kategoria: A500
[#1] Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..
Dzień dobry ponownie

Powracam do tematu mojej Amigi...

mam pytanie... moja Amiga ma procesor SCM 68000 8N64...

i teraz tak.. to chyba nie jest motorola ? nic nie wcgóglałem :/ czy to jest jakiś zamiennik?
czy to możliwe, że poprzedni właściciel coś kombinował z komputerem?
[#2] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@pepan, post #1

Freescale Semiconductor
[#3] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Arturo, post #2

Czyli zamiennik ?
[#4] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@pepan, post #3

Nawet nie zamiennik tylko po Motoroli procki produkowała dalej w/w firma.
[#5] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Arturo, post #2

Nie Freescale a Signetics. Motorola licencjonowała produkcję 68000 firmom trzecim, m.in SGS i Toshibie.
[#6] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@alt_, post #5

Nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia tego procesora. Na żywo widziałem ich kilka w różnych A500.
SCN
To trochę zmienia postać rzeczy :)


Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:27:51 przez Arturo
[#7] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@alt_, post #5

nawet Atari ST
to mój procesor


Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:55:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:55:39 przez Dorian3d
[#8] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Dorian3d, post #7

Eeee. Ale to nie Atari ST, tylko STMicroelectronics: https://www.st.com/
[#9] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@mschulz, post #8

spoko
pochodzi z Atari ST

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 18:11:03 przez Dorian3d
[#10] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Dorian3d, post #9

Gdzieś doczytałem (zgubiłem link), że to procesory mają 8 Mhz, czyli są szybsze niż motorole... pytanie jak to sprawdzić... ?
[#11] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@pepan, post #10

Nie są szybsze. Motorole też mają 8, a nawet 10 i 12. Ale w Amidze działają ze standardowym 7,14 MHz.
[#12] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@pepan, post #10

Liczba za literą P oznacza gwarantowaną częstotliwość pracy procesora. Sygnał zegarowy pochodzi z płyty głównej i nie jest regulowany, wiec co byś nie włożył, ostatecznie będzie taktowane tą samą częstotliwością, nie daj się nabrać na teksty z allegro, że jak włożysz procesor, który ma na końcu P12, to magicznie ten procesor będzie działać z częstotliwością 12MHz, to umożliwiają dopiero tkzw. karty turbo, a i one nie mają w 99% regulacji zegara, tylko jedną sztywną nastawę lub kilka do wyboru przez użytkownika jak sławny Wicher.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 12:31:40 przez WyciorX
[#13] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@WyciorX, post #12

W A500(+) można ewentualnie zmniejszać taktowanie np. Action Replayem.
[#14] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Rafał A-3000, post #13

To jest fizycznie niemożliwe, można jedynie go próbować dławić pustymi przerwaniami lub cyklami DMA.
[#15] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@pepan, post #1

SCN68000 są że tak powiem są gorsze od M68000. Są mniej efektywne i wydzielają więcej ciepła. Miałem taki w swojej A500, wymieniłem na Motorole - ciepła mniej. Do Sega Genesis pakowali Signetics 68K, Sega - jak można poczytać, wymieniała te CPU na Moto "Signetics 68K był używany tylko we wczesnych wersjach tejże konsoli, gdyż nie był wystarczająco efektywny".
[#16] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Aleks600, post #15

To chyba jakaś plotka internetowa a nie rzetelna
informacja. Mam Sege MD, późny model z 1992
i nie ma w niej Motoroli - jeszcze to sprawdzę,
ale na 99 proc. był Sygnetic.

To, co się tam naprawdę grzeje, to dwa regula-
tory napięć 5V...warto przesmarować nową
pastą termoprzewodzącą radiator.
[#17] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Krashan, post #11

nawet 16 są
[#18] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@Aleks600, post #15

Układ na licencji jest kopią oryginału. Więc technicznie nie różni się od Motoroli. Nie może być mniej efektywny czy bardziej się grzać. Jeżeli producent konsoli podkręcił cpu lub użył innych elementów które wpłynęły na ciepło, to mogło tak być.
To nie są klony procków jak w przypadku AMD, Cyrix vs Intel. Gdzie procesory były zupełnie różne a tylko zgodne z x86.
[#19] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@WojtekX, post #18

Generalnie rzecz biorąc zgodne procesory z tym samym taktowaniem mogą się mniej lub bardziej grzać. To zależy od tego w jakiej technologii zostały wykonane. Np. Motorola MC68000 vs MC68HC000 są 100% zgodne elektrycznie oraz pod względem instrukcji, natomiast pierwszy został wykonany w technologii HMOS na dugi CMOS.
https://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68000#CMOS_versions

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 08:36:26 przez zyga64
[#20] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@zyga64, post #19

Zgadzam się w 100%
Podobnie jak CPU że środka wafla jest bardziej podatny na przetaktowanie od procesorów z brzegu.
Dlatego firmy sprzedawały cpu o różnych taktach z tego samego procesu technologicznego. A czasami cała produkcja szła po niższym takcie bo rynek potrzebował akurat takiego modelu. Z tąd trafiały się modele które dawały się łatwo przetaktowac. Pamiętam tą gorączkę na konkretne modele cpu do overklockingu.
[#21] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@zyga64, post #19

The original HMOS MC68000 consumed around 1.35 watts at an ambient temperature of 25 °C, regardless of clock speed, while the MC68HC000 consumed only 0.13 watts at 8 MHz

Nieźle, dziesięć razy mniejszy pobór niż HCMOS.
[#22] Re: Ciekawy procesor w Amidze bo to nie Motorola..

@waldiamiga, post #21

"The EFIKA PowerPC system, developed by a company called Genesi link, is based around a FreescaleMPC5200B System on Chip (SOC), originally developed exclusively for the automotive in-dustry, running at 400MHz. The board has 128 MB Ram, PCI interface, 2 USB ports, AC97audio, an IDE interface and Ethernet controller. The whole board consumes around 1.2 Wattsof power, is completely passively cooled."
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem