kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 2000 Obudowa
Jakiś czas temu polutowałem sobie Amiga2000-remake od Floppie209. Miałem niestety problem znaleźć obudowę do niej. W końcu coś kupiłem na eBay'u ale w stanie pozostawiającym wiele do życzenia (połamane plastikowe kołki montażowe w przednim panelu i dziury na dwa przełączniki).
Zwymiarowałem ją i zrobiłem swoją. Do sprawdzania czy wszystko pasuje używałem drugiej płyty nabytej w tej celu. Zrobiłem „grzebień” do urządzeń Zorro, ale przy kolejnej okazji muszę go poprawić (zrobić szersze wycięcia na PCB i pomyśleć nad jakimś materiałem izolującym), chociaż nie wydaje mi się że jest on potrzebny w Amidze 2000, no chyba że do transportu. Miałem też użyć scandoublera, którego PCB widać na zdjęciach i do którego zrobiłem też „backplate”, ale podobno do PAL nie jest zbyt dobry ( w NTSC rzekomo lepej pracuje, ma ktoś opinię na jego temat?). Starałem się żeby jak najbardziej przypominała oryginał na miarę moich możliwości. Nie wiem kiedy uda mi się skończyć ten projekt (tzn umeblować obudowę tak jak bym chciał).




Więcej zdjęć tutaj: link
1
[#2] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #1

super !!! OKOKOK
[#3] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #1

Ładniejsza niż oryginalna i zdecydowanie wygląda na bardziej praktyczną.
Piękna robota.
[#4] Re: Amiga 2000 Obudowa

@cossack, post #3

Ładniejsza niż oryginalna i zdecydowanie wygląda na bardziej praktyczną.


czerwona kartka
[#5] Re: Amiga 2000 Obudowa

@_Skiba, post #4

ładniejsze nie ale fajne
[#6] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Dorian3d, post #5

ładniejsze nie ale fajne


OK
[#7] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #1

I jeszcze zdjęcie z naklejką od kolegi z forum.
[#8] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #7

Brawa za zapał, inwencję i zrealizowanie pomysłu. OK
Ja od jakiegoś czasu szukam sposobu na sklonowanie Mirage 3000 ale wciąż mi czegoś brak... Obudowy Codegen są jeszcze rzadsze od samych Amig 3000 Trzeba będzie więc improwizować z czegoś innego jak koledzy z A600 i A2000.
[#9] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #1

Taki... Solidnie przemysłowy wygląd. Zazdroszczę umiejętności "gięcia całej tej blachy", ale nie wiem czy postawił bym taką budę do 2000 gdziekolwiek indziej niż w serwerowni. Nie zrozum źle, pewnie i jest funkcjonalna i mocniejsza niż oryginalna buda, ale według mnie wygląd/design to też ważna sprawa.
[#10] Re: Amiga 2000 Obudowa

@MariuszK, post #9

Obudowa nie była gięta, pospawałem punktowo z elementów jak na załączonym zdjęciu. Przy jednostkowej produkcji gięcie tylko podnosi koszt, a i tak ta obudowa sporo mnie kosztowała. Co do wyglądu to nie chciałem się pchać w jeszcze większe koszta, a Amiga będzie bezpieczna. O ile Amigi 600 i 1200 a nawet 500 na siłe można wepchnąć do powiedzmy estetycznej wieży od PC , to tej już się nie da. Robię to trochę dla zabawy, wiem że popytu na to niema. Jak ktoś się zainteresuje to dobrze, jak nie to nie.
[#11] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #10

Właśnie jestem zainteresowany 1szt, przewidziales małą serię produkcyjna na handel?
Jaki koszt takiego kompletu
[#12] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #10

Twoje obudowy mają piękny industrialny klimat (bez sarkazmu). Wiekszość pewnie takiego klimatu nie czuje ale podporządkowanie formy dla funkcjonalności w połączeniu z jakością wykonania to jest to co lubię.

Gratulacje.
[#13] Re: Amiga 2000 Obudowa

@BuLa, post #12

Ładny i praktyczny projekt. Dla mnie połączenie prostoty kształtu z funkcjonalnością. Widać że sporo pracy włożyłeś w obudowę i biorąc pod uwagę użyty materiał, będzie służył na lata. Mógłbyś zdradzić ile waży A2000 z tą obudową. Już standardowa dobrze wyposażona "buda" A2000 to co najmniej kilkanaście kg :)
[#14] Re: Amiga 2000 Obudowa

@nowy80, post #13

Nie wiem ile może ważyć w pełni "uzbrojona". Wrzuciłem kilka zdjęć na Discord forum "Retro Tinkering" i gość link co robi reprodukcje płyt A500++ i klony C64 uprosił nie żebym to mu sprzedał ( i tak narazie czasu nie mam żeby ją "umeblować"), zapakowana ważyła 13kg (z góry i dołu zabezpieczyłem płytą MDF 6mm).

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 12:37:19 przez SimonGK
[#15] Re: Amiga 2000 Obudowa

@JacK_Swidnik, post #11

Jeśli ktoś jest zainteresowny mogę wykonać na zamówienie po małej przedpłacie, nie chcę utknąć z odudowami na strychu. Niestety nie jest to tania zabawka. Sam materiał i cięcie laserem na dzień dzisiejszy to £100, malowanie £30, za robociznę £90 i wysyłka do Polski około £35(koszt kuriera i opakowania).
Jeśli ktoś jest zainteresowny proszę pisać na priv.
[#16] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #15

Zmieniam zdanie i powiem że mi się podoba nie tylko bardziej niż oryginał ale wiele razy bardziej niż oryginał. Jeśli ktoś ma ochotę to sobie może "castomową" atrapę wystrugać lub wydrukować po czym przykleić czy przykręcić co tam chce.
Obudowa jest solidna i ma genialny dostęp do wnętrzności gdybym miał płytę to chętnie bym się w taką obudowę zaopatrzył.
Żałuję że takiego projektu nie było 20 lat temu bo np dla 1200 bije to wszystko, nie potrzebowałem obudowy Elboxu tylko właśnie coś takiego, bo tak by mi się najwygodniej korzystało z dostępem od góry a przy tym wszystko skrajnie stabilnie, pancernie.
Rozumiem, że teraz w sumie ważniejszy dla kolekcjonerów jest wygląd oryginalny i to jest w cenie i ok ale dla kogoś kto korzysta z tego sprzętu i wykorzystuje możliwości rozbudowy to nie widziałem lepszego i bardziej estetycznego rozwiązania. Obudowa do 2000 niczym nie zachwyca nie widzę w niej żadnego wyszukanego wzornictwa.

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 08:14:01 przez cossack
[#17] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #15

W zasadzie lecę z upodobania tylko w klasykach z obudowami zwykłymi A500/A600/A1200 i 8-śmio bitowce. Ale podoba mi się to co robisz i piszesz otwarcie tak jak jest - to jest sporo pracy aby to powycinać - wiem ile w PL kosztuje wycinanie laserem lub CNC itp. to nie jest tania sprawa.

Gratuluję pomysłowości i konkretnego podejścia do tematu. Jeżeli z jakichś powodów jednak zechcę mieć Amigę w takiej obudowie to na 100% odezwę się do Ciebie OK

Po przeliczeniu na PLN za tę pracę z materiałem i wysyłką nie jest wcale tak drogo za konkretny "produkt" jaki Tworzysz.

Od pewnego czasu siedzę w druku 3D i powoli projektuję brakujące elementy do Amigi itp. jak czegoś trzeba, potem tylko druk i gotowe. Ale blachy w pewnych rozwiązaniach nic nie zastąpi jak w przypadku Twoich obudów.

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 09:06:06 przez Adinfo
[#18] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #1

Moim zdaniem najlepsza twoja obudowa OKOKOK
Naprawdę cieczy oko jakość tego wykonania, a i design nie jest wcale taki banalny, fajną robotę robią te otwory wentylacyjne z przodu ok, racja
[#19] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #15

A ile byś skasował za sam projekt, a ja w PL bym wyciął sobie na laserze?
[#20] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Shredder, post #19

Przepraszam ale narazie nikomu tego nieudostępnie , za dużo czasu poświęciłem na samo zwymiarowanie i narysowanie. Mogę wysłać wycięte jeśli dobrze spawasz TIGiem, napisz na priv o cenę, wysyłka powinna być tańsza spakowanego na płasko. Trzeba to umiejętnie spawac, raz się trochę rozpedzilem i z dolnej blachy wyszła "miska" i musiałem profil usztywniajacy zastosować.
[#21] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #20

Szymek co obudowa to sam przesuwasz sobie granicę jeszcze dalej. Na serio, talent i możliwości to Ty masz, i mam nadzieję że pomyślisz o większej liczbie użytkowników.
Zamiast wycięcia na porty, możnaby zastosować szparę z przykręcaną blaszką w której wycinano by porty do poszczególnej płyty, tak aby nie zamykać obudowy jedynie dla a2000, ale żeby wsadzić też inne modele płyt.
Gdybyś był w stanie dociąć obudowę na monitor lcd, stylizowaną na petowski crt monitor pet, taki zestaw byłby prawdziwym rarytasem. Chyba wszyscy chcielbyśmy mieć taki retro sprzęt, z płytą c64, amigą czy vampirem standalone w środku.
Jeszcze raz - gratuluję talentu. Nie spoczywaj na laurach abyś mógł w przyszłości na tym zarobić.
[#22] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #1

W sumie na jesieni miałem zaprojektować własną, ale Tobie to bardzo dobrze wyszło, więc po co "wyważać otwate drzwi". Jedyna prośba - jeśli kiedyś porzucisz projekt i nie będziesz przyjmować zamówień to proszę go opublikuj na jakieś licencji. Dopóki jeszcze się tym zajmujesz, to sprawa jest dość prosta bo można u Ciebie chyba zamówić, ale dużo rozwiązań jak np. Catweasel ląduje po prostu w szufladzie, gdy znudzi się autorowi...

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:28:32 przez pgru2
[#23] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #10

Projektowałeś to jako 3D czy od razu jako formatka do wycięcia ?? Ewentualnie w jakim programie ??
[#24] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Ralpheeck, post #21

Dziękuję wszystkim za pozytywne opinie.
[#25] Re: Amiga 2000 Obudowa

@k3ichi, post #23

Projektuję 2D, uwzględniając grubość materiału. Narazie nie umiem w 3D. Używam FreeCad i eksportuje przy zapisie do AutoCad dwg. W robocie programiści jeszcze to przerabiają na pliki akceptowalne przez laser (taf)
[#26] Re: Amiga 2000 Obudowa

@SimonGK, post #25

Głupie pytanie, ale czy nie ma możliwości obsadzenia oryginalnego panelu? Gdyby wysunąć stacje i nawiercić otwory w miejsce oryginalnych?
[#27] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Ralpheeck, post #26

Oryginalny panel trzyma się chyba na 5 śrubach. Wiec nie robi się całego frontu tylko jakiś tam brzeg 2cm z dziurą na srube.
[#28] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Jaro2k , post #27

Może i się nie robi, ale oryginalny front jest pełny z wycięciem na zatoki FDD, które też łączą front w sztywną całość. Gdybyś zrobił tylko brzeg z otworami na śruby to cała siła zginająca boki szła by w plastikowe słupki front panelu. Raczej długo by nie pożyły.
Jeśli chodzi o oryginalny front panel to widać, że obudowa kolegi jest wyższa. Odległość pomiędzy dolną krawędzią zatoki 5.25'', a gniazdami DB9 i klawiatury jest widocznie większa. Raczej nie podeszło by to zbyt ładnie.

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:22:36 przez Kilos
[#29] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Ralpheeck, post #26

Przy projektowaniu nie myślałem o takiej opcji, musiałbym zwymiarować bardzo dokładnie panel i przeprojektować obudowę. Mój panel ma połamane te kołki montażowe (tylko jeden cały), to utrudnia dokładne zwymiarowanie. Nie wiem czy za pierwszym razem udałoby się to zgrać (otwory w panelu i otwory w obudowie, poza tym w mojej obudowie wycięte są otwory na standardowe napędy 3.5").
[#30] Re: Amiga 2000 Obudowa

@Kilos, post #28

Obudowa w zasadzie nie jest wyższa (tylko o 2mm), robie wrażenie wyższej pewnie dlatego że panel przedni jest płaski.
Według moich pomiarów oryginalna obudowa to: 445mm x 392mm x 158mm
a wymiary mojej to: 449mm x 394mm x 160mm .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem