kategoria: A1200
[#1] Os 3.1.4 i powolność działania 040/40
Witam, zainstalowałem sobie testowo OS 3.1.4 na A1200 z kartą Apollo 1240/40.
Instalację zrobiłem skryptem update na OS 3.1.

Problem polega na tym, że po odpaleniu Amigi na nowym systemie, działa ona niesamowicie wolno.
Zaraz po odpaleniu workbencha mam tylko 1,3MB wolnej pamięci Chip, Fast ram z 16MB pokazuje 15,5 wolnego (8 kolorów workbench, rozdzielczośc 640x480 31khz).
Wydajność dysku hdd w sysinfo spadła z 1,6 mega na 800 kilo/s. Sys info szybkość procesora pokazuje w miare ok (1,67 szybkości a4000 040/25)

Mam takie wrażenie jakby cały system ładował się i działał w pamięci Chip ale patrząc na sysinfo i listę bibliotek czy device'ów wszystko pokazuje 32Bit Ram.

Wróciłem wczoraj do 3.1 bo amiga nieużywalna u mnie na 3.1.4.

Ogólnie robiłem update, bo na moim os3.1 mam non stop zwiechy. Wywalają się programy podczas startu workbencha (np mcp czy iprefs), potrafi sie zwiesic amitcp przy starcie. Błąd $80000000. Mam bibliotekę 68040.library z dyskietki do apollo (43kilo).
Musiałem wywalić setpatch na koniec startup-sequence bo po odpaleniu setpatch takie cuda się dzieją.
O dziwo 3.1.4 - 0 zwiech tyle że jest powolny u mnie strasznie.
[#2] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #1

mam non stop zwiechy

1) Kondensatory do wymiany - w A1200, stacji dyskietek, karcie Apollo i zasilaczu.
2) Podstawki pod układy MACH do wywalenia.
3) Dobre chłodzenie 040 - grzeje się niesamowicie przy słabym wiatraczku.
[#3] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #1

Co do warstwy software - OS 3.1.4 wymaga uprzedniej gruntownej konfiguracji. Domyślnie ładuje cały system do CHIP. Niestety sam system to zbiór łatek, które nie pracują wtedy dobrze - bo polegają na FAST RAM.

Przeczytaj FAQ dołączone z systemem.

Musiałem wywalić setpatch na koniec startup-sequence bo po odpaleniu setpatch takie cuda się dzieją.

Na mój gust to masz złą bibliotekę 68040 lub coś namieszane w systemie. SetPatch domyślnie nie powoduje problemów!

Wklej proszę swoje startup-sequence z systemu 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 10:41:16 przez Hexmage960
[#4] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #1

Mnie to wygląda na nie załączone CACHE - na pewno wszystko na full jest?
[#5] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #1

Jesli po wlaczeniu chlodnej Amigi z 3.1 przez pare(nascie) minut wszystko dziala OK bez zwiech to jest to raczej na pewno kwestia chlodzenia CPU, tak jak pisal Stachu (punkt 3). Wystarczy wylaczyc cache i sprawdzic czy sie nie wiesza "cpu nocache" lub "cpu nodatacache", tyle ze to slabe rozwiazanie, ale do szukania przyczyny problemow jest ok.
[#6] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Don_Adan, post #5

Witam,

Co do systemu 3.1.4 to przestudiowałem FAQ i fakt system ładuje mi się do chip ramu. Muszę spróbować dzisiaj ReKickiem władować rom. Także temat zamknięty (chyba :) ).


Co do zawieszania na OS 3.1.
Zwiechy występują niezależnie czy amiga działa długo, czy od razu po włączeniu. Na pewno nie problem chłodzenia bo dołożyłem porządny wentylator.
Myślałem, że to brak prądu, ale na zasilaczu pctowym 300W jest to samo. Dołożyłem osobną linię zasilania do Apollo ale też bez zmian.
Sprawdzałem czy to nie wina dysku HDD więc testowałem na 2 różnych HDD i na karcie CF (nowe tasiemki itp). To samo.
Zawieszenia są też zawsze tylko przy uruchamianiu programów - np AmiTCP (odpala mi się za 10 restartem amigi).
Jak już coś odpalę to potem działa bez problemu. Czasami Amiga potrafi działać bez problemu kilka godzin, wszystko uruchamia się za 1 razem.

Zauważyłem, że mam mniej problemów jak mam bibliotekę 68040 w wersji dummy (ta kilkunasto bajtowa wersja). Zauważyłem, że jak mam wyłączone copyback w procku to też nie mam tak dużo zawieszeń (dlatego z dummy 68040 działa lepiej, bo wtedy nie odpala się copyback setpatchem).

Co do setpatch, to sam setpatch nie zawiesza systemu. Po odpaleniu Setpatch po prostu włącza się cache w procku itp. i dopiero po tym inne programy zaczynają mieć problem z uruchomieniem.

Cała płyta główna została wyczyszczona, nic się nie wylało. Trochę zworki tylko pordzewiały na apollo :) W końcu amiga leżała na strychu z 8 lat nie ruszana.
Dzisiaj postawie chyba świeży system 3.1 i zobacze co się będzie działo.
Mam też nowy RAM do Apollo to podmienię...

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 14:21:31 przez Maffi

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 14:27:35 przez Maffi
[#7] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #6

Zauważyłem, że mam mniej problemów jak mam bibliotekę 68040 w wersji dummy (ta kilkunasto bajtowa wersja). Zauważyłem, że jak mam wyłączone copyback w procku to też nie mam tak dużo zawieszeń (dlatego z dummy 68040 działa lepiej, bo wtedy nie odpala się copyback setpatchem).

Co do setpatch, to sam setpatch nie zawiesza systemu. Po odpaleniu Setpatch po prostu włącza się cache w procku itp. i dopiero po tym inne programy zaczynają mieć problem z uruchomieniem.

SetPatch m.in. ładuje bibliotekę 68040.library.

Myślę, że warto zrobić przegląd zainstalowanych w systemie bibliotek, może znajdziesz (lub koledzy podadzą) nowszą wersję tej biblioteki dla karty Apollo 1240?

Sam nie posiadam tej karty, tylko Blizzard.
[#8] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #6

Cała płyta główna została wyczyszczona, nic się nie wylało. Trochę zworki tylko pordzewiały na apollo :) W końcu amiga leżała na strychu z 8 lat nie ruszana.


No to powodzenia....
"Przecież od leżenia się nie zepsuje".
Tak przynajmniej myślał właściciel tego sprzętu (wybrałem cięższy przypadek z kolekcji):
link
I wielu innych.
[#9] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #6

Biblioteka dummy, ma tylko odwołanie do 68060.library :)

Spróbuj oryginalnej biblioteki do Apollo względnie MMULib i czystego systemu.
Usuń wszelkie dodatkowe rozszerzenia.

Jak się nadal wiesza to masz coś nie tak z kompem.
[#10] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #6

Spróbuj tego: RemApollo. Po poprawnym skonfigurowaniu tego z obrazem 3.1.4 będziesz miał wszystko w FastRAM-ie.
[#11] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@alt_, post #10

Witam, co do OS 3.1.4 wrzuciłem kickstart do Fast Ramu i śmiga teraz z idealną szybkością. Mogłem zamiast kości kick 3.1 kupić 3.1.4 z kościami to nie byłoby problemu.

Co do zawieszania się programów to posiedziałem wczoraj trochę na systemie 3.1.4 i niestety tez mam zawieszki przy odpalaniu. Po prostu są rzadziej to wcześniej myślałem, że na 3.1.4 jest stabilnie.

Jeszcze za radą kolegów, wrzuciłem oryginalny setpatch z aminetu, a do tego MMULibs ale dalej co jakiś czas błędy nr $8000000x. (x= 4,8,6,B itp) przy odpalaniu programów (oczywiście nie wszystkich bo np taki directory opus czy cinemorph stabilny jak głaz).

Może jest jednak prblem hardwareowy :(

Jak się dorobię mikroskopu (narazie czeka w koszyku na decyzję wydania 2,5tys :) ) to obejrzę elektronikę dokładniej.

Chyba, że mi znowu przejdzie wena amigowa i komputer powędruje na kolejne 8 lat na strych.

Dzięki Panowie za pomoc :)
[#12] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #11

Tak jak pisał Stachu , trzeba wymienić kondensatory , wywalić podstawki w turbo...
[#13] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #11

Jeszcze za radą kolegów, wrzuciłem oryginalny setpatch z aminetu, a do tego MMULibs ale dalej co jakiś czas błędy nr $8000000x. (x= 4,8,6,B itp) przy odpalaniu programów (oczywiście nie wszystkich bo np taki directory opus czy cinemorph stabilny jak głaz).

Sprawdź hardware, ale jeszcze zapytam się, czy próbowałeś z inną 68040.library. Bo jednak te Software Failure mogą mieć też przyczyny software'owe.
[#14] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Hexmage960, post #13

Witam,

Próbowałem na różnych 68040.library.
Setpatch v43.7.

W tej chwili mam v46.3 (43924 bajty) z pakietu MMULibs. - efekt to non stop zwieszający się assign podczas startu systemu. Po 5 restarcie załaduje sie system. Ale za to programy w wiekszości startują od kopa.

Na wersji 37.30 z pakietu 040_060libs z aminetu (43888 bajtów) - system częściej startuje, ale juz np przy starcie DOpus co 2gi raz wywala się dopus_arbiter błędem $8000000B (4, 8 itp)

Na wersji 46.5 z pakietu 040_060libs z aminetu (86276 bajtów) - to samo co na wersji 37.30 040_060.

Na wersji 46.5 z pakietu instalacyjnego od Apollo 060 (43888 bajtów) - to samo co na wersji 37.30 040_060.

Zastanawia mnie tylko dlaczego programy wywalaja się przy samym odpalaniu. Jak już się coś uruchomi, to działa i się nie zawiesza.
[#15] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #14

Te kody błędów wskazują na problem z procesorem (pewnie na karcie), albo pamięcią RAM, bo:

80000004 - Nielegalna instrukcja (Illegal instruction)
80000008 - Naruszenie przywilejów (Privilege violation error)
8000000B - Line 1111 emulator error

Te błędy pojawiają się, gdy np. jakaś biblioteka nie jest załadowana, albo program nie zawiera instrukcji procesora, tylko jakieś inne miejsce w pamięci.

Ja tylko tyle potrafię pomóc, nie znam się na hardware. Tutaj słuchaj się rad kolegów, którzy się na tym znają (Stachu100).

Rozumiem, że sprawdzałeś też swoją Amigę bez zainstalowanej karty? Albo próbowałeś na innej kości pamięci RAM?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 11:19:23 przez Hexmage960
[#16] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #14

Procesor 68040 to dość prądożerna bestia, warto sprawdzić, czy czasem napięcie +5v nie ma dużego spadku na karcie. Ponadto, usunięcie podstawek i wlutowanie układów MACH na Apollo to zdecydowanie dobry pomysł.
[#17] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Hexmage960, post #15

Bez karty, albo nawet z wyjętym ramem jest stabilnie. Nic sie nie zawiesza.
Testowałem na 4 różnych simm'ach od 2 do 16MB, więc to raczej nie wina kości.
[#18] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #1

Po różnych kombinacjach, sprawdzeniu karty na innej amidze (te same objawy), odpaleniu UAE na tym systemie (tez wywalające się programy przy starcie) wrzuciłem biblioteki 68040 dummy, do tego 68o40.library i 68060.library z kolejnej jakiejś dyskietki od apollo i jak ręką odjął. Nic się nie wiesza, wszystko odpala od ręki.
[#19] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Maffi, post #18

Czyli jednak soft?
[#20] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Hexmage960, post #19

Tak :) Plus tych kombinacji taki, że odrestaurowałem kolejną A1200 z graciarni :)

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 11:22:59 przez Maffi
[#21] Re: Os 3.1.4 i powolność działania 040/40

@Hexmage960, post #19

Pogrzebałem w graciarni głębiej i znalazłem jeszcze płyty CD z całorocznym mirrorem BBSów amigowych z 96roku :) Na niezawieszającej się Amidze to mam zajęcie na kolejne miesiące z przeglądaniem płytek :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem