kategoria: A500
[#1] A500/płyta A500+ a boot selector
Witajcie.
Mam Amigę 500, aczkolwiek płyta główna ma oznaczenia A500+ rev 8a, kick 1.3. Chciałbym do niej dokupić zewnętrzną stację dyskietek. Czy w tym wypadku muszę zamontować także boot selector, czy raczej ta wersja płyty obsługuje kilka stacji dysków jednoczesnie?
[#2] Re: A500/płyta A500+ a boot selector

@Tukan, post #1

Każda amiga obsługuje kilka stacji jednocześnie a dokładniej 3 stacje + stacja wewnętrzna
Boot selector służy do czego innego.
[#3] Re: A500/płyta A500+ a boot selector

@Tukan, post #1

Amiga 500 obsługuje kilka stacji dysków (wewnętrzna + np. dwie zewnętrzne), ale bez dodatkowego bootselectora Amigę wystartujesz (zabootujesz) tylko ze stacji wewnętrznej w środku.

Amigo-A1200-040 - ubiegłeś mnie.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 21:17:37 przez Adinfo
[#4] Re: A500/płyta A500+ a boot selector

@Tukan, post #1

bootmenu jest od 2.0, zmienić można sprzętowo, opisy dostępne.
[#5] Re: A500/płyta A500+ a boot selector

@Amigo-A1200-040, post #2

Dziękuję za informacje.

@Adinfo

Czyli jak dobrze rozumiem, powiedzmy dyskietka #1 startuje ze stacji DF0, a każde kolejne mogę już wkładać do DF1? Sorki za te pytania, ale zielony jestem :)


Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 21:18:38 przez Tukan

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 21:22:33 przez Tukan
[#6] Re: A500/płyta A500+ a boot selector

@Tukan, post #5

Z kilkoma stacjami możesz np:
1) uruchomić Workbench z dyskietki DF0, w drugiej stacji DF1 możesz np. włożyć DeluxePaint i go uruchomić, albo jakiś inny program,
2) gry obsługujące więcej stacji wykorzystają DF1, np. Mortal Kombat II - będzie mniej przekładania dyskietek bo będzie doczytywać z drugiej stacji,
3) możesz kopiować dyskietki bezpośrednio ze stacji DF0 na DF1 i odwrotnie = np. program X-copy, DiskCopy itp.

Lecz, jeżeli masz włączoną Amigę 500 ze stacją DF1, DF2 to skonsumuje to nieco pamięci RAM Amigi. Jeżeli masz 1MB CHIP, a gra wymaga właśnie tyle jako minimum, to bez wyłączenia stacji zewnętrznych dana gra może nie ruszyć.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 21:58:34 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem