obejrzyj sobie drugą część mojego filmiku (od 3:45) jak to załatwić bezboleśnie (jeśli już masz spartycjonowaną kartę) - zamiast FileMastera możesz użyć dowolnego menadżera plików bootującego się z dyskietki.
[#17] Re: Instalacja CWB 3.1

@AmiClassic, post #16

Instaluje Wersje 3.1 advsp. Po przekopiowaniu musze instalowac na Amidzie ( brak dyskietek wb)??. Gdy przekopiuje pilki i wloze sd do amigi to zalacza sie instalacja cwb. Gfy zainstaluje cwb na emulatorze to mam czarny ekran na emu jak i na amidze.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 20:58:39 przez miki1320
[#18] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #17

Działa prawidłowo gdy na emulatorze zmienie procesor na 68020.. Jestem juz bardzo blisko :) :)
[#19] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #18

Czy mógłbyś napisać dokładną konfigóracje swojej Amigi.
Wersja którą instalujesz ma wymagania minimum procka 68020 +8 mb fastu i
trybu graficznego 640x512 czyli na zwykłym monitorze z migotaniem.
[#20] Re: Instalacja CWB 3.1

@viger, post #19

Faktycznie teraz zauwazylem minimalne wymagania :/ Ja mam A600 z fastramem tylko :/... Czyli po temacie. Instaluje wlasnie poprawna wersje 68k. Ale wielkie podziekowania dla wszystkich bo rozgryzlem i nauczylem sie calego procesu instalacji, obslugi emulatora itp. THXOK
[#21] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #20

Czyli wszystko wiadomo . Dlatego miałeś błędy przy ładowaniu systemu.
Jeszcze jedna sugestia. Jak masz 1 MB Chip Ramu to warto by dołożyć pod
klapkę jeszcze 1 MB chip ramu . Bez tego w gry WHDLoad nie poszalejesz.
Pozdro
[#22] Re: Instalacja CWB 3.1

@miki1320, post #1

Witajcie, to mój pierwszy post na tym forum.

Jako świeżo upieczony posiadacz Amigi (za młodu miałem Atari najpierw XL, później ST) też się z tym męczyłem. Główny problem był taki, że nijak nie udało mi się podpiąć pod WinUAE pustej karty CF (pustej, tzn. wyzerowanej, bez systemu plików). Tzn. podpiąć się udawało, ale żadne zmiany na karcie się nie zapisywały. Drugi problem był taki, że obraz "instalacyjny" CWB działał mi tylko, kiedy go podpinałem jako uaehf.device, a nie jako A600 IDE. Moim rozwiązaniem było wyczyszczenie karty CF, stworzenie jej obrazu IMG przy pomocy HDD Raw Copy, następnie podpięcie tego obrazu pod WinUAE (po zmianie rozszerzenia na HDF) razem z obrazem instalacyjnym CWB. Następnie założyłem partycję na tym czystym obrazie (zrobiłem jedną partycję PFS/3 o rozmiarze 4GB), dalej "zainstalowałem" CWB na tym obrazie i przeniosłem zawartość obrazu ponownie na kartę CF.

Dlaczego jedna partycja? Nie do końca rozumiem amigową koncepcję partycji, w każdym razie na "blacie" (tak to się chyba przyjęło określać w polskim świecie amigowym?) CWB jest "skrót" prowadzący do folderu Games: i ten folder jest na partycji systemowej. Robiąc dwie partycje i umieszczając gry WHDLoad na tej drugiej, nie umiałem zmienić, gdzie wskazuje ten "skrót" (czy cokolwiek to jest).

P.S.
Chwilę zajęło mi także zorientowanie się jak się dostać do wirtualnego dysku w postacie folderu na PC podpiętego pod WinUAE w Directory Opus. Nie pojawia się on na liście, trzeba go wpisać "z palca" w polu gdzie wyświetla się wybrana partycja.

P.P.S.
Moja Amiga to A600 z 2 MB CHIP i 4 MB FAST (minimalnie się pospieszyłem, teraz taniej kupiłbym A608mini :( ), 4GB kartą CF (Kingston Elite) i KS 3.1 (z opcją przełączenia na 1.3). Do tego GOTEK z FF w miejscu stacji dyskietek (stacja, która w niej była chyba nie działa).

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:07:40 przez TzOk83
[#23] Re: Instalacja CWB 3.1

@TzOk83, post #22

Partycji możesz założyć ich chcesz, pamiętając żeby pierwsza oscylowała wokół 500-600Mb, nie ma sensu robić większej pod system.
Możesz sobie stworzyć partycje pod gry czy dema czy jeszcze coś innego, usuwając katalogi dla tychże na pierwszej partycji.
Directory Opus: Configure/Drives/Get Drives/OKay automatycznie odczyta wszystko co masz aktualnie podpięte do emulatora i nie trzeba nic ręcznie wklepywać.

P.S. Obejrzyj sobie filmik z postu 16 jak przygotować kartę z PFS3 dla CWB.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:39:02 przez AmiClassic
[#24] Re: Instalacja CWB 3.1

@AmiClassic, post #23

...tylko jak potem zrobić, żeby skrót Games na blacie prowadził do właściwego miejsca, na drugiej partycji? Te dodatkowe menu też nie będą znajdowały gier i dem w innych lokalizacjach.

Po drugie - czy są jakieś negatywne skutki posiadania jednej dużej partycji? Wszystko wydaje się działać prawidłowo?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:57:13 przez TzOk83
[#25] Re: Instalacja CWB 3.1

@TzOk83, post #22

Ja do formatowania karty użyłem tego poradnika

http://romanworkshop.blutu.pl/amiga/tdisk.htm

Jak sformatujesz to do winuae dodajesz jako pierwsza swoja karte jako IDE:0 . A dysk hdf z plikiem system.hdf z paczki cwb.
Rozpoznanie ma być uaehf.device i bootable DH1.

Załatw sobie DirectoryOpus i dodaj jako floppy.

Odpali ci sie dopus i poprzez ten program skopiuj zawartość system.hdf na swoją partycję systemową.

Zresetuj i odmontuj dyskietke i system.hdf .Powinien ci wystartowac CWB z dysku z dalsza instalacja.OK
[#26] Re: Instalacja CWB 3.1

@TzOk83, post #24

Każda partycja ma swoją ikonę, więc wchodzisz bezpośrednio na wybraną partycję. Gry możesz skopiować bezpośrednio na partycję i masz do nich bezpośredni dostęp, bądź na takowej utworzyć katalog GRY czy inny i do niego kopiować gry (ikonę takiego katalogu możesz 'wyjąć' na pulpit z menu Workbencha Icons/LeaveOut i masz bezpośredni skrót do katalogu GRY).
Do 4GB nie powinno być negatywnych skutków jeśli śmiga bezproblemowo, ale różnie z tym bywa.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 12:31:10 przez AmiClassic
[#27] Re: Instalacja CWB 3.1

@AmiClassic, post #26

Dlatego właśnie pytałem o ew. negatywne skutki. Na PC też za dawnych czasów robiłem na wszystko partycje (System, Gry, Programy, Dokumenty), skutek był taki, że zawsze na jednej partycji brakowało mi miejsca, a inna była tylko w połowie zapełniona. Teraz (na PC) przyjmuję zasadę 1 fizyczny dysk = 1 partycja, a do porządkowania zawartości używam katalogów. Poza tym trochę inaczej to wygląda, jak komputera używa się do pracy (gdzie warto mieć dokumenty na innej partycji niż system), a inaczej w komputerze do zabawy (gdzie mam obraz karty, który w każdej chwili mogę w całości przywrócić i nie robi mi różnicy czy było tam 5 partycji, czy 1).

Zapewne duża partycja zajmuje nieco więcej pamięci w systemie operacyjnym i być może używa większych klastrów, przez co pojemność dysku jest mniej efektywnie wykorzystywana. Niemniej podejrzewam, że te 4 GB wystarczą na WB + wszystkie gry, które kiedykolwiek wyszły na Amigę z ECS ;)
[#28] Re: Instalacja CWB 3.1

@TzOk83, post #24

ClassicWB posiada przypisania do partycji w s-s (bądź w u-s, nie jestem pewien), czyli wklepujesz np:
>assign A-Games: DH1:
i wszystko co jest na partycji DH1 będzie dla systemu zawartością katalogu A-Games, czyli domyślnego w CWB katalogu dla gier. Tak samo jest z A-Demos.
[#29] Re: Instalacja CWB 3.1

@AmiClassic, post #26

Z tego co znalazłem, jedynym potencjalnym problemem przy partycji 4 GB, może być nieprawidłowo widziana wolna przestrzeń, jeśli na partycji wolne byłoby ponad 2 GB (co mi nie grozi).
[#30] Re: Instalacja CWB 3.1

@nostrum666, post #28

Dzięki za wskazówkę, choć była nietrafiona.

Przypisania "urządzeń" A-Games: i A-Demos: są w pliku "SYS:S/Assign-Startup".

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 17:16:40 przez TzOk83
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem