kategoria: A1200
[#1] Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST
Witam,
Mam problem z moją amigą 1200 i kartą turbo z Elboxu. Problem polega na tym, że przy próbie włączenia BURST i CACHE dla procesora 68030 dostaję czerwoną ramkę z błędem 8000000B.

Konfiguracja:
Amiga 1200 płyta rev. 1D4, turbo ELBOX 1230/40 II + 16 MB ram bez FPU
Kickstart 39.106
Workbench 3.0
System na karcie CF 2GB

Teraz trochę testów i wniosków
1. Przełączanie BURST/CACHE testowałem w SysInfo i poleceniem CPU
2. Workbench normalnie nie jest w stanie wystartować muszę dać przed komendą setpatch polecenie CPU NOCACHE NOBURST. Później mogę jeszcze włączyć CACHE ale bez BURST inaczej jest zwis.
3. Wyciągnięcie pamięci z SIMM rozwiązuje problem, w SysInfo da się włączyć CACHE i BURST razem.
4. Karta z inną płytą zachowuje się tak samo.
5. Testowałem kilka modułów pamięci 4/8/16 MB problem z wszystkimi jest taki sam.
6. Czyściłem złącza razem z podstawkami pod MACHy
7. Testowałem sprzęt z zasilaczem od amigi i dwoma pecetowymi, takie samo zachowanie.
8. Karta oryginalnie była z kwarcem 40 MHz, procesor jest tam 25 MHz wlutowany. Testowałem oba zegary i też nie rozwiązuje to problemu.

Znalazłem prawie identyczny problem tutaj:
http://eab.abime.net/showthread.php?t=56520
ale udało się go rozwiązać przez wymianę zasilacza, u mnie to niestety nie pomogło.

Podejrzewam, że problem jest jakiś sprzętowy na karcie, ale możliwe, że coś w systemie mam źle poustawiane. Mam też wrażenie, że część softu mi wywala błędy przez to. Np nie mogę uruchomić programu Symphonie -> 80000003

Czy ktoś miał podobne doświadczenia, albo wie o co w tym chodzi?
[#2] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #1

kondziory wymienione?
[#3] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #1

cześć,
no ja też jestem "szczęśliwym" posiadaczem tej karty, przy czym nazwę wziąłbym w cudzysłów,
powinno być Elbox 1230/(40 albo cholera wie co tam włożyli).

u mnie problem był własnie z tym ze był włozony procesor 25mhz i kwarc podkrecał go do 40mhz,
karta była bardzo nie stabilna. Na szczeście po zaledwie 20 latach, dzięki pomocy Kolegi z Forum problem został zdiagnozowany.
Finalnie włozyłem tam kwarc zdaje się 36mhz. To max co mogłem wsadzić bez utraty stabilności..

Obecnie używam jej pod systemem WB 3.1.4, i tam jest jakos tak że chyba Data Burst jest
z automatu wyłączony bo nic nie daje. Tzn mogę włączac i wyłączać ale nie ma róznicy.





Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 20:59:06 przez mateusz_s
[#4] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@Cezarykl, post #2

Na płycie głównej elektrolity wymienione, na karcie jest jeszcze jeden elektrolit którego nie wymieniłem bo mi złącze SIMM przeszkadza.
Karta aktualnie chodzi na 25 MHz ze stabilnością jest chyba ok, ostatnio grałem kilka godzin w Settlersów i nic się nie działo. Generalnie ten soft co da się włączyć, to chodzi stabilnie.
[#5] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #4

ciekawe czy jakbys procek do innej karty wlozyl to efekt bylby ten sam ? Jeśli tak to procek....
[#6] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@mikecios, post #5

tam procka sie chyba nie da zmienic, tylko fpu
[#7] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@michal_zukowski, post #6

Faktycznie wygląda na wlutowany....
[#8] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #4

Przy okazji recapu A1200, poprosiłem też o recap tego jednego kondensatorka na Elboxie na wszelki wypadek.
[#9] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@mateusz_s, post #8

Też mi chodzi ten kondensator po głowie, pewnie zrobię jeszcze jedno podejście z lutownicą.
[#10] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #9

Wymiana kondensatora na karcie nic nie dała. Przy okazji jedna ścieżka odleciała, na szczęście jeszcze udało się to naprawić.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:21:51 przez ArtBi
[#11] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #1

To raczej sprawa konfliktów bibliotek albo czegoś. Spróbuj też inne wersje komendy setpatch.
U mnie czasem na A3000 (030) miałem to samo. Nie wiem czy to nie np. P96 wywala mi system gdy korzystam z CV64 i mam cache+burst. Na CGX tego nie miałem.
[#12] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@Rafał A-3000, post #11

Karta nie startuje normalnie nawet na czystym Workbenchu z dyskietki, nie sądzę żeby to była wina bibliotek.

setpatch NOCACHE

albo
cpu NOCACHE NOBURST

pozwala uruchomić pulpit

Chyba nie powinno tak być, że karta czegoś wymaga do poprawnego startu. W przeciwnym razie Elbox by dodał jakieś oprogramowanie do karty, albo coś napisał w instrukcji.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy liczba kości pamięci i ich układ ma znaczenie?

Mam jeszcze pytanie do posiadaczy takiej karty, czy Wam normalnie uruchamia się Workbench 3.0 z dyskietki, czy trzeba robić podobny zabieg jak u mnie?
[#13] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #12

Te karty były chyba fabrycznie podkręcone i z czasem karta nie trzyma parametrów.
Najlepiej dorwij gdzies MC68030 rewizji 'C' z maską G40W lub F91C nawet 33MHz i przelutuj.
[#14] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@tom256, post #13

Karta aktualnie pracuje z częstotliwością nominalną procesora czyli 25 MHz.
Sugerujesz że procesor jest uszkodzony przez to, że wcześniej chodził na 40 MHz?
[#15] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@mateusz_s, post #3

U mnie był ten sam problem, procek to "scieruch" z 25 mhz puszczony na 40 mhz. Dołożenie chłodzenia od spodu karty załatwiło sprawę. Wentylator to jakiś low profile z rozebranego serwera.
[#16] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@miroll, post #15

Moim zdaniem nie jest to kwestia chłodzenia. Karta zawiesza się już przy pierwszym starcie, czyli po kilku sekundach pracy. Przy wyłączonym BURST karta chodzi bardzo stabilnie po kilka godzin.
[#17] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #14

Niekoniecznie procesor. Z czasem parametery podzespołów użytych do budowy karty se degradują. Więc jeśli 20 lat temu procesor działał na granicy stabilnosci, teraz juz nie daje rady. Być moze napiecie na procesorze jest minimalnie niższe i juz btakuje mu 0.1V lub 0.2V to stabilnosci.
Ale to tylko moje spekualcje.
Podobne problemy były z Apollo1240. Karty fabycznie miały 33/40MHz, a procoesry na nich były 25 MHz.
[#18] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@tom256, post #17

Zostawię to tak jak chodziło do tej pory, czyli tylko z włączonym CACHE. Może z czasem się wyjaśni o co chodzi.
[#19] Re: Elbox 1230/40 II i problem z CACHE/BURST

@ArtBi, post #18

Po inwestycji w blizzarda IV 1230/50 u mnie elboxowe objawy zniknęły od ręki :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem