kategoria: A1200
[#1] Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc
W sumie to pcb jest takie samo, chyba:). Czy to się da zrobić ? Brakuje chyba LSI 53c710, złącza i paru paprochów.



Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 21:41:28 przez fazior
[#2] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@fazior, post #1

Pewnie jeszcze flash rom, bo pewnie nie ma blizzppc.device ale podpytaj Stacha100.
[#3] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@Risc, post #2

Flash wygrasz sobie z pod Amigi
A ten scsi o ile jest/będzie szybszy od pcb Amigi
Można z niego botowac sys bezpośrednio.
[#4] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@Risc, post #2

Też mnie temat interesuje. Zaraz napiszę privka i poproszę Stacha o wypowiedź tutaj.
[#5] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@pong777, post #4

Kiedyś się nad tym zastanawiałem, żeby sobie zrobić taki upgrade
Ciekawe jaki to jest koszt + kabel do podłączenia HDD
Parę pytań jeszcze by się znalazło
[#6] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@pong777, post #4

Hejka,

Tak jak odpisałem Faziorowi:

Tak, jest to możliwe.
Ale zupełnie nieopłacalne - trzeba przełożyć również układy CPLD.
Są one inaczej zaprogramowane dla wersji ze SCSI, a inaczej dla wersji bez SCSI.

Czyli trzeba posiadać 100% sprawnego, ale mechanicznie uszkodzonego Blizzarda PPC aby operacja miała ok. 50% szansy powodzenia.
W końcu 20 letnie i 100 % sprawne układy CPLD mogą się uszkodzić od temperatury podczas wlutowywania i montażu.

Raz zrobiłem pełną procedurę i karta działała ze SCSI. Ale trzeba było poczekać aż układy CPLD się rozgrzeją.
Stwierdziłem, że coś jest nie tak i wróciłem do stanu poprzedniego bez SCSI.



https://photos.app.goo.gl/LrKzwDxhbXDQMpXS6

Dopiero po kilku latach zrozumiałem, że dokładnie tak miało być. Niektóre karty BPPC nie startują od razu i trzeba czekać ok. 1 minuty aż karta (układy CPLD) się rozgrzeje.


Jeżeli ktoś się tego podejmie po raz drugi posiadając uszkodzoną, ale w 100% sprawną kartę BPPC ze SCSI, to zapraszam do elitarnego klubu frajerów. Mamy 5% zniżki na basen*.

*
Tylko w drugą środę lutego pod warunkiem, że jest to rok przestępny.
[#7] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@mwb113, post #5

Apropos SCSI - czy zna ktoś adapter SATA na SCSI, tak aby sobie pod cyberstormowe scsi podpiąć SSD na SATA? Google znajduje takie wynalazki (np. SATA to SCSI Converter), ale dobra byłaby opinia z pierwszej ręki.
Póki co będę podpinał SSD do IDE, przez przejściówkę SATA -> IDE - wiadomo, nie chodzi tu o szybkość, tylko o prądożerność, hałaśliwość, rozmiary i wagę.
[#8] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@BigBang, post #7

Tak, zna:
link

Leży u mnie i myślę o sprzedaży.
Wolę jednak prawdziwe dyski mechaniczne do sprzętu retro.
[#9] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@stachu100, post #8

Wygląda tak samo jak to co mi google znalazł.
Testowałeś? Działa stabilnie?
Ja miałem ostatnio trochę problemów z moim HDD i szukam alternatyw zanim dojdzie do jakiejś katastrofy.
A czy full-retro czy nie to kwestia dyskusyjna, np. gdzie kończy się właściwa Amiga, a zaczynają peryferia - czy już dysk "musi" być koszerny, czy wystarczy że umie się dogadać?
[#10] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@BigBang, post #9

Tak, testowałem i działa dobrze.
Koszerość to kwestia gustu; wiadomo.

Tutaj potwierdzenia od innych osób że też działa z Amigą:
link
[#11] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@stachu100, post #10

Fajnie, tylko z tego co widzę tak jak i w znanym chińskim sklepie, jest to nieprzyzwoicie wręcz drogie!
No to jednak z HDD trzeba się przeprosić...
[#12] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@BigBang, post #11

Można dostać SCSI 300 GB działające z ami, sądzę że większe nie są man potrzebne. A 147 GB to już bez problemu się znajdą.
[#13] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@BigBang, post #7

Do 50 pin SCSI są jeszcze takie wynalazki: https://store.inertialcomputing.com/SCSI2SD-s/100.htm
[#14] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@wali7, post #13

Jest też RaSCSI do RPI, wydaje sie być tanszy niz scsi2sd, ale trzeba go samemu sklecic.
[#15] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@stachu100, post #6

Wiem że szansa jest nikła, ale poszukuję schematu BPPC lub niedziałającego BPPC (bez CPU, uszkodzone lub brak CPLD) celem ustalenia co jest z czym połączone.
Na razie type rozpracowałem: link
I czy polecacie jakieś narzędzie do takiej pracy, bo linie już zaczynają mi się nakładać.
[#16] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@orila, post #15

W DCE nie mają raczej po śmierci Thomasa Dellerta (takie info otrzymalem od Franka Mariaka). Możliwe że coś ma ten człowiek Phase5, ale w jakim stanie tego nikt nie wie. Możesz próbować pytać Geralda Carda bo jest współautorem kart no i
John "Chucky" Hertell bo ma te karty bez masy.
[#17] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@michal_zukowski, post #16

Myślę że Hertell pomoże.
[#18] Re: Scsi w kastrowanym Blizzardzie ppc

@mwb113, post #17

No niestety, nawet John Hertell nie pomogł zbytnio, bo nie może wypożyczyć tej pcb bez masy, ale pozwolil mi dowolnie używać jego zdjęć pcb.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem