kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 disk checksum error 1058
Witam.
Po dłuższej przerwie w amigowaniu postanowiłem przywrócić do życia przynajmniej jedną ze swoich Amig 1200. Napotykam jednak opór materii, a mianowicie problem z czytaniem dyskietek. Objawy wyglądają dokładnie tak:
1. Po wyjęciu z pudełka nowiusieńkiej A1200 Escom (leżak od Petro) i włożeniu dyskietki z Workbenchem Amiga wczytała ją poprawnie, poprzestawiałem ikonki itd.
2. Sprawdziłem jeszcze jakieś dyskietki z grami, niektóre wczytały się, niektóre nie. Ale to norma, stacja może nie czytać ndosów, a i dyskietki używane.
3. Postanowiłem więc zamontować dysk twardy 2,5 cala. A że dysk ma 40GB więc podmieniłem ROM na 3.1.4.
4. Wkładam tę samą dyskietkę z Workbenchem i dostaję: disk checksum error 1058. Więc sprawdzam inny zestaw oryginalnych dyskietek Workbencha 3.1 i to samo. Z kopii, którą zrobiłem jakiś czas temu (nigdy nie używana) Workbencha 3.1 to samo, dokładnie w tych samych miejscach.
5. Przełożyłem stację dysków z drugiej mojej A1200 Escom i błąd w tym samym miejscu na każdej dyskietce z Workbenchem.
6. Na tej drugiej A1200 taki sam błąd (kick 3.1)

Tak więc proszę o radę co mam dalej czynić. Czy może istnieje jakaś metoda, aby na pc przygotować chociaż ten dysk twardy i dopiero go tam przerzucić (ale moje pc nie mają już złącz ATA, więc wchodziłaby w grę jakaś przejściówka ata2usb). Chociaż chciałbym jednak znaleźć przyczynę nie działania tych stacji, bo są niewiele używane (jedna w ogóle) i czasem by mi się to przydało.
Mam jeszcze Goteka z firmwarem Cortexa w obudowie zewnętrznej stacji, ale jak na złość nie mogę go też zmusić aby zadziałał (wyświetla na wyświetlaczu tylko kreseczki i nie chce zabootować do selectora). A kiedyś działało jak ustawiłem bootowanie z df1:
Czy takie objawy mogą być sygnałem do recapu? Czy miał ktoś podobnie i po recapie wróciła obsługa stacji do normy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 15:05:21 przez ussarius
[#2] Re: Amiga 1200 disk checksum error 1058

@ussarius, post #1

Dziwny przypadek. Może jakiś wirus?
[#3] Re: Amiga 1200 disk checksum error 1058

@Rafał A-3000, post #2

Raczeej nie, raczej problem sprzętowy. Komputer wyjęty z fabrycznego pudełka i dyskietki systemowe też kopiowane w pewnym środowisku z oryginałów.
Nagrałem z internetu obraz dyskietki Workbench 3.1 na goteka, skopiowałem Superduperem. Dyskietkę najpierw sprawdziłem checkiem w Superduperze i nie wykazała błędów. Nagrałem na pustą dyskietkę i ten sam błąd z tym samym numerem. Stawiam na stację. Ale co, gdzie i jak w tej stacji to nie wiem na razie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem