kategoria: Programy
[#1] Program graficzny na 3.x
Potrzebuję używać jakiegoś programu graficznego, ktory radziłby sobie z pracą na plikach 24bit i konwertował je sprawnie do palety indexowanej. Probowałem wykorzystywać PPainta ale on wykonuje przy ładowaniu konwersje na np. 256kolorów i dalej praca jest już na takim zredukowanym pliku. Przy tym PP w wysokiej rozdzielczości zżera chip i mało co jestem w stanie zrobić. Jest jakiś gimpopodobny program pod os 3.9 co pozwala np. w 24 bitach pracować a na koniec zjechać z paletą do np 16 kolorow? Uzywam a2000 z vampkiem lub a4000/030 "golas".
[#2] Re: Program graficzny na 3.x

@arturB, post #1

FXPaint, ImageFX.
[#3] Re: Program graficzny na 3.x

@arturB, post #1

ImageFX np. ver.3.5
[#4] Re: Program graficzny na 3.x

@arturB, post #1

Ja polecam Photogenics. Praca w pełnych 24-bitach, potem możliwy zapis do IFF-ILBM.
[#5] Re: Program graficzny na 3.x

@arturB, post #1

TVPaint, swego czasu pełna wersja dodana do CoverCD
[#6] Re: Program graficzny na 3.x

@arturB, post #1

Jeżeli na standardowych układach graficznch to polecam niedocenianego Brilliance. Jest to bardzo zgrabny program do pixlowania w trybach z indeksowaną paletą (od 2 do 256 kolorów), który ma menu w kolorach niezależnych od kolorów edytowanego obrazka (nienawidzę tego w Personal Paicie). Niewiele osób wie, że w zestawie oprócz tradycyjnego Brilliance jest też True Brilliance, który pozwala edytować obrazki 24-bitowe. Oczywiście wszystko widzimy w HAM6/8 ale obrazek cały czas jest w 24 bitach. Nie pamiętam już jak tam w True Brilliance jest z funkcjami, bo 20 lat temu kupiłem kartę graficzną i przestałem używać standardowych układów. Ale coś kojarzę, że był niezwykle szybki i NA STANDARDOWYCH UKŁADACH GRAFICZNYCH znacznie lepiej się edytowało 24-bit niż u konkurencji (ImageFX, ArtEffect, Photogenics, fxPaint). Tylko jeżeli zamierzasz kiedyś przesiąść się na kartę graficzną to trzeba brać pod uwagę, że z Brilliance i True Brilliance trzeba się będzie pożegnać. Nie ma szans żeby zadziałał. Ale wtedy nie będziesz już chciał używać True Brilliance. :)

Bardzo dobrze zapowiadał się też Perfect Paint ale jego rozwój zatrzymał się dawno temu i niestety został w postaci dosyć mocno "zabugowanej". Myślę, że nie warto go dotykać. A szkoda, bo zapowiadało się nieźle.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:32:13 przez MDW
[#7] Re: Program graficzny na 3.x

@Risc, post #5

TVPaint nie obsługuje indeksowanej palety (bo nie do tego został stworzony). Poza tym nie ruszy bez karty graficznej (chyba, że jakieś obejścia typu CGX-AGA).
[#8] Re: Program graficzny na 3.x

@MDW, post #6

No więc używam trybu RTG w 24bit ( vampire ) więc jest i dużo na ekranie i kolorowo. Właśnie oglądam po kolei co dają te apki. Widze ze ImageFX jest dostępny legalnie i chyba ma nawet update z r. 2020. Ktos tego uzywal do konwersji palet? Mozna zaladowac palete indexowaną i rzutować 24bity na nią?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:45:06 przez arturB
[#9] Re: Program graficzny na 3.x

@MDW, post #7

Ale kolega ma Vampire, więc i kartę. Natomiast redukcję do palety to chyba najlepszą ma ImageFX.
[#10] Re: Program graficzny na 3.x

@Krashan, post #9

Najlepszą redukcję na teraz ma Ham_convert ale to jest pod jave. Na Amidze faktycznie robił to najlepiej imageFX.
[#11] Re: Program graficzny na 3.x

@jimiche, post #10

A co z ArtEffect ?
[#12] Re: Program graficzny na 3.x

@mikecios, post #11

Nigdy nie używałem. Ale na Ami i tak nie ma problemu pracować na kilku programach na raz tym bardziej jak ma się kartę gfx.
[#13] Re: Program graficzny na 3.x

@mikecios, post #11

A no był taki, nazywany Photoshopem na Amigę, rozwój zatrzymał się bodajże na wersji 4, starsza wersja (1.5?) było na Amiga Magazyn Cover CD (4/98)
[#14] Re: Program graficzny na 3.x

@waldiamiga, post #13

Ostatnia to 4 , mam 3jke i jest świetny.
[#15] Re: Program graficzny na 3.x

@Hexmage960, post #4

Zgadzam się Photogenics do malowania najlepszy, do image processingu ImageFx.
[#16] Re: Program graficzny na 3.x

@Krashan, post #9

Gdy przeczytałem
"Uzywam a2000 z vampkiem lub a4000/030 "golas"."
to jakoś utkwił mi w pamięci tylko ten "golas".

Przyznam się, że wszelkie próby rozwoju klasycznej linii Amigi są mi tak samo obce jak Windows od Microsoftu. Zupełnie nie wiem co one dają, jak wyglądają, co potrafią. Wyraz "Vampire" przewija się przez podcasty, newsy, filmy na YouTube, Facebooka, Twittera ale dla mnie on dosłownie nic nie znaczy. Nie żebym był przeciwnikiem. Po prostu to zupełnie nie mój świat. Pewnie dlatego mój mózg tego nie wyłapał.
[#17] Re: Program graficzny na 3.x

@michal_zukowski, post #15

ImageFX odkąd dostał warstwy i okienkową wersję (pewnie ok. 20 lat temu) to dla mnie przestał być używalny. W ciągu 5 minut jestem w stanie pokazać z 10 karygodnych błędów i powiesić go kilkoma kliknięciami. Ale żeby coś tam skonwertować to się oczywiście nadaje. Ja myślałem raczej o takim normalnym robieniu czegoś od podstaw na wielu warstwach, maskach, selekcjach. Przy czymś takim ImageFX nie zasługuje nawet na miano wersji alpha.
[#18] Re: Program graficzny na 3.x

@MDW, post #17

Jest dosc uzywalny, jak sie uwaza zeby go nie zawiesic. Mam 4.5 i sobie cenie.
[#19] Re: Program graficzny na 3.x

@MDW, post #16

No 030 to wiadomo, że tragedia. Vampir w trybie RTG może być cokolwiek używalny z amiprogramami graficznymi.
[#20] Re: Program graficzny na 3.x

@michal_zukowski, post #19

Daj spokój ;) całe Amigowe życie mam 030 i nie jest to demon ale tragedii nie ma, potrzeba cierpliwości ;)))
[#21] Re: Program graficzny na 3.x

@mikecios, post #20

Problem z 030 jest taki, że gry albo wymagają 020 z fastem, albo 040 i na 030 działają średnio. Zawsze się dziwiłem posiadaczom 030 :)
[#22] Re: Program graficzny na 3.x

@michal_zukowski, post #21

030 to takie 020 tylko szybsze bo ma datacache więc lepiej było mieć 030 niż 020 :> a z tymi grami co wymagaly 040... No ileż ich bylo, chyba nie ma gry z 040 ktorej bym nie obgrał na 030.
Fakt gorsze detale i mniejsze okno ale się grało i gra dalej.
[#23] Re: Program graficzny na 3.x

@arturB, post #1

Możesz sprawdzić też Grimma, ma trochę dobrych funkcji, m.in. redukuje paletę i pracuje na obrazkach 24-bitowych.
Na Aminecie jest wersja 1.5e, ale wydaje mi się że była też nowsza 1.7 coś tam. Muszę sprawdzić jaką mam u siebie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem