kategoria: A600
[#1] A600 instalacja workbencha na kartę sd
Witam kolegów,
Mam a600, dotarła do mnie przejściówka na kartę sd zamiast dysku. Jeszcze nie miga ale ją niebawem przerobię.
Na dniach przyjdzie rozszerzenie pamięci fast i chip.

A więc startuje w weekend z instalacją systemu na kartę sd. Problem tylko, że karta ma 32gb. Taka mam pod ręką. EOT. Czy czekają mnie jakieś przykre niespodzianki?
Rozumiem, że amiga widzi tylko partycje po 2gb, ale jak mniemam mogę sobie kartę podzielić na kilka takich dysków?

Jeżeli ktoś chciałby posłużyć jakąś dobrą radą to serdecznie zapraszam.

Jeszcze jedno, całą operacja ma odbyć się na a600 nie na winuae. Takie zboczenie mam

Pozdrawiam
[#2] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #1


Jeszcze jedno, całą operacja ma odbyć się na a600 nie na winuae. Takie zboczenie mam

I chyba za dużo wolnego czasu... :) Szkoda życia na instalowanie WB z floppa na gołej (bez turbo) A600. Z resztą z turbo to samo. Na UAE ustawisz sobie fdd 800% i 2min i po robocie.

Warto jeszcze ROM 3.1 sobie wrzucić, albo 3.1.4 wtedy będzie systemowo obsługa partycji +4GB.
[#3] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@MariuszK, post #2

Dzieciaki odchowane to próbuję nadrobić ostatnie 25 lat.

Nie odpisałem wcześniej, ale ma być jak z fabryki. Rom zostaje taki jaki jest.
Mam a500+ kupiłem z 3 romami bootselektorem stacji i przelacznikiem który zmienia rodzaj pamięci.
Reszta amiga zostaje sklepowa.szeroki uśmiech
[#4] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #3

No dobra, piszesz że ma być jak z fabryki, ale chip i fast dokladasz. Jakieś nowe rozszerzenia? Więc już nie będzie jak z fabryki.. no chyba że to jakieś karty z epoki, to też nie wiem czy sam fast był jakiś - bardziej już turbiny (m-tec 630 itp)

Fabrycznie to chyba najbardziej na bajerze z 600 to była wersja HD z 20mb dyskiem. I nawet ona chipu dodatkowego nie miala (chyba).

Jak trafisz na ROM 37.299 to nawet z dysku jej nie uruchomisz. Jak masz farta i masz ROM z wersji 600HD to masz 37.350 i on ma stare scsi.device i wtedy max 2 GB i system 2.05. Dlatego napisałem że warto zaopatrzyć się w 3.1 lub 3.1.4.
[#5] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@MariuszK, post #4

A możesz powiedzieć jakie partycje max i całą przestrzeń dyskową max obsłuży goły wb3.1
Z kickiem 3.1?

No i w jakim systemie plików, bo to chyba też gra rolę. Mogę sobie zrobić partycje systemowo w psf3?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 18:06:07 przez snifferman
[#6] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@snifferman, post #5

To zależy od filesystemu.
Wiki

Partycje systemowa możesz w pfs3, nic nie stoi na przeszkodzie. Ja zrobiłem sobie bootowalny dysk w obudowie zew SCSI (18GB) i tam mam właśnie wszystkie partycje w pfs3.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 18:10:54 przez MariuszK
[#7] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@MariuszK, post #4

Kicka mam ok. A600 przecież już mam. Na nic innego nie trafię.
Z fabryki to znaczy bez modyfikacji MOBO, przynajmniej dla mnie.
Dokladanie rozszerzenia pamięci chyba nawet dla ortodoksyjnych amiszów nie byloby postrzegane rownorzędnie z wymianą kickstart, bo przecież producent przewidział taka możliwość.

Zastanawiam się tylko, dlaczego niektórzy tylko cały czas próbują przeszkodzić, ten wątek jest aby pomóc.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 18:23:53 przez 111zenek
[#8] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #7

Przeszkadzam - rozumiem. Więcej nie mam zamiaru.
Podpowiadam tylko, że szkoda czasu na instalowanie systemu i to jeszcze na sd na gołym sprzęcie.
Zrobisz jak zechcesz, twój czas i twoje wizje. A jeżeli uważasz, że moja rada/podpowiedź z wymianą romu na nowszy to zła podpowiedź, to nie wiem jakich podpowiedzi się spodziewasz? Dotyczących kolejności wkładania dyskietek, czy jak!? Instalacja gołego WB na amidze to rzecz tak podstawowa, że nawet nie ma co tu się rozpisywać...

MK.
[#9] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #1

Żeby obsłużyć twardy dysk, a600 powinna być wyposażona
w rom minimum 37.350 (słyszałem, że 37.300 obsługuje tylko dyski
do 40mb, ale ktoś kiedyś temu zaprzeczał).

Standardowo obsługowane są dyski 4gb, jeśli masz 32gb karte
to 28gb powinno pozostać niespartycjonowane.
Maksymalny rozmiar partycji to poniżej 1gb (niektóre programy
mogą mieć problem na większej partycji).

Do partycjonowania karty najlepiej użyć program hdtool
znajdujący się na dysku install workbench 3.1.
[#10] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@MariuszK, post #8

Nie przeszkadzasz, pytałem o pułapki A nie oczekiwałem rozprawni na temat zmiany kickstartu. Nie uważam za potrzebne.
Fajnie jakbyś ni podpowiedział, Czy kick z a600 obsłuży moja kartę 32gb nawet w kawałkach.
[#11] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@mmarcin2741, post #9

Ja mam właśnie 37.350. Równo.
Dzięki za rzeczową podpowiedź.

Ale jak to robią, że na alle są karty 32gb? Nawet pod a600?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 19:28:51 przez 111zenek
[#12] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #11

tak
[#13] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@nekroskop, post #12

Dzięki. Oglądnę.
[#14] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #10

Czy kick z a600 obsłuży moja kartę 32gb nawet w kawałkach.
W standardzie nie obsłuży, chyba, że partycje założysz tylko na pierwszych 4 GB, a resztę karty zostawisz odłogiem. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest wstawienie Kickstartu 3.1.4, który ma ogarniętą obsługę dużych dysków. Jeżeli nie, to sztuka w skrócie polega na tym, że partycja startowa musi spełniać powyższe warunki (2 GB max i ulokowana w pierwszych 4 GB karty), w czasie startu ładuje się nowy sterownik dysku, potem Amiga robi „ciepły restart” i widzi już całą kartę i wszystkie partycje. To jak duża może być partycja, zależy od systemu plików. Standardowy FFS umie tylko do 2 GB.
[#15] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@Krashan, post #14

Dzięki. Kickstart zostaje.będzie sposobem.
[#16] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #15

Zainstalowałem dzisiaj pamięć do a600. Będzie łatwiej pograć.

Jak się załącza zdjęcia? Linkami?
[#17] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #16

Zdjęcia wrzucasz na zewnętrzny hosting np imigur a następnie ikonką obrazka dodajesz linka bezpośrednio do pliku graficznego
[#18] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@snifferman, post #17

dzięki.

ciąg dalszy, karta w a600, pamięci poinstalowane, start z zewnętrznego goteka.
instalka workbencha 2...., partycjonowanie karty sd, na początek 2 partycje po 4 gb. nie wiem dlaczego, ale od razu z karty widziała obszar na dwie partycje obie na 4gb.
format start....... i tak od 2 godzin pasek postępu niestrudzenie brnie do 100%, teraz jest około 70% zaawansowania.
w między czasie 4 bitwy w WOT na PS4, potem już nuda, zbyt droga jest gra 10 poziomami.

tak więc czekamy....

p.s. co ciekawe rozszerzenie pamięci o 1mb chip nie działa pod standardowym kickstartem a600 tylko widzi 0,5mb więcej niż już zamontowane. chyba do 2mb potrzeba workbench 3.1.4. trochę nie po mojej myśli. teraz w sumie 1,5mb chip i 8mb fast na pokładzie. wystarczy, przeboleję stratę 0,5mb.

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 17:54:57 przez 111zenek
[#19] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@111zenek, post #18

zawsze dawaj szybki format, inaczej zabijesz kartę.
[#20] Re: A600 instalacja workbencha na kartę sd

@lopezpb, post #19

dzięki, drugi dysk zrobiłem quick format. faktycznie coś się bardzo zagrzało.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem