kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie
Po kilku tygodniach zabawy z Indivision AGA MK3 mam trochę mieszane uczucia. Miejscami nachodzą mnie myśli, czy aby mój egzemplarz nie jest uszkodzony.

Oto co się dzieje:

1. Scandoubler nie zawsze "zaskakuje" po uruchomieniu Amigi. Kiedy po dłuższej przerwie włączam Amigę, monitor nie łapie synchronizacji (lampka miga). Po 2-3 włączeniach/wyłączeniach Amigi, w końcu scandoubler zaskakuje. W lewym górnym rogu mam informację, że obraz leci przez DVI (mimo że w rzeczywistości korzystam z VGA). Może Indi nie wyczuwa poprawnie mojego monitora? Kiedyś w ustawieniach indivision była możliwość wybrania wyjścia VGA/DVI. Teraz tego nie ma - [VIDEO]

2. Mam sobie dwa ekrany np. Workbench z Hippo Playerem i PPaint na oddzielnym ekranie i gdy złapię za górną belkę to po jakimś czasie Amiga zalicza zwis
- [VIDEO]

Czy ja coś robię źle ? Czy może to wada samego Indivision ? Mam zainstalowany najnowszy firmware (IndivisionAGAmk3-1.7.1). Korzystam też z HighGFX z Aminetu.

Z góry dzięki za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 22:30:01 przez MarX
[#2] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #1

Cześć,
korzystasz z przejściówki VGA/DVI? Jeśli masz możliwość to warto spróbować innej. Sam, miałem kiedyś walniętą.

Możesz spróbować też niższej rozdziałki np 640x480/640x512 i zobaczyć czy są podobne objawy. Ewentualnie podpiąć po HDMI do TV i sprawdzić na innym wyświetlaczu.

Napisz też może jaką masz wersję płyty w Amidze i jaką konfigurację samego Indi.
[#3] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@Jield, post #2

Hej, dzięki za odpowiedź. Nie korzystam z żadnej przejściówki. Po prostu łączę Indivision za pomocą kabla VGA. Mój monitor (Samsung SyncMaster 741MP) to stary pryk i nie ma tam ani HDMI ani DVI). Płyta w Amidze to 2B. Na forum Jensa wyczytałem, że dużo problemów może powodować słabe zasilanie. Ja mam akurat silny zasilacz CISCO, więc powinno "styknąć" prądu. Sprawdzę z tą mniejszą rozdziałką i na TV przez DVI. Może faktycznie to wina samego monitora...
[#4] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #3

Nie wiem jak przy trójce, ale przy Mk2 wyposażenie się w monitor z wejściem DVI/HDMI i korzystanie z niego zasadniczo zwiększa możliwości wyciśnięcia z Indivision znakomitego obrazu.
[#5] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #1

Niezły spryciarz z tego Jens'a. Okazuje się, że Indivision potrzebuje tyle węgla, że nawet zasilacz Ciscowy jest nieodpowiedni, a wręcz może uszkodzić "modern hardware". Czyli transakcja wiązana, kupujesz Indivision, aby za chwilę wydać kolejne 400 zł na zasilacz od Jensa. Retro to naprawdę super biznes.
[#6] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #5

Nic nowego, ten Pan tak już ma :) Jego produkty sprzedają się bardzo dobrze, więc chyba większości pasuje ten model biznesowy. Karty ACA1230 wszystkie wyprzedane jak widzę. Ciekawe ile będzie kosztowała usługa podniesienia taktowania w kartach ACA1240
[#7] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@szopen, post #6

Jeszcze karta graficzna do ACA1240/1260, ktora tez pewnie bedzie potrzebowala tego super zasilacza Jensa. No i najnowsza wersja pakietu P96, ktora w pelni obsluzy wszystkie ficzery tej super karty graficznej. Wiec zbieraj kase.
[#8] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #5

Dzięki Marx, mam odpowiedź na moje boje z Apollo 60pomysł. Karta turbo czasem startuje na 100 % a czasem robią się artefakty i problemy zarówno wizualne jak i w odczycie SD. Chyba Indi3 wyląduje w pudełku ew w dziale giełda gdyż miedzy jego obrazem a obrazem ze scart mam niewielkie różnice jakościowe.
[#9] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@Bociek78, post #8

Po podłączeniu zasilacza 3A z A600 problem z zawieszaniem się Amigi podczas przesuwania górnej belki zniknął, jednak nadal Indivision nie startuje "od pierwszego załączenia".
[#10] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #9

Jak chcesz mogę wypożyczyć do testów oryginalny zasilacz od A500 4,5A.
[#11] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #5

U Ciebie z tym zasilaczem może mieć trochę racji - w końcu masz mocny konfig :) i dysk talerzowy :) który w do startu trochę prądu potrzebuje :)
Także jak masz możliwość pożyczenia mocniejszego zasilacza - to polecam spróbować
[#12] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@misiek2, post #10

Jak chcesz mogę wypożyczyć do testów oryginalny zasilacz od A500 4,5A.

Nie wiedziałem, że do A500 był zasilacz z 4.5A na 5V (byłem święcie przekonany, że tylko 2.5A). Wyciągnąłem go z szuflady i faktycznie, Indivision wstaje od pierwszego strzału! OK
[#13] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #12

No i się wyjaśniło. Dobrze, że masz takiego "potwora"
[#14] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #12

A jak z tym przeciąganiem ekranów? Też się poprawiło?
[#15] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@misiek2, post #13

Zaś ceny polecąą
[#16] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@RokiS, post #14

A jak z tym przeciąganiem ekranów? Też się poprawiło?

Tak, ten błąd zniknął już na zasilaczu od A600 (3.0 A).
[#17] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #16

To dobrze :)
Czyli z całej sytuacji pewnie jest/było kilka wyjść:
1. Mocniejszy zasilacz
2. Zamiana HDD na CF/SD
3. Zamiana na nowszego typ HDD
[#18] Re: Indivision AGA MK3 - dziwne zachowanie

@MarX, post #16

Musimy się zgadać i potestować wspólnie :) co prawda na oryginalnych zasilaczach nie ruszałem indi ale śmiga mi to na Mean Well PT-65-B o raz na Astec-u bez większych problemów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem