kategoria: A500
[#1] Artefakty A500 rev. 6a
Witam.
Mam problem z Amigą 500 (płyta rev. 6A) Na ekranie animacji dyskietki kick 3.1 pojawiają się migające artefakty. Nie ma znaczenia czy kick 3.1 jest w postaci fizycznej kości czy mapowany z karty ACA 500+. To samo dzieje się na uruchomionym Classic Workbench. Gdy uruchomię jakąś grę whdload problem ten nie występuje podczas grania, ale po powrocie do blatu workbencha znów artefakty co kilka sekund.
Płyta jest świeżo po wymianie kondensatorów.
Wyjąłem wszystkie układy scalone z płyty i wyczyściłem podstawki izopropanolem
Podmieniłem też CPU, kickstart i Denise z innej sprawnej Amigi ale bez zmian.
Sprawdzałem na innym sprawnym zasilaczu też bez zmian.
Żadne układy się mocno nie grzeją.

Macie jakiś pomysł co może być przyczyną ?
Zamieszczam zdjęcie jak to wygląda.
[#2] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@PiotrekP83, post #1

Sprawdź Denise
[#3] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@Kulamario, post #2

Skoro w grach obraz jest prawidlowy, to bym obstawial problem z kickstartem.
[#4] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@selur, post #3

Podmieniłem Denise jak i kickstart z innej sprawnej A500 i problem nadal występuje. Dzisiaj wgram inny obraz kickstartu 3.1 do karty ACA 500+ i dam znać. Sprawdzę też na kicku 3.1.4
[#5] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@PiotrekP83, post #1

Jakiego masz dokładnie Agnusa, jeśli ten z VBB to w płycie 6A bez tego kondensatora do VBB potrafi się całkiem podobnie zachowywać.
W innym przypadku sprawdź wszystkie ścieżki i luty na połączeniach między Agnusem a Denise.


Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 09:17:11 przez makarsky
[#6] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@makarsky, post #5

Agnus 8372 A
Sprawdzę dzisiaj dokładnie połączenia jak piszesz.
[#7] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@PiotrekP83, post #6

Sprawdź czy wąsy w podstawce Agnusa dobrze przylegają, możesz je dogiąć i przemyć przy wyjętym Agnusie.
[#8] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@makarsky, post #7

Wąsy przemyłem IPA, wszystkie wyglądają na równe, ale spróbuję je wszystkie troszkę dogiąć dla pewności.
[#9] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@PiotrekP83, post #8

Pamięć ram sprawna?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 11:47:52 przez mmarcin2741
[#10] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@mmarcin2741, post #9

Nie wiem,nie testowałem. Co byś polecił do testowania?
[#11] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@PiotrekP83, post #10

[#12] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@snifferman, post #11

Wyciągnąłem Agnusa, podgiąłem wąsy i przemyłem IPA jak radził kolega makarsky, Żadnych zmian, nadal artefakty na kicku 3.1

Włączyłem testowanie pamięci w Amiga Test Kit jak polecił kolega snifferman. Co prawda nie wiem ile ten test powinien trwać, ale testowałem jakieś 20 minut. Załączam zdjęcia.

Uruchomiłem Amigę z kickiem 3.1.4 mapowanym przez kartę ACA 500+ Nie ma żadnych artefaktów na ekranie animacji dyskietki jak i w workbenchu.

Do karty ACA wgrałem inny kickstart 3.1 ver. 40.63 Występują artefakty na ekranie.

Podsumowując: Na fizycznej kości kick 3.1, dwóch mapowanych kickach 3.1 przez kartę ACA 500+ występują artefakty na ekranie.

Jakiego masz dokładnie Agnusa, jeśli ten z VBB to w płycie 6A bez tego kondensatora do VBB potrafi się całkiem podobnie zachowywać.

Mógłbyś coś więcej na ten temat napisać ?


[#13] Re: Artefakty A500 rev. 6a

@PiotrekP83, post #12

Jakiego masz dokładnie Agnusa, jeśli ten z VBB to w płycie 6A bez tego kondensatora do VBB potrafi się całkiem podobnie zachowywać.

Mógłbyś coś więcej na ten temat napisać ?

Miałem kiedyś Agnusa 8375, który jest zamiennikiem dla 8372 tj. jest zgodny z nim jeśli idzie o układ pinów, ale wymaga wlutowania dodatkowego kondensatora (bodajże 50nF). I bez tego kondensatora w różnych momentach pojawiają podobne artefakty, przesunięcia niektórych bitplanów lub losowa treść niektórych bitplanów albo kompletny brak wyświetlania. Działo się to zawsze w tych samych momentach i dotyczyło samego wyświetlania, Amiga pomimo tych problemów działała prawidłowo i nie skutkowało to błędami systemu czy zawieszkami.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 07:15:33 przez makarsky
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem