kategoria: A500
[#1] ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500
Hej,
ostatnio pisałem post o karcie 4mb fast ze złączem ide. Poradziłem sobie z niemal wszystkimi problemami.
Amiga500 rev5 ma wpiętą specjalną kość z romem3.1 i bootuje ślicznie do wb.
Jednak dla mnie a500 to ma być przede wszystkim kick1.3, do 3.1 mam a600.
Poradziłem już sobie z TUDE, który całkiem nieźle radzi sobie z mapowaniem kicka 1.3 i po resecie mam łapę czekającą na dyskietkę.
Poszukiwałem ofc gotowego kicka1.3, który wykryje dysk na ide, no raczej bez skutku. Oczywiście znalazłem tę instrukcję z patchem, z wyciąganiem z kicka 3.1 ide i wkładaniem do 1.3 jako scsi czy jakoś tak. Ale... No to niemal istna alchemia.
Nie zrozumcie mnie źle, nie proszę o gotowy plik.
Ponieważ nie jestem pewien, czy dogadam jeden dysk w taki sposób, żeby w zależności od kickstarta ładował wb1.3 albo wb2+, zależy mi w zasadzie na po prostu dostępności do dysku. Mam kilka gier, które da się zainstalować na dysku, ale nie startują pod nowszym kickiem, mam też całą masę gier DOSowych, które chciałbym zgrać na dysk, przyassignować jakoś i odpalać, co też nie udaje się na nowszych kickach. Sztuka dla sztuki, bo WHDLOAD oczywiście mam.
Pamiętam, że na początku moich przygód z Amigami wyposażonymi w dysk, miałem taką dyskietkę, która coś wczytywała do ramu, robiła restart i nagle amiga widziała dysk.
Istnieje coś takiego dla a500? Jak tak, to gdzie to dorwać?
Jakieś porady odnośnie dwóch różnych wb na jednym dysku? Chyba to nie ma sensu, ale może ktoś się bawił.
[#2] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #1

Kilka systemow na jednej partycji czy dysku to nie problem.
Kwestia odpowiednich wpisów w s-s i programu MoveSys czy DefSys (aminet).

Jaką masz pewność że na starszym systemie zadziała przyassignowana gra ?

Tą samą dyskietka o której wspominasz pójdzie też na a500.
[#3] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@Norbert, post #2

Może za dużo skrótów myślowych zastosowałem.
Rozchodzi mi się właśnie o tę dyskietkę. Nie mogę jej znaleźć, używając wszelakich słów kluczowych w guglu wykrywam masę tematów totalnie niezwiązanych z moją sytuacją.
Zapewne ma ona jakąś konkretną nazwę, której nie znam.
Dyskietka, na której miałem nagrany ten obraz cosik nie chce mi się już wczytywać.
[#4] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #3

W jakiej Amidze używałeś tej dyskietki i jakiej chcesz jej używać?
Chodzi o kick, pamięć, procesor itd.

Czy ten kontroler jest zgodny z IDE a600/1200?

Sprawdz dyskietkę z tego linku
[#5] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@Norbert, post #4

Używałem w gołej a600, która miała jeszcze ten dziwny kick 2.x, który nie obsługiwał dysku.
Mam obecnie A500 rev5, karta A1k TK-SRAM-IDE 3.4. Kickstart 3.1 z patchem IDE dla a500. Klasyczne 512+512, dodatkowo 4MB FAST. Procesor 68000, tryb turbo na rozszerzeniu wyłączony.
Zaraz będę googlował, czym tego DMS nagrać na dyskietkę.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:44:03 przez vejin
[#6] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #5

No tak, ale docelowo jaki chcesz mieć kick w tej a500?
Chciałeś instalować stare gierki na starym systemie.

Wydaje mi się że do tej karty było dołączane odpowiednie oprogramowanie do obsługi IDE bez odpowiednio spreparowanego kickstartu.
[#7] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@Norbert, post #6

Chciałbym polecieć w full oldschool z kickiem 1.3.
Jak mówiłem - nawet mi nie zależy na wb z dysku, tylko po prostu na dostępie do dysku, chociażby po załadowaniu wb1.3 z dyskietki.
Do karty dostałem ROM z 3.1, obsługuje to dysk, w zasadzie wszystko działa bez zarzutu, jeszcze szukam, jak podłączyć CDAC, żeby to niby-turbo zadziałało.
Kicka 1.3 mapuję do RAMu za pomocą TUDE i również działa to bez zarzutu, tylko wtedy pozbywam się widoczności dysku.
[#8] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #7

Jest tak jak pisałem wcześniej.
Do tej karty powstała dyskietkę bootujaca dla kick1.3
Jest też inne dodatkowe oprogramowanie.
Powinieneś dostać to wszystko razem z kartą TK-SRAM-IDE 3.4a.
Jeśli jesteś zarejestrowany na forum a1k.org, to znajdziesz tam to, czego szukasz.
[#9] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@Norbert, post #8

Ja mam 3.4, a nie 3.4a.
Ryję po tym a1k, ale coś mój poziom niemieckiego nie pozwala mi odnaleźć nawet podobnego tematu.

//edit: W końcu tego DMS zgrałem, rozpakowałem na dyskietkę, żeby się dowiedzieć, że to FFS, i 1.3 nie chce z niego startować, przegrałem plik po pliku na dyskietkę z OFS, dograłem bootblock i wyskakuje guru.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 12:07:46 przez vejin
[#10] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #1

Witam.
Rozumiem, że chcesz na A500 z KS 1.3 z bootowalnej dyskietki załadować
sterownik twardego dysku / karta CF - potem restart i system wczytuje się z karty CF?
Pozdrawiam.
[#11] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@ted, post #10

Przy tym, co sobie nakombinowałem, to wolałbym:
a) kickstart 1.3 z obsługą dysku na ide
b) dyskietka, która wczytuje sterownik, ale nie resetuje amigi.
Nie wiem, czy pominięcie resetu jest możliwe, ale przy konfiguracji, jaką sobie stworzyłem, reset sprawia, że kickstart ulatuje z pamięci i wracamy wtedy do 3.1.
[#12] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #11

Czułem, że to będzie strata czasu, ale się przemogłem i poleciałem według tego tutoriala:
https://www.fpgaarcade.com/kb/how-to-boot-from-a-hdf-on-the-amiga-500-under-kickstart-1-3-on-the-replay/

Cała ta żmudna robota z konfigurowaniem emulatora, przygotowywaniem plików na emulowanym dysku, patchowaniem kicka/scsi, względnie zakończyła się sukcesem.
Po zmapowaniu tego kickstarta do ramu Amiga się resetuje z ekranem równie żółtym, co większość Amig.
Oczywiście na emulatorze żadnych problemów.
Będę w takim układzie szukał innego sposobu na zobaczenie dysku pod 1.3.
[#13] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #12

Ta karta chyba potrzebuje ide.device a nie scsi.device. Wpisz w shellu 'version ide.device' po zbootowaniu z tego kicka co dostałeś z kartą.
[#14] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #9

Tu jest opisany ten projekt: link, nie czy znalazłeś to. Więcej nie pomogę, nie znam niemieckiego.
[#15] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #12

Na forum a1k.org szukaj MemIDEBoot.

Trochę to dziwne że soft i dyskietki ( jest ich kilka) dla tej karty nie są ogólnie dostępne, tylko na tym forum
[#16] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #9

Wystarczy Google translator. W swoim wątku Matze ma lub miał odnośniki do przygotowanych gotowych dyskietek. Mam je gdzieś jeszcze, czy to działało pod kickiem 1.3, nie pamiętam. Może jutro uda mi się to sprawdzić. Kabelki można przylutować w kilku miejscach, ja lutowałem do punktów przy złączu krawędziowym.
[#17] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@AD99, post #16

Dobra, Matze mi odpisał:
"HI Kick1.3 is special: You have only the OFS-Filesystem in the ROM. No FFS! To load the FFS from the RDB, which is a cool feature, you need to hack a lot of ASM-Code and Im simply not the Kick 1.3 guy. Therefore I lack a bit of motivation to implement it. The "mount" command can do this, but needs the filesystem in L and a mountlist. Under Kick1.3 you can start AddHD <filename> and it generates a apropirate mountlist from your RDB for all the missing FFS-partitions. Store it, use it as a parameter in mount and you can mount your ffs-partitions via booting froma a floppy.

Your second approach to integrate the Autobootdriver in Kick1.3 will fail because the Autoboot-functionality in Kick1.3 -- THE feature compared to Kick 1.2 -- is very "special". The intended function (AddBootNode) has a bug, which makes it useles and you have to do a lot of things manualy (init lists, fill them , add some bootcode, ... ) Again: It works for Kick 2.0 (where Autoboot was fixed) and im too lazy to write the special code for Kick1.3. So the truth is:

YOU CANNOT INTEGRATE MY BOOTLOADER INTO THE KICKSTART 1.3 UNTIL SOMEONE IMPLEMENTS THE MISSING FEATURES!

Sorry, but I don't earn money with this and I have to spend my spare time on the things I like...

However, all my code is on gitlab and everyone can contribute to it!"

Zupełnie nie rozumiem, skąd mam wytrzasnąć to RDB, ale wygląda na to, że tylko to mnie dzieli od tego, żeby zobaczyć dysk pod 1.3.
Boot akurat mnie nie interesuje, więc szczęśliwie nie mam powodu do zmartwień.
Zastanawiam się tylko, czy na moim poziomie wiedzy jestem w stanie w ogóle dotrzeć do sukcesu. Zupełnie nie kumam, co to jest i jak to stworzyć, żeby można było użyć AddHD.
[#18] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #17

RDB to jest obszar na dysku gdzie opisany jest układ partycji, oraz w razie potrzeby zainstalowany jest kod obsługujący systemy plików nie obsługiwane przez kickstart (czyli w Twoim wypadku FFS, bo kick 1.3 nie obsługuje FFS sam z siebie, musi być w RDB).
Wg tego co Matze napisał, musisz użyć AddHDD aby wygenerować mountlistę dla montowanych partycji (robisz to tylko raz). Potem taką mountlistę "uruchamiasz" za pomocą komendy mount. Najlepiej umieścić to w startup-sequence.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 16:34:25 przez wali7
[#19] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@wali7, post #18

Ło człowieku, jak pięknie mi to przetłumaczyłeś, bo mimo kumania angielskiego nie kumałem Amigi przez co nic nie mogłem zrozumieć.
Teraz to brzmi bardzo przejrzyście.
Jak to zadziała to stawiam piwo!
[#20] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #19

Zadziała. Sam mam taką kartę tylko bez pamięci i właśnie kombinuję z bootowalną dyskietką.

http://www.winuae.net/files/b/fastfilesystem_45.20_r1.zip

Ktoś ma może ten patch pod kick 1.3 do FFS Toni'ego? Ewentualnie już spatchowany...
Zdjął ze strony a nowszego do FFS z 3.1.4 jeszcze nie udostępnił.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 21:45:56 przez ppill
[#21] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@ppill, post #20

"U mnie działa" TM

ADF

Trzeba tylko stworzyć mountlistę w DEVS.Władasz dyskietkę i w shellu wpisujesz:

df0:c/addhd df0:devs/ide.ml


Zerkasz co tam się wygenerowało. Moja wygląda tak:
DH0:
	Device = ide.device
	FileSystem = L:FastFileSystem
	Unit = 10
	Flags = 0
	Surfaces = 1
	BlocksPerTrack = 32
	Reserved = 2
	Interleave = 0
	LowCyl = 2
	HighCyl = 12835
	Buffers = 30
	GlobVec = -1
	BufMemType = 0
	MaxTransfer = 0x0001fe00
	Mask = 0x7ffffffe
	BootPri = 0
	DosType = 0x444f5301
	Mount = 1
#


W zależności od tego jak nazywa się partycja zmeniasz s-s:
AutoAddRAM >NIL:
Mount DH0: FROM DEVS:ide.ml ;tu dh0:
Wait 2
MoveSYS CD DH0: ;i tu
Execute S:startup-sequence


U mnie to startuje workbencha 1.3 zgranego z dyskietki na partycję FFS.

Tylko używasz TUDE do mapowania kicka? Masz jakąś partycję co zbootuje się pod kickiem 1.3?
[#22] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@ppill, post #21

Zrobiłem to trochę po omacku.
Odpaliłem kicka 1.3 przez TUDE. Potem uruchomiłem tę dyskietkę MemIdeBoot9, wykonałem na niej polecenie addhd, ale zaczęło coś pluć, że pod kickiem 1.3 nie akceptuje więcej, niż jeden parametr, którym to ma być nazwa pliku z mountlistą, ale bez względu na ilość parametrów, nie chciał wykonać, co należy.
Więc próbowałem pod 3.1, ale coś nie chciało to skutkować. Najpierw nic się nie działo, znak zachęty się pojawił, ale plik nie. Potem pojawił się jakiś error, którego nie mogłem skumać.
W końcu podałem najbardziej nietypową nazwę dla pliku, żeby móc go znaleźć. Ów plik "lol" skopiowałem do df0:devs/ i zmieniłem mu nazwę na mountlist.
W tym adf od Matze wywaliłem startup-sequence i wkleiłem Twój, przerabiając pod moje potrzeby:

Mount DH0:
Wait 2
MoveSYS CD DH0:WB1.3
Mount DH1G:
Mount DH2:
Execute S:startup-sequence

Polecenie MoveSYS do tej dyskietki do df0:c musiałem dograć z Twojej. (trochę przekombinowałem najpewniej)
Oczywiście jak najmniej poleceń miało się wykonać na dyskietce, toteż plik mountlist skopiowałem do odpowiedniego katalogu, gdzie jest WB1.3, żeby mógł wykonać mount pozostałych partycji po przeniesieniu SYS:
DH0: to moja partycja z WB2.X (taki obraz karty CF dostałem, gdzie mam poinstalowane pełno rzeczy i ponoć to mniej żre RAMu, niż 3.X).
Na tej samej partycji mam podkatalog WB1.3, bo nie chciałem już kombinować z przygotowywaniem osobnej partycji pod 1.3.

AddMem wywaliłem, bo robiło się guru. Po uruchomieniu gołego WB1.3 na kicku z TUDE widać dodatkowy RAM, więc najpewniej guru wyskakuje przy próbie dodania tego samego albo po prostu dodania.

WB1.3 po przeniesieniu SYS: za pomocą MoveSYS wywalał error, że nie może zamontować NEWCON.
Wystarczyło do mojej customowej mountlisty dokleić te segmenty z oryginalnego devs/mountlist z WB1.3.
Zapewne wystarczyło zmienić polecenie Mount w startup-sequence na takie z parametrem z osobną mountlistą, ale za późno zauważyłem, że na tym polega to polecenie.

Wydaje się to wszystko działać, chociaż miałem kilka sytuacji, że musiałem mojego ADF robić od nowa, bo w pewnym momencie wyskakiwały błędy odczytu. Zarówno na goteku, jak i prawilnej dyskietce, więc nie wiem, czy to na pewno jest stabilny konfig. Niemniej na moje potrzeby jest to wystarczająco dużo.

Bardzo dziękuję za pomoc.
[#23] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #22

Uruchom pod kickiem 1.3 mojego ADFa i jak tylko się pojawi okienko wciskaj kombinację CTRL+D aż pojawi się ***BREAK. I teraz wpisz:

addhd >NIL: df0:devs/mountlist


Powinno wygenerować mountlistę bez problemów. Nie musisz jej przegrywać do tego katalogu z WB1.3 (pewnie dlatego nie działało NEWCON bo nadpisałeś plik). Jest tylko potrzebna na dyskietce i nie musi się się nazywać mountlist dopóki przy mount podasz parametr FROM.

Wróć do kick 3.1 i pozmieniaj w mountliscie i s-s to DH1G: na DH1: (jakiś babol w AddHdd, miałem podobnie) a s-s na:
Mount DH0:
Mount DH1:
Mount DH2:
Wait 2
MoveSYS CD DH0:WB1.3/

Execute S:startup-sequence


Powinno śmigać.
[#24] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@ppill, post #23

Musiałem zmienić na DH1G: bo DH1: nie działało.
Na razie przy dłuższej zabawie na 1.3 przestał się czytać 3.1.
Już wcześniej na a600, na kicku z przełącznikiem miałem takie przygody, że dyskietki edytowane pod 1.3 wywalały errory pod 3.1.
Nie wiem, czy to to samo. Na razie kończę na dziś.
[#25] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #24

Partycja jest mountowana przy pomocy FFS w wersji 36.03 a na kicku 3.1 używasz pewnie nowszej (chyba tej z 2.0). Gdzieś miałem spatchowanego nowszego ffs by działał pod kick 1.3 ale dobrze się ukrył a Toni zdjął patche ze strony.

Ogólnie to masz niezłą kombinację. Kick 3.1 z AmigaOS 2.0, sofkick do 1.3 i bootowanie z katalogu AmigaOS 1.3. To wszystko przy innych wersjach systemu plików.

Lepiej będzie jednak użyć pfs-aio bo działa na wszystkim.
[#26] Re: ide/scsi.device dla kick 1.3 w a500

@vejin, post #11

Witam.
reset sprawia, że kickstart ulatuje z pamięci

Jak załadujesz KS do ramdysku to reset wykasuje tą pamięć.
Zainstaluj Rad: - ramdysk co przeżywa reset.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 00:39:33 przez ted
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem