kategoria: A1200
[#1] Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.
Witajcie,

Taki problem mam - zakupiona niedawno A1200 stawia mi opory. Włożyłem do środka dysk 40GB 2,5 cala i zaczęły się cyrki.

Po sformatowaniu na PFS3 (aio) - komputer podziałał 15 minut, po czym zaczął medytować, sypać błędami w losowych momentach. Gry w WHD odpalają się albo i nie - losowo. Slam Tilt jak już się uruchomi, zaraz wyskakuje do systemu. Nie ma reguły. Czasem po resecie miga jedynie Power, zaraz potem guru. I tak w kółko. Po kilku resetach (również nie ma na to reguły) czasem zaskoczy. Innym razem, po wczytaniu WB nie działa mysz (używam interfejsu TOM rev. 2), po czym następuje zawieszenie i guru.

Myślałem, że to może wina PFS3, więc sformatowałem dysk na nowo, tym razem w SFS - rezultaty w sumie identyczne. Pierwsza partycja ma jakieś 700 MB, reszta oczywiście większa.

Formatowałem oczywiście zgodnie z zaleceniami twórcy SFS:
Mask = 0x7ffffffe
MaxTransfer = 0x1fe00
Blocksize = 512
Buforów po 100.

Użyłem programu SFSFormat.

Co ciekawe, CZASEM podczas bootowania nie reaguje zupełnie mysz (nie mogę wejść w Early Startup), a czasem wejść się da, ale zaraz następuje reset.

W WBStartup mam m.in. Magic Menu - co ciekawe, raz przy starcie się uruchomi, raz nie.

W środku siedzi w tej chwili ACA1221 przetaktowana na 42MHz.

Zasilacz niby z tych mocniejszych. System 3.1.4.

W zasadzie nie chce mi się formatować dysku po raz kolejny po to, by się przekonać, że na starym FFS będzie podobnie, więc może ktoś miało podobne problemy i mógłby mnie naprowadzić na jakiś trop?

Poniżej fotki.






[#2] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #1

Niewiele pomoge, ale u mnie ta ACA dziala w jednej ami bez zarzutu, ale wsadzenie tam apollo 1260 (mocny zasilacz i dobrze zrobiona karta) daje te same efekty co u Ciebie, powrot do ACA - wszystko dziala stabilnie. Ta sama karta w drugiej 1200 stabilna jak skala :)

dlubales cos w tej karcie? na wichrze to ja tyle mam, ale na acy max jak z dokumentacji:

9: 9.45838 MHz
5: 17.025096 MHz
4: 21.28137 MHz
3: 28.37516 MHz
[#3] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@juen, post #2

Ja osobiście nie dłubałem, mam ją na przetestowanie. Ale według tego, co piszesz, rozumiem, że powód PRAWDOPODOBNIE leży raczej po stronie turbiszcza niż dysku/filesystemu?
[#4] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@juen, post #2

z wiki icomp:
42.56MHz overdrive mode
This mode will only work with ACA1221 revision 1.3 or higher. The ACAcontrol tool will output the version number if called without any arguments. Further, the new logic revision can also be seen on the serial number displayed in the autoconfig structure: V1.3 cards have serial number 2, while previous cards have serial number 1.

Only very few CPUs really work at 42MHz. Check the CPU mask before trying the hack or even buying the CPLD update: The CPU mask revision can be read in the second line, right under the CPU type number. Only mask revisions E30G and C54S are known to work at 42MHz. Mask revision C10H will only work up to 28MHz, and mask revision B47K will only work up to 21MHz.

To activate 42MHz mode, both jumpers must be closed at the same time. This seems physically impossible, because they share the middle pin. You must therefore create a jumper that connects all three pins, or connect them by other means, where soldering is not recommended. Please note that connecting all 3 pins together will also enable "trial mode", so trials will be counted on every startup. However, the card will appear as if the "unprotect" jumper is not set, so licensing operations are not possible.

To enter 42MHz operation, 63MBytes must be licensed and MapROM must be activated. In this state, the 28MHz setting is converted to 42MHz.
[#5] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@juen, post #2

Sprawdź Sobie jak Ci to będzie chodziło na 28 MHz, może to problem chłodzenia procesora? Z tego co czytałem przy 42 zalecany jest jakiś radiator albo wiatrak. U mnie też nie ma żadnych problemów ze stabilnością a miałem już różne dyski i karty CF.
[#6] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@nostrum666, post #5

no ja bym sceptycznie podchodzil do tych 42mhz...
[#7] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@juen, post #6

Ja na szczęście nie muszę wogole do tego podchodzić bo moja karta nie nadaje się do takich prędkości więc mam spokój. Co do tematu to może być też problem ze złączem. Może wystarczy wyczyścić styki?
[#8] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #1

A jak odpalisz bez karty to dzieje się to samo? I jaka rewizja płyty?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 11:53:59 przez Jield
[#9] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #1

Sprawdź pod kick3.1
Może być mapowany

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:27:47 przez Norbert
[#10] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Jield, post #8

Karty jeszcze nie wyciągałem. Ale w sumie to prosty sposób, by wyeliminować, co powoduje tę chorobę Amigi.
Dzisiaj spróbuję. Podzielę się wrażeniami ;)
[#11] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #10

ja na wstepie zmniejszylbym taktowanie na minimum przez: acacontrol s 0
[#12] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@juen, post #11

A ja bym włożył normalny hdd i formatowal sfs
[#13] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@mwb113, post #12

dysk 40GB 2,5 cala

No to chyba jest normalny HDD. Chyba, ze masz na myśli mniejszy.
[#14] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Jield, post #13

A przepraszam nie doczytałem zobacz może Smart File system
[#15] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #1

Taktowanie karty zmniejsz
[#16] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@mwb113, post #14

A przepraszam nie doczytałem zobacz może Smart File system


No właśnie był PFS3, teraz jest SFS.

Teraz wieści: bez karty turbo Amiga działa poprawnie, poza jedną rzeczą - po wejściu w Early Startup i zabootowaniu (czy to bez s-s, czy z) mam czerwony ekran i miga szybko dioda power - kilka razy. Co to za objaw?
Po tym wszystko startuje normalnie - żadnego guru itd.

Poczytałem nieco forum iCOMPu i widzę, że Jens generalnie doradza robić timing fix. Dzisiaj już nie mam kiedy rozkręcać całej Amigi, więc nie mogę spojrzeć na spód, ale z góry zakładam, że nie jest zrobiony.

A, karta po zejściu do najniższej prędkości działa raczej stabilnie z Amigą - bo po resecie wraca do swojej prędkości przetaktowanej i dzieją się opisane na początku cyrki.
[#17] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #16

Jak kolor czerwony przy starcie to coś nie tak z kickiem
[#18] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #16

U mnie jak trzymam klawisze myszki, żeby wejść do early setup też dioda power miga. To chyba normalne. Jakby był jakiś problem z kickiem to nie wiem czy Amiga by w ogóle odpalała. Cały czas powinien być czerwony ekran.

Co do kart ACA to zauważyłem, że różnie działają na różnych rewizjach. Np bodajże u mnie na 1D4 czasem nie widzi karty, a na 2B zawsze działa od kopa.

I jeszcze jedno, nie wiem czy na talerzowym HDD jest wymóg ustawiania max transfer na 1FE00. Jakby mi ktoś potwierdził, bo sam mam taki w Amidze i nic nie ustawiałem, a problemów raczej nie zauważyłem.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 22:00:59 przez Jield
[#19] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Jield, post #18

W pierwszym poście potwierdził, że ma max transfer ok.

Guru na starcie może być wynikiem zapamiętania błędu sprzed włączenia komputera. Tzn martwił bym się nim dopiero gdyby występowało przy pierwszym uruchomieniu komputera po dłuższym wyłączeniu zasilacza.

Skoro działa na najniższym to sprawdzalbym na przedostatnim czyli s 3. Jak pójdzie to tak bym zostawił w s-s bo wtedy znaczy, że to CPU nie nadaje się do takiego overclockingu...

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 05:30:39 przez juen
[#20] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Amigo-A1200-040, post #17

ACA z tego co pamiętam może łypnąć na starcie czerwonym ekranem i to jest normalne.
[#21] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@pong777, post #20

Dziękuję wszystkim za pomoc - wygląda na to, że karta sobie nie radzi, więc dam sobie z nią spokój. Sprawdzałem jeszcze na innym zasilaczu i jest to samo.
Zamówiłem 1233n i zobaczymy, czy problem się powtórzy.
[#22] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #21

A czy zgodnie z zaleceniami aca usunąłeś od spodu płyty kondensatory, a na gorze dodałeś jeden a jeszcze jeden wymieniłeś? Piszą, że bez tego karta moze nie chodzić stabilnie...
[#23] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Rambler, post #22

a) timing fix jest zrobiony
b) nie chce mi się grzebać w nowo kupionej Amidze
c) napięcia są ok, więc zrzucam winę na kartę
d) 1233n-55 w drodze

;)
[#24] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #23

Po zakupie ACA1221lc miałem losowe zwiechy i guru, ale po usunięciu dwóch kondensatorów od spodu płyty problem zniknął.
[#25] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@Drakon, post #23

temat tak sie rozrosl, ze dla potomnych i osob udzielajacych sie na pewno dobrze by zrobilo poznanie przyczyny, moze podeslalbys komus zatem karte do sprawdzenia? ja moglbym chociazby na swojej a1200 na ktorej aca jest stabilna jak skala... :)
[#26] Re: Problem z A1200 + ACA1221 - błędy, zwiechy, guru etc.

@juen, post #25

Karta lada dzień wróci do właściciela - może on będzie chciał ją gruntownie testować i napisać tutaj słówko. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem