kategoria: A500
[#1] Rozszerzenie pamięci Amiga500 i nie tylko - kilka pytań nowicjusza
Na początku jako nowy forumowicz chciałem wszystkich przywitać.
Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych kolegów.
1. Posiadam dwie karty rozszerzeń do 512Kb.
- żółtej w ogóle nie widzi nie wiem w czym problem z tyłu płytki dopatrzyłem się tylko zwarte lutem dwa piny może w tym problem?
- zieloną widzi i działa ale nie pokoi mnie bateria troszkę jest ulepiona z boku na filmiku na yt znalazłem filmik jak gościu ją wylutowuje i w sumie nowej nie wlutowuje i pamięć działa czy ta bateria ma jakieś większe znaczenie? a może kupić i wlutować nową?
https://www.youtube.com/watch?v=TEF8Kfj17wo

2. Zakupiłem gotek ale niestety taśma do stacji (zasilanie i przesyłowy) są dosyć krótkie znalazłem taśmy i kabelki na stronie https://amigakit.amiga.store/index.php ale może gdzieś u rodzimych sprzedawców można je zakupić.










Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 10:37:07 przez Marcin157

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 10:38:17 przez Marcin157

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 10:39:29 przez Marcin157
[#2] Re: Rozszerzenie pamięci Amiga500 i nie tylko - kilka pytań nowicjusza

@Marcin157, post #1

Już nie mogę edytować postu więc dodam link jaki znalazłem odnośnie wymiany baterii w języku angielskim może się komuś przyda: http://www.danielschneller.com/2018/02/amiga-500-restoration-a501-memory.html.
[#3] Re: Rozszerzenie pamięci Amiga500 i nie tylko - kilka pytań nowicjusza

@Marcin157, post #2

Serdecznie witamy!

Odnośnie wymiany baterii - należałoby to zrobić niezwłocznie, tzn. nie odkładać w nieskończoność na później, wiadomo dlaczego - wylewają i uszkadzają ścieżki, a nawet elementy w sąsiedztwie.

Oczywiście mógłbyś wymienić na taką samą, ale żeby uniknąć problemów z ew. wyciekiem, lepiej wymienić na podstawkę z baterią pastylkową, np. popularną CR2032. Z racji, że oryginalne baterie są ładowane (to akumulatorki), a baterii pastylkowej nie wolno doładowywać, należy zastosować diodę uniemożliwiającą ładowanie. Ja z lenistwa używam gotowców z "jebeja", np:

Zamiennik baterii do Amigi na CR2032

Wygodne, bo za jakiś czas wymieniasz CR na nową i z bani. Co do usunięcia starej baterii, to może być tak, że luty są skorodowane i ciężko ich się pozbyć plecionką. Najwyżej wymieszaj ze świeżą cyną i cierpliwie wybieraj plecionką nasączoną fluxerem. Możesz też ostrymi szczypcami ostrożnie wyciąć baterię i bez zbędnych naprężeń wyciągnąć nóżki. Bo czasami nóżki mogą wyjść z przelotką, jeśli za długo będziesz grzał i będą dodatkowe naprężenia. Pamiętaj o przemyciu płytki pod usuniętą baterią sokiem z cytryny - neutralizuje kwas z baterii. Na koniec przetarcie izopropanolem. Powodziska!.

EDYTA: Co do zółtej płytki, pobaw się tym jumperem na końcu płytki.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 15:16:46 przez Michciu
[#4] Re: Rozszerzenie pamięci Amiga500 i nie tylko - kilka pytań nowicjusza

@Michciu, post #3

No i należy dodać, że ta bateria jest tylko do podtrzymania zegara czasu rzeczywistego. Bez niej amiga będzie normalnie działać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem