kategoria: A1200
[#1] Pora na mały tuning A1200
A jednak... Miało być tylko do zabawy, golas. Ale jednak trzeba by coś dokupić do Amigi

Z Waszą pomocą Amiga działa, zamiast mechanicznego dysku twardego mam kartę CF. Jednakże ostatnie kłopoty z Wormsami i granie w Dyna Blaster skłoniły mnie do zakupów.

1. Dyna Blaster. Dzieciakom się spodobała ta gra. Ale Amiga ma tylko dwa porty na dżoja. Jaki splitter kupić, żeby podłączyć 3-go dżoja? Na ebayu widzę przełączniki między myszką a dżojem, ale nie widziałem nic, co pozwala podłączyć i używać jednocześnie dwa. No chyba, że źle szukałem. Co poradzicie?

2. Worms i Worms DC. Po zainstalowaniu na dysk gra się sypie. Uruchamia się, ale po planszy Loading mam Guru. Z dyskietek działa. Podejrzewam, że to kwestia RAMu. Mam 2MB chip i 0 fast. Przydało by się z minimum 1MB więcej (a może z 2MB ). Co byście tu polecili, nie za miliony?
[#2] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #1

Ad 1
Żeby podłączyć dodatkowe dwa joysticki potrzebny jest adapter wpinany w port Parallel. Podobno przelotka lub jej schemat był dołączany do oryginalnej gry Dyna Blaster. Coś mi się kojarzy, że opis jak go zrobić był kiedyś w polskiej prasie amigowej. Jeden z graczy może też grać klawiaturą.

Ad 2
Nie wiem jak Worms, ale Worms DC wymaga minimum 2 MB pamięci. Z dyskietki się uruchomi, ale z HDD już nie, bo część pamięci idzie wtedy na bufory, WB itp.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 11:18:29 przez PopoCop
[#3] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #1

Zapraszamy na następny brednio serial.... . Sory , nie zauważyłem że masz głowę a nie masz szyi i karku.
Tyle jest na tym portalu i w sieci informacji że sobie poszukaj. Skoro masz już Amigę to zdobędziesz i fast ram do Amigi.
[#4] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #1

Ja polecam kartę Blizzard 1230-IV/50MHz. Sam nabyłem praktycznie nówkę (z drugiej ręki) za 700 PLN na portalu AmiBay.com.

Są też Blizzardy 1220.

Inną opcją są np. karty z 8 MB FAST RAM od Analogic Computers z eBay za ~490 PLN. Posiadam jedną, działa dobrze, ale nie używam bo mam inne.

https://www.ebay.pl/itm/Amiga-1200-MEMORY-expansion-CARD-1208-with-8-MB-on-board/164240444512

Na pewno są też inne oferty w tym polskie. Ja napisałem z czym miałem doświadczenie i co polecam.

Druga sprawa - Worms DC rzeczywiście, jak pisze PopoCop nie uruchomi się z twardego dysku pod Workbenchem gdy ma się 2MB pamięci.

Można grę uruchomić z dysku twardego przy tej ilości pamięci tylko, gdy zabootuje się z opcją "Boot without startup-sequence", a następnie w oknie CLI wpisze się:

CD Work:Games/WormsDC ; Tu wpisz Twój katalog z grą
RunDC

Mam oryginał i polecam.
[#5] Re: Pora na mały tuning A1200

@Hexmage960, post #4

To żeś mu Robert podsunął interes życia z fastem za 490 zł +40 zł przesyłka. Januszowa cena. To wyjdzie ze 100 parę zł taniej niż ACA 1221ec, gdzie masz szybsze CPU, MapROM etc.

TU masz 8 MB fast za 54 EUR link
[#6] Re: Pora na mały tuning A1200

@PopoCop, post #2

Ad 1
Żeby podłączyć dodatkowe dwa joysticki potrzebny jest adapter wpinany w port Parallel. Podobno przelotka lub jej schemat był dołączany do oryginalnej gry Dyna Blaster. Coś mi się kojarzy, że opis jak go zrobić był kiedyś w polskiej prasie amigowej. Jeden z graczy może też grać klawiaturą.


Nie wiedziałem, że przez parallel to idzie. Myślałem, że jest jakiś rozgałęźnik pod game port.

Ad 2
Nie wiem jak Worms, ale Worms DC wymaga minimum 2 MB pamięci. Z dyskietki się uruchomi, ale z HDD już nie, bo część pamięci idzie wtedy na bufory, WB itp.


Ani Worms ani Worms DC nie działają z twardego dysku. Dochodzi do obrazu ładowania z robalem i się wiesza. Z dyskietek działa. Znalazłem podobny wątek na forum, dlatego przypuszczam, że to bark pamięci.
[#7] Re: Pora na mały tuning A1200

@Hexmage960, post #4

Sam nabyłem praktycznie nówkę (z drugiej ręki) za 700 PLN na portalu AmiBay.com

Napisz jeszcze koledze w którym roku kupiłeś za taką kwotę i ile kosztują te karty dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 13:03:02 przez AmiClassic
[#8] Re: Pora na mały tuning A1200

@Hexmage960, post #4

Można grę uruchomić z dysku twardego przy tej ilości pamięci tylko, gdy zabootuje się z opcją "Boot without startup-sequence", a następnie w oknie CLI wpisze się:

CD Work:Games/WormsDC ; Tu wpisz Twój katalog z grą
RunDC

Mam oryginał i polecam.


Też tak robiłem i to samo się dzieje - gdy jest obraz ładowania z robalem/robalami, to Amiga się wiesza. Z dyskietek działa.

Jeszcze myślałem zrobic tak, żeby zainstalować Wormsy na partycji systemowej i z Boot Menu zablokować wtedy partycję D: (DF0: i CC0: są wyłączone). Wtedy właśnie z CLI uruchomić grę, gdy komp ma tylko jedno urządzenie. Zawsze pewnie kilka kB, które mogą zaważyć
[#9] Re: Pora na mały tuning A1200

@AmiClassic, post #7

Właśnie sprawdziłem - na przełomie 2013/14.

Tutaj link do wątku na AmiBay:

http://www.amibay.com/showthread.php?55117-Blizzard-1230-MKIV

Zapłaciłem wtedy 150 Euro.
[#10] Re: Pora na mały tuning A1200

@charliefrown, post #5

Dzięki za nakierowanie, bo nie byłem pewien, na co patrzeć. A jeszcze mi powiedzcie, jak to jest z RAMem w Amidze - 2MB slow i 8MB fast da radę chyba wszystkim starym grom? Fast jest używany, gdy system potrzebuje więcej pamięci, ponadto fast pewnie działa szybciej jak sama nazwa wskazuje? Po prostu 8MB fast to rozszerzenie?
Pewnie śmieszne pytanie dla niektórych
[#11] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #1

Jakas karta turbo i trochę ramu by Ci się przydalo, bo zaraz
Będziesz chciał pokazać dzieciakom kolejne gry, SlamTilt, Superfrog
Golden Axe, a dyskietkami pewnie nie chcesz machać.

Wszystkie Gry instaluj za pomocą whdload o ile oczywiście masz
Oryginalne dyskietki lub obrazy, bo nie każdego pirata zainstalujesz.
A najlepiej dorwij sie do jakiejś bazy gier ktore sa juz zainstalowane przez whdload.
Np. link

Warto się dopisać do międzynarodowej grupy commodore amiga na fb, I tez pytać
W razie potrzeby.

Poza tym nawet jak nie masz fastu a uruchomisz podstawowego wb
To jest tej pamieci trochę a gry pod whdload maja nieraz wersje zoptymalizowane
Co pójdą przy mniejszej ilości razu.

A poza tym potwierdzasz tylko to co kiedys napisałem xDDD
link

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 13:15:32 przez mateusz_s
[#12] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #10

Może nie wszystkim grom, ale zdecydowanej większości. Te 2 MB fabrycznie zamontowane w A1200 to pamięć typu chip – nazwana tak dlatego, że dostępem do niej dzielą się chipset graficzny AGA i procesor, przy czym chipset ma priorytet. Im większa rozdzielczość obrazu i więcej kolorów, tym mniej cykli dostępu pozostaje procesorowi.

Do pamięci fast chipset nie ma dostępu, więc tam procesor nie jest ograniczany i zawsze czyta i zapisuje z pełną prędkością.
[#13] Re: Pora na mały tuning A1200

@mateusz_s, post #11

Trzeba się zainteresować tym WHDLoadem. Sporo jest wątków o tym.

A poza tym potwierdzasz tylko to co kiedys napisałem xDDD
link


Wiem, wiem, czytałem. I sam się z tego śmiałem. Sam pisałem bardzo podobnie
[#14] Re: Pora na mały tuning A1200

@Krashan, post #12

Dzięki Krashan za wyjaśnienie. I wszystko jasne
[#15] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #13

co do WHDLoad to:

- wchodzisz na http://whdload.de/ i ściągasz i instalujesz instalkę WHDLoad

- potrzeba jeszcze plików z kickstartami do różnych Amig, które trzeba wrzucić do katalogu sys:Devs/kickstarts - zeby starsze gry działały bez problemó, tu masz listę, link musisz je sobie poszukac w sieci, raczej bez problemu znajdziesz, a tu manual do whdload opisujacy co i jak: manual pl

- i tak jak wspomniałem teraz masz dwie opcje:
1. jesli masz oryginalne dyskietki lub obrazy adf gier to mozesz sobie sam taka gre zainstalować, wtedy na stronie WHDLoad szukasz instalki do swojej gry i za jej pomocą oraz swoich dyskietek instalujesz gre - wiekszosci piratów nie zainstalujesz (a wiekszosc adf z gier na sieci to piraty)
2. jak wspomnialem, mozna znaleźć bazy gier już po tym powyższym etapie, czyli już zainstalowanych, są wtedy po prostu spakowane jako lha, rozpakowujesz na dysk i działa. Jeden link do takiej bazy podalem Ci wczesniej, na wspomnaiej przezemnie grupie FB krązy też całe ISO z 4GB gier
[#16] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #14

Jaj jeszcze dodam do tego co krashan napisał, że pamięć fast przyspiesza gołą A1200 2-2.5 raza.
Puryści stwierdzą, że goła A1200 jest spowolniona, a dopiero z fastem działa z normalną prędkością ;) ... ale fakt że będzie znacząco szybciej niż masz teraz.
[#17] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #1

Na ebayu widzę przełączniki między myszką a dżojem, ale nie widziałem nic, co pozwala podłączyć i używać jednocześnie dwa. No chyba, że źle szukałem. Co poradzicie?

W zamieszchłych czasach do kupienia były takie splitery firmy MATT:


Nie wiem jakie na ebay'u widziałeś splitery Joystic/Mouse, ale być może da się do nich
podłączyć dwa joy'e i będą działać? Mam taki splitter:

ale mam tylko jeden joystick i nie mam jak sprawdzić czy działałby z dwoma.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 16:07:49 przez AmiClassic
[#18] Re: Pora na mały tuning A1200

@AmiClassic, post #17

Matt cały czas je sprzedaje link
[#19] Re: Pora na mały tuning A1200

@AD99, post #18

Nieźle. Szkoda, że joystick'i mają takie drogie
Wracając do tematu czyli ten mój splitter od MATT'a też jest Joy/Mouse.
Teraz sobie poczytałem to wychodzi na to że te splittery nie działają z dwoma joy'ami.
Jedyna alternatywa na multiplaya to chyba po jednym joy'u w portach joy'a i myszy, plus adapter wpinany w parallel port, o którym wspomniał PopoCop, czyli: link lub link
Ewentualnie samemu sobie zrobić taki adapter, na Aminecie jest opis: link

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:28:17 przez AmiClassic
[#20] Re: Pora na mały tuning A1200

@AmiClassic, post #19

A nie można grać na klawiaturze i dwóch dzojach.
[#21] Re: Pora na mały tuning A1200

@mwb113, post #20

Skąd wiesz, że nie można?
[#22] Re: Pora na mały tuning A1200

@mwb113, post #20

Można. Jeden gracz może korzystać z klawiatury. W ten sposób graliśmy z kumplami w pięciu w Dyna Blaster - standardowo dwa joysticki + kolejne dwa przez adapter + klawiatura.
[#23] Re: Pora na mały tuning A1200

@AmiClassic, post #17

Te adaptery są po to aby nie przepinać co chwilę myszki/joya. Nie służą do jendoczesnej gry na 4 joye. Potrzebujesz coś takiego (linki z twojego postu 19 również). Joy 3 i 4 podłączony jest przez ten adapter do portu równoległego.

W dyna blaster za dużo nie grałem na multi. Grałem za to w MasterBlaster.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 23:24:57 przez snifferman
[#24] Re: Pora na mały tuning A1200

@snifferman, post #23

Dzięki za odpowiedzi! Kupiłem rozdzielacz na dwa dżoje pod port równoległy oraz nieco pamięci. Jak wszystko przyjdzie i poskładam do kupy, do dam znać.

Nie miałem jeszcze kiedy zasiąść do lektury w wdhload...
[#25] Re: Pora na mały tuning A1200

@Grzegorz_P, post #22

Można. Jeden gracz może korzystać z klawiatury. W ten sposób graliśmy z kumplami w pięciu w Dyna Blaster - standardowo dwa joysticki + kolejne dwa przez adapter + klawiatura.


Ale musiała byc jazda!

Myśmy w Wormsy za młodego grali w kilka osób (nie pamiętam ile - na bank 4). Pojedynki trwały do białego rana Ale Wormsy to turówka.
[#26] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #25

Owszem, zabawa była przednia, szczególnie że ekipa była super. Multiplayer przez net to niestety nie to samo.
[#27] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #24

Ram już dotarł i działa Wormsy śmigają przyjemnie Reszta zabawek w drodze.
[#28] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #27

Witam ponoworocznie!

Amiga dostała niewinny kilka prezentów pod choinkę - zewnętrzny gotek działa super, rozdzielacz joysticków pod port parallel też robi robotę. Dzieciarnia uwielbia pojedynki w Dyna Blaster całą rodziną Gotek rzeczywiście bardzo ułatwia sprawę. Mam jeszcze sporo adfów do zabawy :)
Jeszcze nie miałem okazji zagłębić się w WHDLoad, czytałem jedynie pobieżnie i jeszcze nic z tym nie zrobiłem.
[#29] Re: Pora na mały tuning A1200

@A1200_Mavv, post #1

hej nie wiem czy jeszcze szukasz, ale ja właśnie znalazłem i chyba kupuje właśnie bo wygląda że spełni to czego oczekujemy od takiego adaptera ... :) na amibay to ceny jakies z kosmosu...
https://allegro.pl/oferta/amiga-auto-switch-kabel-13620080488
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem