kategorie: Karty CF, Sprzęt
[#1] External floppy drive CDTV pomoc w naprawie
Cześć,
chciałem poprosić o pomoc w zlokalizowaniu problemu.
Po włożeniu silnik kręci dyskietkę tylko chwilkę. Nie świeci się dioda. Silniki tylni i głowica nie poruszają się. Z góry dziękuję za sugestię.

[#2] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@emeliot87, post #1

Zapodaj filmik lub napisz co dzieje się z głowicą - czy się przesuwa - czy stoi w miejscu.

Zacząłbym od tego - przeczyścić i przesmarować ślimak z napędu głowicy - pokręć nim delikatnie (ślimakiem) czy głowica się przesuwa - miałem podobnie w innej stacji - dopiero swobodna praca ślimaka spowodowała, że stacja zaczęła odczytywać dyskietki poprawnie (głowica zaczęła się przesuwać po ślimaku).

Jak byś kręcił ślimakiem do momentu kiedy głowica jest po przeciwnej stronie niż na początku - "przesunąć" ją na drugi koniec kręcąc ślimakiem - czy po włączeniu stacji przesunie się znowu na początek (do "sektora startowego")?

Niewykluczone, że jednak coś jest uszkodzone. Może koledzy mający taką stację coś doradzą albo mieli podobne objawy.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 08:28:46 przez Adinfo
[#3] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@emeliot87, post #1

Podstawowe pytania:
1. Czy przepikales przewody na ewntualna przerwe?
2. Stacja klika? Jesli nie, to czy silnik glowicy sie nie zablokowal?
3. Sprawdziles styk wykrywania dyskietki?
4. Czy inna stacja (jesli masz taka mozliwosc) podlaczona do Amigi na ktorej testujesz ta stacje dziala? Aby wykluczyc uszkodzenie samego portu w Amidze.
5. Czy masz mozliwosc przetestowania tej stacji na innej Amidze? Aby byc pewnym ze stacja faktycznie jest uszkodzona.
[#4] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@Phibrizzo, post #3

Dziękuję za odpowiedzi.

Okazało się że przyczyną był zablokowany silnik głowicy.
Mam jednak jeszcze jeden problem którego źródło nie do końca jeszcze znalazłem.

Problem: stacja po włożeniu dyskietki niekiedy czyta dobrze a innym razem źle (zwraca błędy na sektorach).Gdy czyta źle to tak jakby silnik obracający talerzem wolniej działał.

Podejrzewam że coś w obudowie naciska na któryś element i powoduje taką sytuację (muszę sprawdzić na gołej stacji) albo jest to jakiś problem z silnikiem obracajacym?

Miał ktoś kiedyś takie objawy?
[#5] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@emeliot87, post #4

Nasmarowałeś ślimak od silnika głowicy, oraz wałek-prowadnicę głowicy.
Często takie zachowanie stacji jest spowodowane oporami przesuwu głowicy i silnik krokowy nie ustawia jej prawidłowo.
[#6] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@emeliot87, post #4

W ostatnim tygodniu podobne objawy - dwie stacje Chinon (dla A500 oraz A1200) po zabiegu czyszczenia i smarowania ślimaka czytają bez problemu - czyli to co pisałem w drugim poście.
[#7] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@emeliot87, post #4

Jeśli w jakikolwiek sposób odkręcałeś i poruszałeś silnikiem krokowym to rozregulowałeś głowicę tak, że nie trafia w poszczególne ścieżki (często z czasem silnik przestawia się samoistnie). Regulacja głowicy w tych FDD polega na odpowiednim ustawieniu silnika krokowego obracając nim w jedną, lub drugą stronę. Do takiej kalibracji można użyć np. programu X-Copy.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:12:26 przez Kilos
[#8] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@Kilos, post #7

Jak często spotkałeś się z tym, że w takich starszych stacjach głowice się rozjechały i trzeba było je kalibrować? (jeżeli nie pomogły takie zabiegi konserwacyjno/czyszczące) - pytam z ciekawości.
[#9] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@Adinfo, post #8

Miałem co najmniej 10 takich stacji, które wymagały takiej regulacji. ile z nich rozkalibrowało się samoistnie, a ile było grzebanych tego z całą pewnością nie byłem w stanie stwierdzić. Przy grzebanych często łby śrub są zryte, ale nie zawsze, bo niektórzy jednak mają odpowiednie wkrętaki i potrafią ich używać.
[#10] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@jarob, post #5

Nasmarowałem, mam taką spadkową oliwę techniczną do maszyn rodem z komunizmu szeroki uśmiech Tyle że chyba za pierwszym razem za mało ponieważ nadal głowica nie wysuwała się do przodu za każdym razem. Musiałem powtórzyć zabieg kilkukrotnie, rozruszać trochę stację wkładając i wyjmując dyskietki. Końcowo natrafiłem na problem z samym włożeniem w czarną obudowę... jakieś mikro różnice powodowały ze przedni panel po włożeniu dyskietki naciskał lekko na tackę co powodowało błąd odczytu... Więc było gimnastyki...
[#11] Re: External floppy drive CDTV pomoc w naprawie

@Kilos, post #9

Robiłem test tej samej dyskietki na 3 stacjach

Najlepiej czytajaca wewnetrzna samsung w A600
link

Później w external CDTV
link

Oraz w external zappo (tutaj było kręcone z górną głowicą)
link

Dyskietkę w dobrym stanie bez bad blocków wszystkie stacje odczytują bezbłędnie.

Wiec teraz chciałem dopytać czy w takim wypadku wina za mniej precyzyjne zczytywanie dyskietki uszkodzonej może leżeć po stronie samej regulacji glowicy? czy raczej jej zuzyciu i utracie precyzji?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem