kategoria: A600
[#1] Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .
Cześć,

Na początku napiszę tylko że to mój pierwszy post, proszę więc o wyrozumiałość.

Niedawno stałem się posiadaczem A600HD, teoretycznie wszystko miało być cacy - niby kondensatory wymienione, sprawna, bateria zdjęta itp.

Zacznijmy od tego że płyta to June Bug 1600 REV 1.5 .

Mam w niej 1 MB w klapie z RTC, ostatnio dokupiłem furię, kick 3.1 (40063) + 1.3 (switch).

Zdjęcie Amigi poniżej :



Uziemienie można zignorować - zostało zdjęte. Raczej nie pomagało

Statsy z SysInfo poniżej, maksymalny chip speed jaki osiągnąłem to chyba 2.91.









Furiatune również śmiga, shadowrom działa, maprom działa (mapowałem 40068 na A1200 - czasem pojawia się czerwony ekran).

Tutaj pierwsze pytania - co najlepiej zmapować aby uzyskać stabilne działanie i jak najlepsze efekty ?

Czy do Maprom potrzebny jest plik ROM z rozszerzeniem ROM czy bez niego jak kick40068.a1200 z Devs/Kicktart ?

Czy najlepiej będzie wymienić kość Kickstart na 3.1 40068 ?

Czy powinno się wyłączać Cache aby Furia działała poprawnie ?

Czy należy wyłączać FPU do niektórych gier ?

Zauwazylem lekkie artefakty w grach ktore odpalaly bez Furii na WHD (np Alien 3, przy wyborze Start/Options - napisy zaartefaktowane ) .

Przez cały weekend staram się postawić jakiś Cllassic WB, niestety z każdym są problemy.

Errory/Disk not validated/8000 000B/04/03/ itp itd .

Dodam że nie formatowałem SD partdiskiem, tylko w windzie (komp firmowy, brak uprawnien admina). Zrobię to dzisiaj. Stąd kolejne pytania :

Jaki Classic WB udzwignie ta A600 ? Żeby był szybki i stabilny?

Do tej pory najstabilniejszy wydawal sie 68K, ale nie ukrywam że chciałbym mieć trochę lepszy wygląd, jak Classic WB 3.5 lub chociaż Classic WB Lite.

Co do samej instalacji - rozumiem że aby system widział cała kartę 16Gb pierwszą partycję muszę zrobić poniżej 2 GB w pierwszych 4 GB karty ?

Nie ukrywam że wydaje mi się że system jest stabilniejszy gdy partycja systemowa jest mniejsza ?

Ale co wtedy z grami ? Można przemapowac to jakos zeby WHDLoad widzial gry z innego folderu niz games na DH0 ?

Zauważylem rownież że w miarę zapełniania dysku grami system staje się mniej stabilny - czy to możliwe ?

Jeszcze pare pytań do KickStartów :

Rozumiem że potrzebne są pliki RTB PAT i ROM (ROM bez rozszerzenia) w folderze Devs/Kickstart ?

Jak zrobić pliki PAT ?

Zaopatrzyłem się w Romy TOSEC v0.04 - czy to dobry wybór ?

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły/uwagi/porady odnośnie tego jak zrobić aby Amiga była stabilna - proszę o info.

W przypadku braku poprawy działania systemu po pełnych formatach karty partdisk/low formacie w HDToolBox/verify dysku i zrobieniu wszystkiego jak Amigowy Bóg przykazał - z chęcia poproszę o pomoc jakiegoś bardziej doświadcoznego Amigowca z Łodzi.
[#2] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

Tez man a600 z furia.
Classic WB advsp dziala fajnie
Ja instalowalem pod winuae, a potem nagrywam plik obrazu na karte sd.
Pamietaj o maxtransfer przy zakladaniu partycji, ale I tak sa problemy przy furia z kartami sd.
Nie kazda chce działać.....parę kart mi odmawiało prawidłowego działania, wywałało się przy operacji nagrywania, kopiowania i kibel. Podobno szybkie sandiski działają najlepiej, i mi taki 16gb sandiski działa, dodam że na a1200 wszystkie karty działały bezproblemowo.
[#3] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

Co do samej instalacji - rozumiem że aby system widział cała kartę 16Gb pierwszą partycję muszę zrobić poniżej 2 GB w pierwszych 4 GB karty ?


Ja u siebie na KS 3.1 ze standardowym FFS i scsi.device mam tylko 4GB z całego dysku pod amigą.
Podzielone na 4 partycje po 1GB. Wszystko powyżej 4GB powoduje zapis danych na partycjach niżej.

Czy powinno się wyłączać Cache aby Furia działała poprawnie ?


Cache procesora jak jest włączony to działa szybciej. Wyłączasz jak sa problemy z grami na 68000.

Jaki Classic WB udzwignie ta A600 ? Żeby był szybki i stabilny?


Wg mnie standardowy OS3.1 z MagicWB

Errory/Disk not validated/8000 000B/04/03/ itp itd .


Sprawdź czy masz MAXTransfer ustawiony odpowiednio.
Co do błędów 8000 000B/04/03 itp to u mnie na A1200 pomógł TimingFIX, nie wiem jak to jest w A600.
[#4] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

Też mam Amisie z taką wersją płyty.
Kickstart 3.1 dla A600 to wersja 40.063 (40063).
Kickstartu w wersji 40068 nie powinieneś mapować bo to wersja na A1200 i A4000 ( jak sam chyba zauważyłeś) - dlatego masz czerwony ekran.
W Furiatune mam załączone cały czas shadowrom ( wrzuca do Fast-u kickstart 3.1 ten co mam w kości) ide on addmem.
Do maprom-u wystarczy sam plik kickstartu i nie musi mieć końcówki . rom
Cache mam cały czas włączony
Z FPU i grami nie miałem problemu ( czytaj nie wpadła mi taka jeszcze w ręce - jak coś to pisz jaka to się sprawdzi) - chyba jedno z dem na dyskietce mam które wymaga wyłączenia FPU.
Co do artefaktów napisz przy jakich grach je jeszcze widziałeś. Porównam u siebie :)
Jak dla mnie najstabilniejszy WB to właśnie 3.1 tylko instalowany od podstaw - golas - do własnej rozbudowy :) Tutaj np link jak upiększyć WB 3.1 link
Partycja systemowa najlepiej jak najmniejsza czyli tak do 500MB - spotkałem się z grami które nie chcą się na większyc rozmiarów partycje instalować :). Polecem Pfs3-aio jako system plików na karcie.
A Ty jaki masz system plików na karcie? Ja nie zauważyłem żeby wraz ze wzrostem zajętości pojemności karty system gorzej działał.

Ps. Może problemy z kartą powodują stary scsi.device i FFS które nie radzą sobie z jej pojemnością?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 16:59:23 przez RokiS
[#5] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

Cześć,
Ja mam tą starszą furię (tą z ośmioma kościami ramu). W sys info pokazuje mi zegar 37,7 MHz i wyciąga równo 7 Mips. Na początku miałem problemy z kartami SD. Ja mam u siebie kartę sd sandiska 32 GB (podzieloną tak 0,5 GB system, 28 GB druga partycja - co się stało z resztą nie wiem :). U mnie furia chodzi na romie cloanto 46.45 plus Workbench 3.1.4 Hyperiona. Na romie hyperiona miałem problemy, cloanto jest dla mnie najlepszy. Kartę SD zrobiłem wg. tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=mky-JKVu78g&t=1922s
Polecam. Jak chcesz lepszy obraz to polecam Indivision ECS V2, ale wtedy musisz wymienić rozszerzenie pamięci na takie jak np. od lotharka eX601n na którym zamontujesz Indivision.
Ja tak mam i workbench mam odpalony w VGA 800x600 SUPERPLUS: Hires Laced
W startup-sequence mam tak: furiatune ide off shadowrom addmem >NIL
Ide off ponieważ nie zauważyłem wzrostu wydajności operacji dyskowych, a ide on powodował u mnie zawieszanie się AGS2
[#6] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

Może zacznij od zdjęcia zworki waitstate (?) obok złącza procesora i sprawdź czy problemy ustąpiły. Jak miałem dwie Furie, to nigdy nie działały do końca stabilnie w tym trybie.
[#7] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Pry-mas, post #6

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Na pewno system plikow i scsi nie jest zmienione. Zaraz do tego usiade.

Może ktoś ma jakiegoś tutoriala do tego ?

Co do zworek na Furii - mam dwie - jedna widoczna na zdjeciu (napis waitram) oraz druga z zupelnie drugiej strony (pod spodem), nie jest opisana.

Sa 3 bolce, zworka jest na dwoch - czy to ja nalezy zdjac ?
[#8] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #7

Zworka Waitram - zworka zalozona - wait state 0 - szybkie operacje r/w dla ramu
Ta od dołu to nie wiem. Można by Lotharka zapytać ( lotharek.pl ).

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:37:03 przez RokiS
[#9] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

teoretycznie wszystko miało być cacy - niby kondensatory wymienione, sprawna, bateria zdjęta


Kondensatory są albo wymienione albo nie - nie mogą być"niby" wymienione.
Bateria zdjęta z czego? Bo nie mam pojęcia...

Co do reszty: nie kombinuj z używaniem gotowych systemów. Za każdym razem, gdy stawiałem system na A600 z Furią (niezależnie od wersji karty), korzystałem z adaptera IDE->SD (Furia nie lubi się z kartami CF). Jako adaptera używałem zarówno tanich chińskich interfejsów, jak i KA47 od Krashana.
System instalowałem ZAWSZE od zera. Na PC, pod WinUAE, następnie przenosiłem na kartę amigową. Należy pamiętać, by diskpartem na PC usunąć wszystkie partycje z karty (polecenie diskpart clean).
Jeżeli chodzi o Kickstart, używałem 3.1, raz z podmienianym w s-s scsi.device (patrz niżej), a czasem z KS od Cloanto.
System plików PFS3AIO z odpowiednio ustawionym maxtransfer (0x1FE00) i odpowiednią maską (wszystko jest w dokumentacji pakietu PFS3).
Partycję pierwszą miałem zawsze poniżej 1GB, reszta jak mi było wygodniej, największa karta, jakiej używałem to 32GB (Sandisk Ultra, chyba za każdym razem ta sama firma, o ile pamiętam).

Za każdym razem A600 z Furią działała stabilnie przez cały okres użytkowania.

Teraz reszta, na szybko:
- mapowanie romu A1200 na A600 to błąd (ktoś już pisał wcześniej)
- cache i fpu wyłączasz jedynie, jeśli sprawiają problemy (np. demo EON nie bardzo chciało mi działać z fpu, ale to bardzo rzadkie przypadki)
- WHDLoad jest zainstalowany na partycji systemowej i nie ma znaczenia, na której partycji trzymasz gry, które z niego korzystają
- co do plików do softkicka (RTB i PAT) to polecam przeszukać sieć pod kątem zwierzątek futerkowych o nazwie chomik ;)
- większość dostępnego softu dla WHDLoad możesz zassać z Internetu (szukaj pod hasłem KGWHD oficjalna strona Killergorilli jest już niedostępna, ale są mirrory, np. u wschodnich sąsiadów)

Reasumując, pierwsze kroki, jakie bym na Twoim miejscu poczynił, to format karty w PFS3AIO (lub SFS), instalacja czystego WB 3.1, dogranie swoich rzeczy wg upodobań.
[#10] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #1

W kwestii instalowania systemu od zera, na PC, pod WinUAE to polecam:

youtu.be/xfaoZ3dXQSQ
[#11] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Drakon, post #9

Cześć,

Generalnie chyba postawie czystego WB 3.1dogram WhD i będę patrzył co się dzieje, bo z tym Classic WB to tfu...

Możecie dać jakiś namias na scsi device do load module?

Teraz mam 43.42 z tego co czytałem jest 43.45?

Patrzylem tez na Aminet za PFSAIO3, pobrałem lha ale są tam dwa pliki. Normalny i custom.
Ktoś zna różnice? Które lepiej załadować?

Jest też jakąś paczka pfs3_53 jakieś tipy do czego to?

Dzięki wszystkim za pomoc jak do tej pory
[#12] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #11

PFS3_53 - to pełny pakiet tego systemu plików. Możesz go zainstalować albo skopiować z niego folder Tools czyli np narzedzia do konfiguracji dysku czy jego naprawy.
Pfs3aio i pfs3aio-custom to najnowsze wersje tego systemu. Ja używam ten zwykły pfs3aio. Ten pfs3aio-custom to tylko do jakiś wybrednych kontrolerów dysków.
Tutaj masz link do najnowszego loadmodule link
Tutaj do nowszych scsi.device link ( w folderze 128GB ) .
Ja używam scsi.device od Doobreya.
[#13] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #11

Cześć,

Ponownie dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozostał chyba tylko jeden problem który nie pozwala mi poprawnie sformatowac karty.

Otoz przy wybraniu karty i zmianie typu z UAE na SCSI (przy dodawaniu cd&hd w winUAE) system odrazu widzi ze karta była zmieniona.

Przy tworzeniu partycji, lub nawet samym wczytaniu nie wyswietla sie jako unknown tylko jako changed.

Mowa tu o WINUAE 4.40 .

Gdy nie zmienie wartości na jakakowliek inna (pozostawie UAE) po czym pozniej zmodyfikuje informacje w HDtoolbox na uaehf. - karta widziana jest jako unknown.

Ktos ma jakis pomysl jak temu zaradzic ? WinUAE 3.1.0 ?

Czy nie ma to zupelnie roznicy czy przygotuje karte na UAE czy SCSI ?
[#14] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@RokiS, post #12

Czesc wszystkim ponownie,

Na poczatku chcialbym podziekowac uzytkownikowi Roksik za jego pomoc.

Niestety moje problemy z Amiga nie koncza sie.
Postawilem WB 3.1 na czysciutkiej karcie, zrobionej w 100% poprawnie (karta SDHC class 10).
Dodalem scsi.dev od Doobreya 44.20, fblit,ftext,anticlick, blazeWCP, zmienilem setpatch na poprawiony.
System jest stabilny, wszystko dziala ok dopoki nie chce wlaczyc jakiejs gry.
Sciagnalem WHDLoad z WHDDE - 18.5 usr.
Udalo mi sie odpalic tylko i wylacznie 2 gry na chwile obecna - Alien 3 i MicroMachines .
Dodam ze musialem jeszcze w trakcie bootowania wybrac na select screenie no CPU cache oraz chipset original zamiast enahnced.
W przeciwnym wypadku rowniez te dwie gry nie dzialaja.
Probowalem uruchomic rowniez Alien Breeda 1 i 2 - gra wlacza sie, wczytuje, po czym po 2 planszach wyskakuje zawsze error Resload, DOS #1000 albo po prostu 8000 000B, 8000 0003/4 .

Tak samo dzieje sie przy innych grach, lub po prostu wywala red screen.

Jakies dodatkowe porady ? Jakieś pomysly ?
Moze powinienem po prostu zmienic kickstart ?
[#15] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #14

Czytałem wątek po łepka więc może coś się powielić ale podzielę się
moimi doświadczeniami A600 + Furia. Tez miałem kilka problemów i może wyciągniesz jakieś wnioski. Obecnie moja A600 z Furią pracuje bardzo stabilnie. 95% gier działa jak i demka w
WHDLoad też.
Przerobiłem revizje A300 , 1.3 , 1.5 oraz 2D . Tylko rewizja 1.5 którą masz pracowała
prawidło. Procesor na płycie głównej musi dokładnie wyczyszczony bo małe spadki
styku powodują niestabilności. Karta musi być tak włożona ze miedzy podstawką
a płytą główna nie ma przerwy . Zasilacz to mocniejszy MEN WELL . Przerobiłem
wiele kart SD i CF i niestety nie wiele chciało działać poprawnie. Furia jest bardzo wybredna.
Prawidło działa u mnie teraz Karta CF Microdrive Segate 4.gb na SFS-sie.
Syetm 3.1 + ClasicWB. Kikstar 3.1 . No i kondesatory muszą być wymienione.
Pozdrawiam
[#16] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@Eremes, post #14

A nie masz jeszcze czasem gdzieś przerzuconego VBR do fastu?
[#17] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@ramire74, post #5

Cześć.

Podepnę się i dopytam. W którym dokładnie miejscu i jak dokładnie masz wpisane w ss włączanie shadowrom on tak, aby zawsze się po restarcie włączała. Mógłbyś np zrobić screna z SS ?

Z góry bardzo Ci dziękuję.
[#18] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@piotrekzg, post #17

jeżeli masz już plik furitune w katalogu C: , to na początku sekwencji startowej wpisz:
C:furiatune >NIL: shadowrom addmem ide on

addmem - doda 1,5 MB Fast-u
ide on - przyśpiesza pracę hdd
[#19] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@RokiS, post #18

IDE ON w moim przypadku zawiesza amigę. Nie wiem dlaczego. Ale już po włączonym shadowrom on następuje odczuwalne przyśpieszenie transferów na ponad 2 mb/s.

A powiedz mi jeszcze jeśli wiesz jak zmapować kick 1.3 funkcją maprom ?

Dziekuję za wszelką pomoc.
[#20] Re: Amiga 600 + Furia - pierwsza Amiga, problemy .

@piotrekzg, post #19

C:furiatune boardrom maprom ... ( w miejscu kropek scieżka do kickstartu np hd0:kickstart1.3.rom )

boardrom - kasuje z pamięci kickstart umieszczony w niej wczesniej za pomocą komend shadowrom/maprom
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem