kategoria: A600
[#1] Początkujący - kilka pytań na start ;)
Witam Wszystkich serdecznie!

Jestem tu nowy, więc z góry przepraszam, jeśli post miał iść w innym dziale. Stary Amigowiec ze mnie. Jak pewnie dla większości z Was, za młodziaka, w latach 90, z tym komputerem, a dokładnie A500+ zaczynała się moja przygoda z grami. Potem wiadomo PSX, PC i rozstałem się z Amigą.

Od jakiegoś czasu, głównie poprzez YouTuba wkręciłem się na nowo w retrosprzęt i retrogry i sprawiłem sobie A600. I tu mam pierwsze pytania.

1. Do zestawu dołączony miałem kabel SCART-RGB natomiast mój telewizor 40'' LED ma tylko wejście HDMI. Czy jest sens podłączania AMIGI do takiego TV? Znalazłem jakiejś przejściówki do HDMI jednak nie wiem na ile to daje radę i jak w ogóle będzie wyglądał obraz z Amigi na takim TV? Czy lepiej od razu szukać monitora ewentualnie starego TV?

2. Drugie pytanie czysto techniczne. Czy jeśli po rozkręceniu Amigi wokół kondensatorów nic szczególnego nie widać, to i tak lepiej je wymienić? Jeśli tak to na jakie najlepiej? Jakie są objawy zużycia kondensatorów? Czy Amiga 600 ma jakąś wbudowaną baterię, którą należy wymienić/wyjąć, bo może wylać i narobić szkód? W Amidze trafił mi się też wsadzony dysk twardy bodajże całe 43 MB... Czy tam też może czyhać jakieś zagrożenie w sensie nie wiem baterii np.? ;)

Z góry dzięki za pomoc. Chciałbym powoli ruszyć z tematem do przodu. Pozdrawiam! :)
[#2] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #1

Amiga 600 nie ma baterii na płycie głównej, ale może mieć pod klapką rozszerzenie pamięci chip, na którym może być bateria. Trzeba to sprawdzić, usunąć rozszerzenie i ocenić jego stan. W razie dramatu bez żalu wyrzucić, można dostać nowe bez większych problemów. Najgorzej jest, jeżeli wyciek z baterii dostał się do płyty głównej.

Jeżeli w elektronice dysku są kondensatory elektrolityczne, mogły wyciec, albo wyschnąć.

Do jakiego monitora/telewizora podłączyć Amigę, to temat wiecznych sporów, jedni wolą sobie grać na dużym LCD, inni uważają, że tylko czternastocalowy stary monitor CRT ma klimat... Co kto lubi.
[#3] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #1

Witamy na forum.

Ad.1
Można Amigę podłączyć tzw. chinchem,
jesli nie ma euro. Jakość obrazu będzie
oczywiście nieco słabsza niż RGB.

Ad.2
Zapodaj jakieś zdjęcia makro okolicy
kondensatorów.
Większość płyt wymaga pilnie wymiany,
ale może akurat twoja jeszcze trochę
pociągnie.

Nie ma baterii w dysku ani na płycie a600.
Może być bateria w na rozszerzeniu
"pod klapką" - trzeba zobaczyć.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 22:28:17 przez mmarcin2741
[#4] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #1

Czy jeśli po rozkręceniu Amigi wokół kondensatorów nic szczególnego nie widać, to i tak lepiej je wymienić?


Dla świętego spokoju lepiej by było wymienić. Najlepiej u kogoś, kto się tym zajmuje, a nie u pierwszego lepszego przygodnego elektronika, bo szkoda sprzętu.

Jakie są objawy zużycia kondensatorów?


Niestabilna praca, dziwne zachowanie sprzętu, artefakty na ekranie, problemy z dźwiękiem... name it.

Czy Amiga 600 ma jakąś wbudowaną baterię, którą należy wymienić/wyjąć, bo może wylać i narobić szkód?


Na szczęście nie, ale rozumiem pytanie ze strony byłego posiadacza A500+.
...chyba że masz w niej "pod klapką" rozszerzenie CHIP RAM z zegarem czasu rzeczywistego, to wtedy na nim będzie bateria. Ale nawet gdyby było i gdyby bateria wylała to uszkodzi najwyżej wspomniane rozszerzenie.

W Amidze trafił mi się też wsadzony dysk twardy bodajże całe 43 MB... Czy tam też może czyhać jakieś zagrożenie w sensie nie wiem baterii np.? ;)


Nie.
W sumie to ciekawe - 43 MB to może być "fabryczny" twardziel z Amigi 600 HD. Jaki masz opis na plakietce?
I jeszcze jeden plus - skoro jest twardy, to znaczy że Twoja A600 jest z nowszej serii - tych, których ROM nie ma buga blokującego współpracę z dyskiem IDE.
[#5] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@recedent, post #4

W sumie to ciekawe - 43 MB to może być "fabryczny" twardziel z Amigi 600 HD. Jaki masz opis na plakietce?
I jeszcze jeden plus - skoro jest twardy, to znaczy że Twoja A600 jest z nowszej serii - tych, których ROM nie ma buga blokującego współpracę z dyskiem IDE.

Ja miałem taki fabryczny, to znaczy mam dalej ale nie używam. 40MB, Seagate.
[#6] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #1

Ad 1. Jeżeli chcesz poczuć większy retro klimat i masz miejsce na sprzęt to moim zdaniem warto zainwestować w starszy monitor. Jeżeli nie masz miejsce i tak jak ja musisz korzystać z nowoczesnej technologii to są między innymi takie wyjścia: kupić konwerter euro do hdmi:
- najtańszy jaki ja polecam ( sprawdzony i używany do tej pory przeze mnie ) to link ( wiem wiem zaraz fachowcy mnie zjedzą że ma laga pinga i nie wiadomo co ),
- niby najlepszy „konwerter” OSSC np link ( z Chin – bo u nas strasznie drogo :) )
- albo moim zdaniem najlepsze rozwiązanie Indivision ECS link ( indi jest dostępna tylko stronka dziwnie działa) plus link — ale też najdroższe bo musisz też dokupić specjalne rozszerzenie pamięci Chip od Lotharka lub producenta Indi na które zakłada się tą kartę. Ja u siebie zrobiłem tak link link link link

Ad 2 – kondesatory zawsze warto wymienić nawet dla własnego spokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:41:01 przez RokiS
[#7] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@RokiS, post #6

Do czego używasz złącza usb obok wyjścia Vga?
[#8] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@Bartek2075, post #7

Do zasilania tego adaptera VGA na HDMI link - Furia 40MHz, Indivision ECS v2, ten adapter - wszystko z takiego zasilacza A600 link
[#9] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@recedent, post #4

Dla świętego spokoju lepiej by było wymienić.

Dokładnie tak. Seniorzy potrzebują najbardziej
świętego spokoju
[#10] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@mmarcin2741, post #9

https://imagesharing.com//photo.php?s=kt5fi1n7
https://imagesharing.com//photo.php?s=32vwhf1e
https://imagesharing.com//photo.php?s=c27yhx36
https://imagesharing.com//photo.php?s=ncd4x67v
https://imagesharing.com//photo.php?s=5or3dl1x
https://imagesharing.com//photo.php?s=f8oyaezb
https://imagesharing.com//photo.php?s=9w40l5bg
https://imagesharing.com//photo.php?s=i4n7gymz
https://imagesharing.com//photo.php?s=3vqz4i5n

Jeszcze raz witam i dzięki za zainteresowanie pierwszym moim tematem. W powyższych linkach zdjęcia Amigi. Liczę na wszelkie komentarze na temat jej stanu. Dodam jeszcze, że nie była ona podłączana do TV czy monitora, więc tak naprawdę nie wiem czy jej coś dolega. Przy włączeniu diody świecą, stacja dyskietek pracuje i to wszystko na razie.

Pod klapką rozszerzenia brak, więc z tego co piszecie baterii żadnej też tu nie będzie nigdzie, więc to na plus. Co do tych kondensatorów, to chyba rzeczywiście trzeba będzie je jak najszybciej wymienić. Co do podłączenia do TV, to pójdę chyba w stronę tej przejściówki Euro to HDMI, bo jednak miejsca brak na monitor ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 22:39:10 przez zuzel86
[#11] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #10

Kwestia jeszcze czy są różne rodzaje kondensatorów? Jakieś są lepsze od innych?

RokiS mówisz, że możesz śmiało polecić tą przejściówkę najtańszą? O jakich "lagach" jej wspominasz? ;)
[#12] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #10

Z tymi kondesatorami to paranoja jest jakas ja we wszystkich moich Amigach i duzych i malych mam orginalne zamontowane w fabryce i wszystko dziala dzwiek nie harczy nic sie nie dzieje szczegolnego. Jak chcesz to wymieniaj ..ja bym to jednak olal i uzywal.
Dysk to orginalny z epoki tez takim mialem w A600 Corner 43 MB ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 22:49:59 przez HOŁDYS
[#13] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@HOŁDYS, post #12

Akurat w A600 (podobnie jak w A1200, A4000 i CD32... czyi wszystkich wykonanych w smd) lubią wylać, a skutki wylania mogą być niefajne.
Pomijam skutki utraty charakterystyki w postaci niestabilnego działania, problemami z dźwiękiem, czy obrazem.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 23:18:51 przez wali7
[#14] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #11

RokiS mówisz, że możesz śmiało polecić tą przejściówkę najtańszą? O jakich "lagach" jej wspominasz? ;)
- o opóźnieniu w wyświetlaniu obrazu czyli np czas jaki mija między wciśnięciem Fire w joysticku a wyświetleniem wystrzału na ekranie.
Niektórzy mówią że jest strasznie duży - mnie nie przeszkadza - bez problemu gram czy w pinballa, Lotusa czy SuperFroga.
[#15] Re: Początkujący - kilka pytań na start ;)

@zuzel86, post #10

Srebrne kondensatory smd raczej do wymiany.
Wymienić i sprzęt posłuży następne 25 lat.

Amiga może działać dobrze, nawet jakby większości
tych kondensatorów wogle nie było, ale elektrolit
z wadliwych kondków będzie degradował płytę
główną, pady.

Wymienić należy profesjonalnie, to nie jest zadanie
dla kogoś, kto się dopiero uczy lutować.

Faktycznie, wolałbym wogle nie wymieniać niż
wymienić amatorsko.
Amatorska wymiana = pourywane pady i przegrzana
płyta główna oraz oczywiście stopione lutownicą
plastikowe złącza audio i klawiatury.

Jak komuś zlecisz wymianę, to zapytaj, czy posiada
rozlutownicę i hot air...jak nie ma, to znaczy, że
różnie może być z profesjonalizmem.

Ps.
Sama amiga w bardzo dobrym stanie.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 23:56:56 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem