kategoria: Sprzęt
Wątek zamknięty
[#31] Re: Standard turbo kart Next level A500

@Ralpheeck, post #17


Custom chipów praktycznie nie ma wcale (chyba że ktoś ma super bustera 13 jak ty), więc aby coś takiego zrobić, trzebaby poświęcić prawdziwą a3000



SuperBuster 013A oznaczenie 71, z 1989 użyty w A3000
https://bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=1484

Na razie go nie posiadam. Albo kupię zestaw chipów, albo A3000, choćby samą płytę.
[#32] Re: Standard turbo kart Next level A500

@mrcha_67, post #31

Ale dlaczego SuperBuster 7? Ta wersja nie obsługuje bus masteringu. Jedyna sensowna to 11 (9 jest zabugowana).
A z innej beczki, jak zamierzasz upchnąć karty Zorro w obudowie A500? Przecież cały sens robienia maszyny z magistralą ZIII polega na możliwości użycia kart ZIII. Bo bez tego to czym różni się A3000 od A500 z 68030 i fast ramem?
[#33] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #32

Bo bez tego to czym różni się A3000 od A500 z 68030 i fast ramem?

Amberem aka flicker-fixer
[#34] Re: Standard turbo kart Next level A500

@waldiamiga, post #33

No to jeszcze scsi, no i pytanie jaki rom tam pójdzie.
[#35] Re: Standard turbo kart Next level A500

@Ralpheeck, post #34

Rom 2.0 od A3000

SuperBuster 013a ma przed napisem pod wersje 71
Zobacz ten moj link, scrolluj w dol po wersjach az do wersji 013A i popatrz w tabelke na samym dole

Co do Zorro III, profit z A3000 w tej obudowie widze tylko taki:
Host Bus speed i zastosownie mostków pomiedzy fast RAMem i Chip RAMem

Karty do Amigi500 turbo sa ale wiszą na I/O bez calego kompletu chipów by Commodore
Przyrost prędkości najlepszy na w pelni synhronicznym HostBusie np 28,6 mhz masterlocku
Swoją drogą chip ram w Amidze 3000 tez mógłby być na 28,6Mhz i caly chipset i processor na fast RAM
I controller dyskow HDD. To się nazywa turboboost HostBusu.

Zero 7,14Mhz nareszcie

A Zorro III mam gdzieś bo fakt nie wejdzie
Tylko podlaczenia urządzeń na twardo HW.
Jekie chcecie byle HW. HardWired
Dla mnie tylko potrzeba controller EIDE na cztery porty ultraATA/33
128MB fastu, dorzuce MIDI inerface a...... reszta na terminator.
Tyle korzyści w kmpaktowej obudowie
[#36] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #32

Para jak zwykle pojdzie w posty na ppa i tyle z tego bedzie
Jeden juz tu spamowal pol roku jak to sam w pojedynke zrobi Dune 3 aga
[#37] Re: Standard turbo kart Next level A500

@HOŁDYS, post #36

My tu przy kawie siedzimy.
Amigowe plotki. Ale się zobaczy jakie będą zasoby na projekt.
Na razie faza inżynierska, glownie krojenie projektu. siedzi, pije i chrupki cafe cafe
[#38] Re: Standard turbo kart Next level A500

@mrcha_67, post #35

7MHz to tylko idzie na procesor, Agnus, czyli główny kontroler CHIPRAMu pracuje na 28MHz, jego nie przyśpieszysz, dostęp do chipramu jest powolny również przez niego, bo został zaprojektowany do cyklu procesora 68000 7MHz. Chyba, że zaprojektujesz nowego Ahgusa, to możesz robić co chcesz, a tak pozostaje tylko multiplekser, który umożliwia dostęp do CHIP'u procesorowi bez udziału Agnusa, co pewnie zostało zastosowane w A3000.
[#39] Re: Standard turbo kart Next level A500

@mrcha_67, post #35

Co rozumiesz jako mostki pomiędzy chip ramem a fast ramem?
[#40] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #39

To się rozumie samo przez się.
chip ram dualport jak w projekcie Jensa.
Od jednej strony żre chipset.
Od drugiej strony wpychamy dane na szybko z fast jakimś układem w FPGA.
Przy okazji konwersja c2p i 16 bit na HAM.
[#41] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #39

Pytałem o sens robienia A3000 bez slotów Zorro. W odpowiedzi była m.in. informacja o mostkach między chip a fast ramem. Z tego co mi wiadomo, A3000 nie posiada nic takiego, jedyny obecny w Amidze hardware potrafiący samodzielnie przemieszczać dane w pamięci, to blitter. Taki sam w każdej Ami i operujący w wyłącznie w obszarze chip ram.
Użycie dwuportowych pamięci jest możliwe o ile zaprojektuje się od nowa kontroler chip ram. Czyli Agnus.
Życzę powodzenia
... oczywiście nie twierdze że się nie da Da się. Ale jakoś nie wierzę, że coś z tego wyjdzie.

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 19:46:47 przez wali7
[#42] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #39

Chodzi o to, że normalnie to Agnus jest mostem pomiędzy CPU, a CHIP. Agnus decyduje o timingach pamięci i jej priorytetowaniu pomiędzy kanałami DMA i CPU, gdyby wstawić między pamięć CHIP, a Agnusa układ zarządzający dostępem do tej pamięci i podłączyć procesor pod ten układ zamiast Agnusa, to mogłaby ona pracować z prędkością fast z punktu widzenia procesora. W takiej A500/A600 max wydajność pamięci CHIP dla CPU to 3.5MB/s, a z kostek 80ns, które są zamontowane w A600, można by wyciągnąć teoretycznie 12.5MB/s na szynie 16-bit minus przepustowość zajmowana przez kanały DMA.

Jeżeli w A3000 pamięć CHIP ma 32-bity, to siłą rzeczy procesor nie może mieć do niej dostępu przez Agnusa z 16-bitową szyną danych, tylko co innego. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.
[#43] Re: Standard turbo kart Next level A500

@WyciorX, post #42

Pamięć chip w A3000 jest 16 bitowa ponieważ.... procesor ma do niej dostęp poprzez Agnusa. szeroki uśmiech Ogólnie większość chipsetu A3000 jest 16 bitowa, to stary dobry ECS. 32 bitowe są układy związane z obsługą szyny CPU, FastRAMu i Zorro III: RAMSEY, SuperBUSTER....
Na tym właśnie polega idea architektury Amigi, mamy dwie szyny: chipsetu podpiętą do chip RAM, gdzie dostępem steruje Agnus, oraz CPU, gdzie mamy RAM podpięty bezpośrednio do CPU.
32 bitowy chip RAM pojawia się dopiero w A1200 i A4000, gdzie Agnus zostaje zastąpiony Alice, będącym częściowo rozszerzonym do 32 bitów Agnusem (częściowo, bo np. blitter pozostał 16 bitowy).

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 22:56:51 przez wali7

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 23:03:40 przez wali7
[#44] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #43

To mi się chyba udzieliły jakieś plamy na mózgu, bo ktoś coś kiedyś pisał... w każdym bądź razie, wstawienie takiego urządzenia między Agnusem, a pamięcią CHIP jest jak najbardziej możliwe, ale bardzo kłopotliwe jeśli chodzi o wszczepienie się z tym w istniejące konstrukcje, np. musiałbyś się z tym wlutować w miejsce pamięci CHIP lub AGNUSA, myślałem o tym jakiś czas temu w przypadku A500, najłatwiejsze byłoby chyba zrobienie karty turbo z 2MB pamięci CHIP na pokładzie i podłączenie jej do adaptera z Agnusem montowanego w miejsce Agnusa.
[#45] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #43

https://www.amigawiki.org/dnl/schematics/A3000.pdf
Ja widzę ewidentnie 16 linii do Agnusa i 16 dodatkowych linii buforowanych co daje 32 linie do głównej szyny danych procesora. Właśnie m.in. te rejestry/bufory 74F646 są tym co wyróżnia ECS w A3000 od ECS w A500+ i A600. Jak to dokładnie działa nie wiem, natomiast procesor ma dostęp do chip ramu 32bitowy w A3000. Nie wiem czy taki "hack" na ECS przynosi jakiekolwiek wymierne korzyści.
[#46] Re: Standard turbo kart Next level A500

@abcdef, post #45

Jasne, też je widzę, co nie zmienia faktu, że chip ram jest nadal 16 bitowy. Mamy tylko zrobiony prosty interfejsik umożliwiający podpięcie do 32 bitowego procesora, cała magistrala systemowa jest nadal 16 bitowa.
[#47] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #46

Czyli podsumowując:
Ktoś chce przeprojektować płytę a3000 (bez daughterboardu), aby wsadzić ją do obudowy a500?
[#48] Re: Standard turbo kart Next level A500

@abcdef, post #45

Korzyści są takie, że szybszy dostęp do CHIP, to... szybszy dostęp do CHIP i wszystko co się z tym wiąże jak mniejsze zamulenie przy większej ilości kolorów, DMA grafiki zostawia mniej (po)wolnych cykli dla CPU a także szybsze kopiowanie grafiki z fast do CHIP, fblit prawdopodobnie nie byłby wtedy potrzebny, a nawet gdyby był, to działałby jeszcze lepiej.

Czyli jednak jest dostęp 32-bitowy do CHIP w A3000, wiedziałem, że dzwoni, ale nie wiedziałem, w którym kościele.

Możesz sprawdzić łatwo co daje ten hack, chociażby jakimś testem typu writepixel z AIBB, na A500 z 68EC020 28MHz mam około 8400px/s z kicstartem z mapromem i na pewno ogólnie w testach rysowania grafiki A3000 wypadłaby ze 2 razy lepiej przy kartach turbo o podobnej wydajności.
[#49] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #46

To zależy którą część Amigi będziesz nazywać magistralą sytemową, bo chipset ECS ma dostęp do pamięci 16-bitowy, ale procesor i sloty Zorro 32-bitowy. Prędkość Chipsetu zostaje ta sama, ale dostęp do CHIPu od strony procesora i Zorro jeśli ma dostęp, robi się 2 razy szybszy, a to właśnie on jest kulą u nogi dla wszelkiej maści akceleratorów.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 02:30:59 przez WyciorX
[#50] Re: Standard turbo kart Next level A500

@WyciorX, post #49

W Amidze 3000 wymieniono też uklad Gary na FatGary a ten jest 32 bitowy.
Najlepszym jednak trickiem jest wyrownanie predkosci naszego procesora
7,14Mhz do prędkości chipsetu Agnus. Jak napisaliscie chipset pracuje z prędkością 28,6Mhz.
Procesor M68k zostal specjalnie zwolniony 4* do chipsetu w malych Amigach nie chcieli udostepnic tyle mocy.
Najgorzej wychodzi interfejs wspolpracy procesora z Agnusem - 7,14Mhz oczym decuduje konstrukcja Agnusa. Najlpiej wymienic Agnus na odpowiednia werje.
Sa plyty do Amigi 3000 na 16Mhz, sa i na 25Mhz tfu...! Dziwne ze nie oryginal 28,6Mhz

Wersji fatAgnusa musi być widocznie wiecej. Wszystkie chipy nazywajace sie FAT sa juz 32 bitowe!!!
[#51] Re: Standard turbo kart Next level A500

@Ralpheeck, post #47

Dokładnie. Trudno nie skojarzyc rozwinicia pelnych żagli.
Amiga 500/+ byla "przykrojona" konstrukcją, pochodną DUZEJ Amigi.

Wiele osób wybiera już teraz 4000, nie mam pretensji, ale kogo nie interesuje pełna moc A500
może wziąć wolne od tego tematu.
Na swojej pełnej mocy nie będzie szybsza od 4000, kompaktowej A1200, ale mnie wystarczy.
(Full HostBus/33Mhz-28,6Mhz)ECS

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 05:57:25 przez mrcha_67
[#52] Re: Standard turbo kart Next level A500

@mrcha_67, post #50

Biorąc pod uwagę FATagnusa z plyty A3000 /25Mhz jak wyglada predkosc wspolpracy z FatAgnusem?
[#53] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #43

Pamięć chip w Amidze 3000 jest 32 bit.
Jest od strony cpu tak samo szybka jak niespodzianka w Amidze 1200 i Amidze 4000.
[#54] Re: Standard turbo kart Next level A500

@mrcha_67, post #51

Przydałaby się jakaś lepsza grafika w klasyku.
Kart na zorro to nie dość że drogie to jeszcze bardzo wolne.
Lepsze od aga ale to nie to.
Taka a500 z 030 z MMU i lepszą grafiką to byłoby to.
[#55] Re: Standard turbo kart Next level A500

@swinkamor12, post #53

Tak jest, Amiga 3000 to pierwszy w pełni 32-bitowy komputer Amiga.

Amiga 4000 i 1200 to pierwsze 32-bitowe Amigi z układami AGA. Amiga CD32 to 32-bitowa Amiga z akceleratorem Chunky (w Amidze 1200 tę rolę pełni karta turbo).
[#56] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #46

To, że cała część obsługiwana przez Agnusa jest 16 bitowa to prawda, ale nie to było istotą sporu. RAM jest 32bitowy (właśnie dlatego są linie DDRD 0-15 i LUD 16-31). Jak mi się wydaje na pierwszy rzut oka GALe dbają o generowanie CCAS [0:7] (z sygnałów CASU i CASL które natywnie Agnus generuje) oraz dodatkowych sygnałów sterujących logiką. I jeśli procesor odwołuje się do chipram agnus generuje sygnały, które przechodząc przez dodatkową logikę tworzą jednocześnie dostępny RAM 32bit. Agnus generował też RAS0 i RAS1, tymczasem A3000 ma tylko CRAS podłączony do RAS0. Dodatkowo RAS0 jest wykorzystywany do generowania sygnałów przez flip-flop i gale. Prawdopodobnie chodzi o to, że gdy Agnus chce czytać z CHIP RAM robi to w 2 cyklach 16 bitowych i odpowiednio na DDRD pojawiają się dane z kostek podłączonych bezpośrednio do tej szyny, albo z kostek połączonych przez 74F245, naprzemiennie co cykl. Jeśli procesor chce dane z chip ram to 646 łączą 8 górnych kostek z DDR[0:15] i 8 dolnych kostek z LUD[16:31] i wrzuca dane bezpośrednio na D[0:31], chyba są wykorzystywane do sterowania też sygnały z FPU. Ogółem nie chce mi się w to zagłębiać za mocno bo jest to bez większego znaczenia. Procesor w A3000 ma dostęp do 32bitowego chipu bo ten chip jest 32bitowy DLA NIEGO. Jest tych kostek tyle i w takiej organizacji, że nie można zarzucić iż jest to przykrywane 16bit. To właśnie dodatkową logiką jest przykrywany fakt, że ECS jest 16 bitowy i musi sobie radzić "na około" :)
[#57] Re: Standard turbo kart Next level A500

@abcdef, post #56

Prawda. Ale cały (no dobra... większość) problem z chip ramem wynika z ograniczonej ilości slotów dostępu dla DMA chipsetu. O ile więc 68030 jest w stanie robić transfery do chip ram szybko, to AGNUS (a tym samym cały chipset) robi je tak samo wolno jak w A500. Czyli jest lepiej (bo CPU ma lepiej).... ale w maszynach z AGA jeszcze lepiej, bo tam szyna chipsetu jest 32 bitowa. A3000 nie była w pełni 32 bitowa, bo jej serce jest 16 bitowe. Sercem tym jest Agnus... to tu ogniskuje się cała wyjątkowość architektury Amigi-Lorraine: odciążenie CPU dzięki oparciu wszystkiego na DMA, copper, blitter, cykle dostępu do chipsetu prawie nigdy nie kolidowały z cyklami CPU. Wszystko to siedzi w Agnusie. I w A3000 jest 16 bitowe, jak w A500.
Wezmę sobie poszukam wyników z SysSpeed dla A3000, A500 i A4000. Tam są testy transferu do chip ramu i do fastu. To będzie kształcąca lektura
I na koniec, reasumując, ja także uważam, że A3000 była najlepszą Amigą w porównaniu do konkurencji swoich czasów (no może jeszcze Lorraine), jednak A4000 jest od niej lepsza pod prawie każdym względem (wady to brak SCSI i sprzętowego Flicker-Fixera). Więc gdybym miał klepać coś nowego, to raczej na AGA. Taka ReA1200, tylko w formacie płyty A500 i z ulepszeniami (np. tym co obiecywał Jens).

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:31:34 przez wali7
[#58] Re: Standard turbo kart Next level A500

@wali7, post #57

Dokładnie, nieco poprawiono dostęp CPU do CHIP RAM, ale na dłuższą metę nie był to znów tak wielki problem jak dostęp chipsetu do chip ram oraz sama prędkość chipsetu. A co do reszty Twojego komentarza ... wróć na początek dyskusji to zauważysz, że w całej rozciągłości się z Tobą zgadzam.
[#59] Re: Standard turbo kart Next level A500

@mrcha_67, post #50

Gary to dekoder adresu, nie ma nic wspólnego z bitowością, która miałaby związek z wydajnością, posiada jedynie więcej wejść adresowych ze względu na wykorzystanie 32-bitowej przestrzeni adresowej.

Nie ma 32-bitowych Agnusów, najlepszy Agnus po prostu obsługiwał 2MB CHIP, ale poza tym, praktycznie niczym się nie różnił od poprzedników.
[#60] Re: Standard turbo kart Next level A500

@Hexmage960, post #55

Z punktu widzenia oprogramowania, każda Amiga jest 32-bitowa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem