kategoria: A500
[#1] Dziwne rozszerzenie pamięci
Witajcie koledzy.

Kupiłem Amige 500 którą naprawiam (musze kupić do niej zasilacz i mysz, także gdyby ktoś miał i chciał sprzedać nie za miliony hrywien albo innych radzieckich dolarów to chciałbym skorzystać), no i w zestawie z nią w kartonie leżało dziwne rozszerzenie pamięci.

Tutaj link do zdjęcia -> http://szczepan.com/amiga/foto/IMG_1277.jpg

Czy ktoś wie co to jest i do czego służy.

Wpięcie jej w komputer nic w zasadzie nie daje, a na płytce drukowanej jest napisane 2MB ..

Pozdrawiam
Szczepan
[#2] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #1

To rozszerzenie o ile jest sprawne dało by Ci coś o ile miałbyś w komplecie z nim coś takiego (podane jako przykład):



Inaczej Amiga "nie zobaczy" tego rozszerzenia.

Napisz jaką masz rewizję płyty głównej - czy to 6A, czy 8A.1 (okrojona dla A500) czy pełna A500+

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:07:08 przez Adinfo
[#3] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Adinfo, post #2

Hej

Nie, to nie jest to roszczenie, różni się, choćby pionowymi uładami pamięci, ma z jednej strony przełącznik a z drugiej dwa kable, jakby do czegoś jeszcze wpinane miały być...

Pozdrowienia
[#4] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #3

Hej, to A500 z rewizją 6A
[#5] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #3

Nie, to nie jest to roszczenie
Zdjęcie podałem tylko dla przykładu.

ma z jednej strony przełącznik a z drugiej dwa kable, jakby do czegoś jeszcze wpinane miały być...
właśnie te przewody mają być do czegoś czego Ty aktualnie nie masz w zestawie a powinno być - to było razem kupione tak jak jest z tym rozszerzeniem czy osobno?
[#6] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Adinfo, post #5

Dostałem z A500 w kartonie luzem, nawet nie wiedziałem, że to jest.
A znów rozszerzenie, które było w Amidze, miało rozlaną baterie i coś generalnie z nim nie jest tak, bo jeden z układów bardzo się grzeje...

Próbuje ożywić co nie da :)
[#7] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #1

No wygląda jak wariacja elboxowego 2mb. Mam takie od nich. W zależności od kabelkologi uzyskujesz różny ram. Poszukaj info o elbox 2mb pod klapke do a500 to może Ci to coś podpowie. Raczej tam nic nie brak tylko rozpiski jaki kabel gdzie podpiąć by uzyskać pełny ram. Ogólnie bez podpięcia kabli powinno w jakimś stopniu działać o ile dobrze kombinuje ;)
[#8] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #1

Zapodaj jeszcze zdjęcie od spodu - czy tam są jakieś informacje.
[#9] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #1

Hej.
A mógłbyś podać jakie są oznaczenia na tych kostkach pamieci?
Pozdrawiam
Krzysiek
[#10] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #1

Miałem w zeszłym roku na warsztacie coś podobnego:
https://iv.pl/image/GtV0ug2
Ta płytka miała oznaczenie rev.5 a nie 3 i razem z adapterem do układu gary rozszerzala (po załadowaniu odpowiedniego sterownika w workbenchu) pamięć o dodatkowe 4MB(w rev.6a)
Wydaje mi się więc że Twoja będzie rozszerzać o 2MB.
To jest bardzo nietypowe rozwiązanie, kiedyś miałem instrukcję w jęz. niemieckim podobnej karty gdzie pamięć dodatkowa była rozszerzana przez podstawienie banków pamięci.
Wymagała też dolutowania dwóch kabli do płyty a500.
Pozdrawiam
Krzysiek

Znalazłem jeszcze właśnie screenshot z pulpitu w1.3 z działającą kartą:
https://iv.pl/image/GtV2OgT


Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 20:28:29 przez Krzysiek2
[#11] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Krzysiek2, post #10

Czyli tak jak przypuszczałem konieczny będzie adapter pod Garego - tak samo jak w podobnych rozszerzeniach 2MB pod klapkę do A500. Taki adapter powinien pasować z innego rozszerzenia - to były bardzo podobne modele - pomijam rodzaj zastosowanych kostek pamięci.
[#12] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Adinfo, post #11

Tu, aby Workbench widział ten dodatkowy ram, jest potrzebny jeszcze programik, wydaje mi się więc, że takie adaptery do Garego, które po prostu rozszerzają pamięć Slow, są trochę inaczej zbudowane. Na oryginalnym adapterku tego rozszerzenia jest też układ GAL.
[#13] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Krzysiek2, post #12

Czyli tu będzie konieczny inny adapter.
[#14] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Adinfo, post #13

Udało mi się znaleźć jego fotkę
https://iv.pl/image/GtVVFcz
[#15] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@Adinfo, post #13

tutaj w postach instrukcja z mojego rozszerzenia 2mb:

https://www.exec.pl/forum_watek.jsp?p=401&s=0&m=7&Elbox_2_mb_w_A500

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 06:11:44 przez juen
[#16] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@juen, post #15

Wg tego opisu pamięć elboxa jest autokonfigurowalna, może ta płytka od Szczepana też, I ten programik wczytywany przy starcie WB jest potrzebny tylko przy ilości pamięci większej niż 2MB?
Pozdrawiam
Krzysiek
[#17] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #6

A rozbieraleś Amigę? Może podstawka pod Garego została w środku na swoim miejscu?
[#18] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@nostrum666, post #17

Cześć

Przepraszam za późny odpis, ale wykańczam dom i nie mam za wiele czasu aby nad Amigą i tematami pokrewnymi teraz usiąść.
Rozebrałem Amige, Gary siedzi lekko w podstawce, w zasadzie dałby się go wyjąć samymi rękami bez użycia narzędzi, czyli pewnie była tam podstawka pod Garego do tego rozszerzenia, ale nic nie ma takiego w amidze.
[#19] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@pepan, post #18

i ja faktycznie zerknalem na swoje rozszerzenie z elboxu i faktycznie ma podstawke wiec sie mylilem mowiac o tym samym pajakowaniu :)
[#20] Re: Dziwne rozszerzenie pamięci

@juen, post #19

trochę mnie martwi to, że o ile nie będzie załadowanego sterownika to ramu nie przybędzie :/

zastanawiam się nad sprzedażą tego rozszerzenia, może komuś się przyda i ożywi ten ram, ja raczej bez podstawki próbować nie będę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem