kategoria: A1200
[#1] Najlepsza droga do A1200+karta graficzna
Mam A1200 Os 3.1 z marnym 040/40 i zastanawiam się nad kartą graficzną.
Jakie są dostępne opcje (poniżej napisałem 4 jakie znalazłem) żeby zrobić to z najlepszym stosunkiem ceny do wyników? :)
Najbardziej obiecujący jest sposób 2, tylko ten procesor 040.....

Sposób1:
- kupno vampire 1200 - 450Euro
- Plusy to dopałka lepsza od 040, zero kombinacji po prostu jest grafika, tyle że możliwości grafiki to max 720p, też pytanie czy ma to akceleracje sprzętową...

Sposób2:
-Kupno Elbox PCI Mediator - 319Euro
-Kupno Grafiki Voodoo3 - 50Euro
-Kupno Towera jakiś bajer pod amigę- 300Euro albo przeróbka towera PC za grosze
- Plusy to że będę mógł powkładać sieciówkę na pci i k muzyczną.
- Minusy to że zostaje z trupem 040/40

Sposób3:
- Polowanie na Blizzarda PPC z BVision na permedia2
- Plusy to szybszy procek, do tego PPC i akceleracja 3D w permedia2, ale cena kosmos

Sposób4:
Warp1200? Tylko tu odstrasza cena i jeszcze kombinowanie procka 060.

Pozostaje też kwestia, że fajnie jakby to działało z 1 monitorem. Czyli obraz PAL żebym miał na k. graficznej.
I pytanie czy pod OS3.1 każda z opcji zadziała?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:22:19 przez Maffi
[#2] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #1

Jakie są dostępne opcje (poniżej napisałem 4 jakie znalazłem)

Sposób5
- Sloty ZorroII Mikronika
- "Klasyczna" karta graficzna ZorroII typu PicassoII czy CyberVision 3D.

zrobić to z najlepszym stosunkiem ceny do wyników?

Albo pchnąć 040/40 i znanabyć Vampire1200 albo przerobić obecną turbinkę na 060/66 i dokoptować Mediatora.
[#3] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #1

Czyli obraz PAL żebym miał na k. graficznej.
Obawiam się że nie ma takiej możliwości.
[#4] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #1

Pozostaje też kwestia, że fajnie jakby to działało z 1 monitorem. Czyli obraz PAL żebym miał na k. graficznej.


ja na wompierzu (z A500) mam zrobione tak, że HDMI z wompierza oraz video z portu RGB Amigi podłączone są do konwertera video, z którego idzie output HDMI do monitorka, i w razie potrzeby sobie przełączam guziczkiem inputa na konwerterze. Prościej w tym przypadku chyba się nie da. Chyba żeby konwerter przełączał źródło automatycznie w razie braku sygnału na drugim.

- Plusy to dopałka lepsza od 040, zero kombinacji po prostu jest grafika, tyle że możliwości grafiki to max 720p, też pytanie czy ma to akceleracje sprzętową...


nie 720p, bo u mnie jest do wyboru też 1280x800.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:19:59 przez snajper
[#5] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@waldiamiga, post #2

Kolejne rozwiazanie to karty ACA1260 z icomp.de
Nie musisz miec swojego proca 060. RTG tez ma byc,
I maja byc szybsze od Warpów.
Ale moze nie byc tanio. Do konca roku maja sie pojawic,
Monitoruj forum icompa.

Wampierz V1200 moze mieć i 1920x1080 ale wtedy odswiezanie mu spada
Do 28hz chyba wiec bedzie problem z wyświetleniem, mogli
To lepiej ogarnąć. Ciekawe czy tak samo jest z Warpem.
V1200 zostawia daleko w tyle warpa i aca pod względem
predkosci.
[#6] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@snajper, post #4

Martwi mnie brak trybu 1280x1024 w 50hz. Mam monitor 4x3 z taką rozdzielczoscia to byłoby fajnie odpalić taki pulpit.
[#7] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #6

a co za problem sobie takiego tryba dodać? Zwyczajnie edytujesz ustawienia Picasso96 w prefsach:



na wiki wompierza opisują też coś takiego jak UMC (Universal ModeLine Calculator): https://wiki.apollo-accelerators.com/doku.php/saga:video, pewnie ma to tu jakieś zastosowanie, ale nie wiem jakie.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 19:19:54 przez snajper
[#8] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #1

Co chcesz robić na karcie graficznej? I dlaczego tak bardzo nie pasuje Ci 040?

Sposób4:
Warp1200? Tylko tu odstrasza cena i jeszcze kombinowanie procka 060.


Procesor 040 już masz, poczekaj na Warp1240. Wyjdzie taniej.

Jako były posiadacz 040+Z2+CV64/3D, na Twoim miejscu celowałbym w Sposób #2. Vampira nie polecam, chyba że jesteś świadomy co kupujesz.

I pytanie czy pod OS3.1 każda z opcji zadziała?


Oczywiście że tak. OS3.1 i karta graficzna to w zasadzie minimum.
[#9] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #1

Ja akurat mam połączenie sposobu 2 i 3 ( Mediator z Voodoo3 i 060+PPC w towerce od Elboxu), ale z niecierpliwością czekam na Warpa żeby wrócić do oryginalnej obudowy desktop A1200.
Jak Masz kartę na 040 to spokojnie Dostaniesz za nią tyle że wystarczy na pełną 060 i jeszcze coś zostanie ( przynajmniej jeszcze teraz ), więc do Warpa 1260 nie Dopłacisz więcej niż 400Euro, więc wyjdzie najtaniej, a wszystko się ładnie zmieści w oryginalnej obudowie desktop A1200, to jedna nowa karta, a nie kilka wiekowych ( mniej miejsc z problematycznymi stykami ) i nie będzie takich "wąskich gardeł" między CPU a GPU i innymi kartami ( USB, WiFi, Audio, storage ) jak ma to miejsce w Mediatorze.
Nie polecam też BPCC+BVision w obudowie desktop A1200, grzeje się to niemiłosiernie, a miejsca jest na tyle mało że wszystko pręży i często coś nie styka, co jakiś czas trzeba rozkręcać Amigę, albo zawsze mieć ją rozkręconą, dopiero w towerce można to sensownie ogarnąć.
Warp ma Full HD więc pewnie i 1280x1024 będzie dało się odpalić ?
PPC nie będzie, ale na ten CPU nie ma za dużo softu, a systemy NG i soft pod nie i tak potrzebują 1GHz w górę i pamięci 1GB DDR, a nie 160-330MHz z FP/EDO i to max 256MB
WARP 3D też nie będzie ( chociaż jak zostanie miejsce w FPGA to nie wykluczone że może kiedyś? coś ? ), ale pod niego jest cała jedna gra która sensownie wykorzystuje go, QuakeGL ( chociaż na mediatorze i tu trzeba często czekać na doczytanie tekstur żeby nie rwało )
Wolniejsze od V1200, tylko jaki Amigowy soft potrzebuje więcej niż 060@75-100MHz ? system 3.x, soft/gry z epoki, soft z Mac-a 68K, dema śmigają na maxa.
Diablo I ?, jakieś inne porty gier z PC ?, ok, mogą mulić, tylko że zaraz pojawią się jakieś następne porty gier które będą mulić i na V1200, czy V4, i co w tedy ? v5 ? mamy blisko 3 dekady do odrobienia, potrzebne będzie jeszcze wiele Vxx.
co do jednego monitora to też będzie pewnie do ogarnięcia, tyle że na HDMI, już teraz można kupić IndvisionAGA i dorobić prosty przełącznik automatyczny jak do Picasso II+, a przecież planowany jest też w przyszłości dedykowany moduł FF do Warpa.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 20:52:11 przez UJP
[#10] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@snajper, post #7

Czy mi się wydaje czy w tej rozdzielczości jest zaznaczone "interlace"?
[#11] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@forge, post #8

Co chcesz robić na karcie graficznej? I dlaczego tak bardzo nie pasuje Ci 040?


040 jest dla mnie za wolny zwłaszcza w połączeniu z AGA i większej liczbie kolorów.
[#12] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@forge, post #8

Jako były posiadacz 040+Z2+CV64/3D, na Twoim miejscu celowałbym w Sposób #2. Vampira nie polecam, chyba że jesteś świadomy co kupujesz.


To jeszcze pytanko czy sloty PCI Elboxu zadziałają z Vampire?
[#13] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #12

Na chwilę obecną nie działają ani z vampirem ani z warpem.
[#14] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #10

tak było!
[#15] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #1

Ja od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Vampira V1200. Czekałem na niego 8 miesięcy, ale z czystym sumieniem mogę polecić OK.
Też zależało mi na karcie graficznej, co prawda jest to 720p (1024p nie testowałem), ale czy na Amidze większa rozdzielczość jest potrzebna? AGA najwyższą "normalną" natywną rozdzielczość ma 640x512 (nie liczę tu superhires'ów i wyżyłowanych 1024x768), więc to 720p moim zdaniem jest wystarczające i działa przede wszystkim bardzo płynnie.
O wydajności nie ma się co rozpisywać, jest nieporównywalnie szybsza od Apollo 060/80MHz, którą miałem wcześniej .
[#16] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@jargo, post #15

Hej, skoro jesteśmy przy V1200,
1. Czy karta podlaczona pod jego fast IDE, spowoduje
Miganie amigowej diody hdd? Czy trzeba jakis dodatkowy
Konektor dokupywac, na V1200 wiki jest mowa o a1200 led hdd adapter,
Ale malo info jak to podłączyć itp.
2. Czy v1200 ma zegar czasu rzeczwistego? Nie widzialem tam
Bateryjki, tez trzeba osobno dokupić? Na wiki jest napisane
Ze zeby mieć prawidłowy czas to w sekwencji startowej
Trzeba dodatkowo wpisać komendę zczytujaca czas, dziwne to trochę
Inne karty nie miały takich potrzeb.
[#17] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@mateusz_s, post #16

ad. 1. Na Core 2.12, z którym dotarła do mnie karta niestety kontroler IDE na V1200 nie działa, dysk mam podpięty do portu IDE na płycie Amigi. Podobno na Core 2.13 już działa, więc czekam na aktualizację, ale pewnie będzie potrzebny jakiś adapter do diody, na samym V1200 jest wyjście na diodę.
ad. 2. Jak na mojej karcie nie znalazłem RTC... zakładam, że trzeba podpiąć moduł do płyty.
Podasz mi link do tej komendy sczytującej czas to sprawdzę?
[#18] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@jargo, post #17

Ok, czyli zakładam żeby zmniejszyć cenę produkcji i sam koszt
To zrobili to wszystko bardziej modularne i resztę jak chcesz
To trzeba sobie dokupić. Tez jest to jakieś rozwiązanie.

Tu link to adaptera led hdd link

Tu informacje o module zegarowym i komendach
link


Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:06:18 przez mateusz_s
[#19] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@jargo, post #17

Też posiadam V1200, rdzeń Gold 2.13 RC2 jest dostępny od 4 sierpnia, działa PCMCIA, IDE na płycie głównej i IDE na vampirze, dodano AKIKO, poprawiony dostęp do chip ramu.
Co do zegara RTC to działa każdy moduł na clock porcie bez żadnych dodatkowych komend wszystko standardowo w systemie. A co do portu I2C dotyczy V4SA. Aha 23 września pojawiła się mała poprawka rdzenia dotycząca trybu żółwia dla WHDLoad.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 20:55:29 przez Alex
[#20] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@mateusz_s, post #18

Ps.
Właściwie to można podpiac zegar pod amigowy port zegarowy, który po to tam jest :)
Moduły są normalnie dostępne w amigowych sklepach, choć nie wie
Jak by wyglądała sytuacja jeśli ktoś chciałby mieć tam tez port USB.
[#21] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@jargo, post #15

Ja od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Vampira V1200. Czekałem na niego 8 miesięcy, ale z czystym sumieniem mogę polecić OK.

O wydajności nie ma się co rozpisywać, jest nieporównywalnie szybsza od Apollo 060/80MHz, którą miałem wcześniej .


Zamówiłem vampire 1200 :) Mam tylko nadzieję, że jak dojdzie do wysyłki to euro nie będzie po 6zł...

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 08:13:02 przez Maffi
[#22] Re: Najlepsza droga do A1200+karta graficzna

@Maffi, post #21

Załóż sobie subkonto w euro i przelej wymaganą kwotę. Będziesz zabezpieczony.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem