kategoria: A1200
[#1] Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?
Witam

Stoję przed zakupem rozszerzenia do Amigi 1200, oczywiście 8 mb
ale widzę np na ebaju rozszerzenia wraz z fpu, czy dla gracza, oglądacza dem i td
zakup rozszerzenia z fpu ma sens, czy będzie to wykorzystane jakoś sensownie
poza czerwonym paskiem wyniku w testerze wydajności ?
link: https://www.ebay.pl/itm/A1200-8MB-RAM-40MHZ-FPU-MEMORY-EXPANSION-FOR-COMMODORE-AMIGA-1200-WHDLOAD-00036/154055709484

Uderzyłbym chętnie w jakaś kartę turbo za przystępne pieniądze ale jak dla mnie
kwoty 1500+ to nie są przystępne ceny :)

Co sądzicie o takim zakupie tzn wystarczy zwykłe rozszerzenie czy jednak wybrać
z fpu ?

z góry dzięki za odpowiedź
[#2] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mulder69, post #1

Ktos tam miał robić testy jak to sie zachowuje dla playera mp3. Oprócz tego jakieś wsparcie dla programów 3d, biblioteki matematyczne tez dostaną speeda. Poza tym raczej nic.
[#3] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mulder69, post #1

Zwykłe
[#4] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@michal_zukowski, post #2

Wydaje mi się, że jakieś kloby dooma mają parametr -fpu. Chociaż na standardowym procku 020 to raczej wiele nie pomoże.
[#5] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mulder69, post #1

Do grania i oglądania dem FPU nie jest Ci potrzebny (FPU chyba potrzebuje Quake, ale z 68020 nawet nie ma co próbować odpalać, playery MP3 mogą używać FPU, tyle że działają wtedy wolniej (!), za to z lepszym dźwiękiem). Wybierz kartę bez FPU.

Z innej beczki, dzisiaj wystawię na Allegro kartę turbo ACA 1232 z 68030 33 MHz i 128 MB RAM.
Zamierzam wystawić z ceną wywoławczą 800 zł, pójdzie za tyle ile zostanie wylicytowane (nigdy nie daję cen minimalnych). Nie sądzę aby cena wyniosła 1500+... liczę na około 1000 zł. Ale zobaczymy. Jakby co mogę Ci wysłać linka do aukcji.
Nie sprzedaję poza aukcją, bo nie wiem ile mogę wziąć za sprzęt. Nie jestem handlarzem, sprzedaję co mi zbywa, a ostatnio podjąłem decyzję sprzedaży A1200 z gratami (poza ACA mam do niej Apollo 1260, też wyląduje na dniach na Allegro)... mam nadzieję, że uda mi się uruchomić A3000+, bo jeśli nie, to zostanie mi tylko A500 i GBA1000.
[#6] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mulder69, post #1

fpu nie bardzo przyspiesza. Najważniejszy jest fast ram i jego potrzebujesz !
[#7] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mulder69, post #1

Różnica z FPU czy bez FPU to dopiero przy cpu 030
Jakieś dema podobno wymagają fpu
[#8] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mulder69, post #1

Ja lubię FPU, i mam w swojej A1200 Fast Ram z FPU szeroki uśmiech
Z gier korzysta z niego TFX (super symulator), Quake (tak jak wspomniano, nie warto odpalać na 020 14mhz- chociaż ja to zrobiłem, udowodniłem, że się dało, ale nawet zamykając oczy nie dało się w to grać ) i jeszcze jakaś gierca, już nie pamiętam tytułu.
Programy do 3d wymagają FPU lub mają wersje pod niego.
Są biblioteki do mp3, ale tu szybciej raczej nie będzie (tak jak pisali koledzy, wersje FPU są raczej wolniejsze, ale dają lepszą jakość).
No i jest kilka demek wymagające FPU ok, racja

Ja pomimo wszystko brałbym z FPU ok, racja
[#9] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@wali7, post #5

Dem i inter na AGA wymagających fpu powstało bardzo dużo. Inna sprawa że dla konfiguracji 68o20+fast dobrych dem wymagających fpu nie ma (chodzi mi o takie działające płynie jak psychodelic czy nexus7). Dema działające płynie na o30 i wyżej w większości potrzebują już FPU ale i tu są wyjątki (killer by cncd).
[#10] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@jimiche, post #9

No to proponuję nie mieszać w głowie nowemu koledze..
Naprawde jest potrzebna raczej tylko pamięć. Doom,Quake, Mp3 nie ruszą i tak...
[#11] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mikrobi, post #10

Przyszłościowo bierz FPU wcześniej czy później padnie pytanie czy ma FPU, do tego 030 i fast pozornie drożej ale... Poczytaj pliki readme czy guidy ich wymagania
[#12] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@Mikrobi, post #10

Do Dooma nie trzeba FPU, ale dzięki Akiko pod CD32 da się znacznie lepiej niż pod A1200 z Fastem ok, racja
[#13] Re: Rozszerzenie pamięci + fpu = czy to ma sens ?

@BULI, post #12

Potwierdzam. Jeden mój kumpel ostro grał w Doom na A1200 z 8MB FastRAM. Wprawdzie na ekranie wielkości kartki pocztowej, ale prędkość była zadowalająca.

Edit: Co do Akiko się nie wypowiadam bo nigdy nie miałem sprzętu z tym układem.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 14:11:51 przez Solo Kazuki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem