kategoria: A1200
[#1] Turbo do A1200 2B za przystępną cenę
Cześć,

Czy w cenie ok. 800 zł mogę liczyć na jakieś lepsze turbo niż ACA1221lc? Trochę mnie boli ten procesor 68EC020. Chciałbym chociaż 030, a 040 to już w ogóle kosmos. Z drugiej strony mieć, a nie mieć to też spora różnica. Będę głównie skupiał się na grach 2D, ale chciałbym, aby wektorówki 3D też dobrze chodziły.
[wyróżniony] [#2] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@cheslavic, post #1

Do starych gier to turbo na 020 jest wg mnie najbardziej kompatybilne i wystarczające. Miałem kiedyś taką kartę nazywała się chyba TRA1200 020/28 i jej moc skończyła się dopiero na AlienBreed3D2, które co się później okazało na niczym nie działało płynnie :)

Jeżeli chodzi o nowe gry to na moim 040/40 chodzi to jak krew z nosa. Mówię o grach typu GeneticSpecies, Foundation czy Napalm. Bez karty graficznej nie ma sensu tego nawet odpalać. Taki Trapped na 040/40 na AGA jest nie grywalny wg mnie (ma może 8fps). No jeszcze takie 040/40 nadaje się do pogrania w warcraft2 pod emulatorem mac'a.

Więc wg mnie pakowanie się do grania w nowe gry w co innego niż vampire, to strata pieniędzy.
Swoja drogą nowe gry na amigę to odpala się tylko dla sportu, bo po co innego, jak na PC to chodzi 50x lepiej link

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 14:46:48 przez Maffi
[#3] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@Maffi, post #2

To dziwne, ja z Genetic Species na 030/50MHz byłem całkiem zadowolony jak na amigowe warunki, DoomAttack też chodzi naprawdę nieźle.
Taki konfig wydaje mi się idealnym kompromisem pomiędzy szybkością a kompatybilnością, ale te wyżej kręcone karty z 030 obecnie już się bardzo ceni...

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 14:50:09 przez Jacques
[#4] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@cheslavic, post #1

W tej cenie pewnie udałoby się zdobyć M-Teca T1230 który był popularną i niedrogą kartą w Polsce, ale i w UK. Większość tych kart miała 68030EC 28 lub 42 MHz. Nie licząc tego, że mają tylko 8 MB Fastu to bardzo fajne karty. Te 8MB Fastu oznacza też, że nie mają własnego kontrolera pamięci a pamięć jest mapowana w przestrzeni ZII co skutkuje potencjalnymi problemami z działaniem kart PCMCIA. (Potencjalne, bo jak to kiedyś Sanyubi wyjaśnił - tylko te karty PCMCIA które mają bufory w pamięci będą miały problem).
Podsumowując - fajna karta do WHDLoad. Na forum znajdziesz multum informacji o tej karcie.
[#5] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@baderman, post #4

Jasne. To byłoby najlepsze rozwiązanie, ale nie widzę jej nigdzie dostępnej. Obawiam się, że jak pojawi się na ebay to i tak nie będzie mnie na nią stać. Posłucham Maffiego, bo mądrze prawi. Czego nie ogram na Amisi to ukończę na WinUAE pomysł
[#6] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@cheslavic, post #5

Czego nie ogram na Amisi to ukończę na WinUAE

To słuszna koncepcja.
A jeśli masz możliwość przytulenia jednego z wielu ostatnio pojawiających się rozszerzeń 8MB fast to polecam. Pamiętam jaki szok jakościowy przeżyłem jak do mojej gołej A1200 włożyłem pożyczony na kilka wakacyjnych tygodni 4 Megowy fast od Elsatu. Nie pograsz może na tym w AB3DII-TKG, ale w absolutną większość gier pograsz na zadowalającym poziomie, a i cena nie powinna wyrywać z butów :)
[#7] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@cheslavic, post #1

Potwierdzę tylko to co napisali koledzy. Jeśli nie interesują cię porty z PC i kilka amigowych gier wydanych pod koniec lat 90, to 4MB Fast wystarczy w zupełności. Jeśli będzie za wolno to zawsze możesz odsprzedać z małą stratą i kupić coś szybszego.

BTW W sumie szkoda że tak mało gier wykorzystuje coś więcej niż standardowy konfig. Nawet na AGA gier jest stosunkowo mało i programiści nawet teraz uporczywie piszą gry na OCS/ECS.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:16:26 przez tom256
[#8] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@tom256, post #7

4MB nie wystarczy w zupełności jeśli ktoś chce używać WHDLoad. Dla gier ECS w większości przypadków tak, ale większe gry, jak choćby przygodówki, nie zrobią pełnego PRELOAD i będą paskudnie doczytywać w trakcie, przerywająć wyświetlanie obrazu, odgrywanie muzyki, itp. To zupełnie inne doczytywanie niż z dyskietek, takie przerywające.
Więc tym bardziej dla AGA, jeśli ktoś chce używać WHDLoad, to 8MB uważam za obowiązek.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:32:17 przez Jacques
[#9] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@Jacques, post #8

Faktycznie ,zapomniałem że WHDLoad ładuje obrazy dyskietek do pamięci. :)
[#10] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@Maffi, post #2

Czy przy rewizji 2B od Commodore będę musiał robić timing fix dla ACA1221lc?
[#11] Re: Turbo do A1200 2B za przystępną cenę

@Jacques, post #8

JA bym powiedział, że starczy w sporej ilości przypadków. Co prawda, przy 4MB mogą zdarzyć się "doczyty" w przypadku gier mających więcej niż 4 dyskietki, ale jeśli można nazwać to paskudnym, to przy gołych 2MB doczytywanie jest koszmarem, kto raz próbował, będzie traktował dodatkowe 4MB FAST jak owoc ziemi obiecanej.

Nie widzę oczywiście przyczyny dla której ktoś miałby ograniczać się do 4MB, kiedy 8MB jest na wyciągnięcie ręki i cenowo produkcja takowego jest droższa ledwie o parę zł.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem