kategoria: A1200
[#1] Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (
Chciałem zrobić backup swojej karty w amidze na szybko pod PC (wiele razy już tak robiłem ) bo dostałem fajną kartę CF SanDisk 4gb za darmo.
karta jest technicznie sprawna, ale teraz ma zablokowany perfidnie zapis i nie wiem jak to odblokować, próbowałem już wszystkiego i pod PC i pod Amigą (a nie mam aparatu żeby zobaczyć czy da się sformatować - wiem że kilka osób w taki sposób odblokowują to paskudztwo).
Karta to popularna SanDisk Ultra 4gb 25mb/s.
HD Tune pod PC na pełnym skanowaniu które trwa długo nie pokazuje ani jednego błędu.
Nie da się z tą kartą nic wykonać gdzie występuje jakikolwiek zapis czy to MBR czy to kasowanie i tworzenie nowych partycji itd.
Jak doszło do tak perfidnego zablokowania? (to ja taki zdolny jestem :D hahaha)
Otóż używałem programu HD DMDE (to jest coś takiego jak Win32DiskImager - chciałem przywrócić plik RAW ze swojej pierwszej karty z Amigi (też SanDisk 4GB ale trochę wolniejszy 15mb/s) i zrobiłem ładnie plik z tej karty do raw i chciałem go wrzucić jako backup na tą drugą kartę SanDisk bo też ma 4gb ale nie zwróciłem uwagi że ta druga karta ma ciutkę mniej miejsca fizycznie i kliknąłem przywróć z pliku raw na kartę CF i przywracało normalnie, ale pod koniec wywaliło się (byłem gotowy na to że się wywali, bo po kliknięciu przywróć zobaczyłem ten niuans kilobajtowy że ma mniej i że spierniczy na bank tą całą operację) i spierniczyło na koniec.
No dobra przywróciło z tym błędem - myślę sobie, a włożę do amigi i zobaczę co się tam spartoliło - i jakie zdziwienie - system się załadował cały jest DH0 (pełne bez błędów w plikach itd.) i DH1 i tu niespodzianka tylko 2 foldery i ikonki główne od wszystkich folderów i reszty brak jak gry muzyka moduły programy itd.
Dobra myślę sobie że trza sformatować - zrobić nowe partycję i przywracać normalnie klasyczną metodą dłuższą poprzez Diabolo Backup pod WInUae z pierwszej karty na drugą bez kompresji jak najszybciej się da - robię HDtoolBoxem kasuje stare partycje itd. wszystko niby wygląda normalnie a tu klops nie da się zapisać nowych partycji. Pod amigą coś tam HD dziubnie diodą i czasami odpuści, a czasami świeci się dioda i świeci i nic się nie dzieje. Robię restart i na karcie wszystko jak było tak jest dalej - nie da się nic skasować z tej karty ani nic dograć - a system się ładuje normanie - masakra
Doszedłem do wniosku że to się zachowuje dokładnie tak jak by karta CF była płytą DVD nie możliwą już do zapisu ani jakichkolwiek zmian.
Próbowałem odblokować zapis w taki sposób:
CMD

diskpart

list disk

select disk X (numer karty w czytniku)

attributes disk clear readonly (tu o dziwo nie myśli i coś tam błyśnie diodą w czytniku)

clean (tu wywala już errory że nie może skasować tego).

Nie można sformatować ani podzielić w jakimkolwiek programie do przygotowywania dysków i kart nie da się - cały czas zablokowany zapis. Gpart czy Partition Wizard Home Edition 8.1.1 pokazuje 3,72gb że wolne można utworzyć wszystko porobić ale na koniec jak dajesz zapis to nie da się - myśli długo i na koniec pisze BAD DISK.
Tak jak by były dane techniczne nie poprawne (cylindry głowice blok size) o karcie pamięci wgrane z tej pierwszej 15mb/s karty na tą drugą 25mb/s i jest jakiś przez to błąd wewnętrzny w karcie. (Taki mój wniosek że boot sektor został nadpisany i straciłem przez to nadzieje że da się uratować kartę).

Ostatni pomysł jaki mi wpadł do głowy to wkładać kartę do innych urządzeń, a że nie mam aparatu tylko czytnik cf w pc i amigę to mam jeszcze tylko PCMCIA CF i tu piszę już wyraźnie że jak chce przygotować kartę i sformatować to "Write is protected" więc coś jest zablokowane, bo wszystkie bloki na karcie nie mają ani jednego erroru. Wszystkie programy które skanują używając odczytu pokazują że nie ma błędu, a jak chce nimi zrobić full erase low format itp. to ni cholery, nie da się!
Masakra ja to ja wdepnę to na maxa jakieś pomysły pomysł
(straciłem na tą kartę 2 dni życia - karta straciła za to wierzchnią obudowę z naklejką SanDisk 4gb przez moją bezsilność i irytację - widać teraz w niej układ sterujący chyba ten z boot sectorami i sam układ pamięci 4gb) - ale nadal działa! haha
[wyróżniony] [#2] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #1

Winuae uruchamiasz w trybie administrator?

Diskpart również w trybie administrator
należy uruchomić.

Zamiast komendy clean, lepiej użyć
komendy:
clean all
[#3] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #1

To nie jest trywialny problem ..i tu czesto nie chodzi tylko o wyczyszczenie atrybutu...w pen driveach jak mialem ten sam problem jedynym ratunkiem (o ile hp format tool nie pomagal) bylo wgranie nowego flasha wtedy poszedl format.
Do kart SD tez jest taki program moze i jest do CF ?
[wyróżniony] [#4] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #1

Spróbuj to:
link
[#5] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@mmarcin2741, post #2

Zrobiłem tak i nadal jest ten komunikat co był : (
[#6] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@Norbert, post #4

Norbert - robiłem tak już - i jeszcze raz teraz i dalej to samo mam : (


Hołdys ma rację według mnie - padł flash ten boot startup od karty z jej parametrami i nie wiem co dalej zrobić z tym.
Kiedyś miałem taki pendrive który padał w tym boot startup'ie i naprawiałęm go tyakim programem Phison Format Restore v3.24.0.0 dziala też z adata 64GB usb 3.1
[#7] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #6

Pobierz, zrób bootowalnego pendrive i spróbuj tym (tam jest spory pakiet narzędzi):

[#8] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@Hubez, post #7

Dzięki Hubez - nawet jak tym nie naprawię to z chęcią zrobię sobie taki pendrive bo HirensBoot USB to trochę mi się już zestarzał i mało co się tam przydaje.
[#9] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #1

Słabo to widzę, chociaż z CF'ami nie miałem nigdy takiego problemu. Jak napisał Hołdys takie problemy da się stosunkowo łatwo rozwiązać w przypadku pendrive'ów.
Osobiście miałem takie problemy i z pen'ami i kartami SD. Pen'y dawało się bez problemu naprawić stosując oprogramowanie z tej strony: link
Z kartami SD nie było już tak różowo, bo problemem były czytniki. Soft widział czytniki, ale nie widział kart. Kupiłem wtedy kilka tanich czytników i tylko jeden okazał się 'przezroczysty' dla tych programów. Nie wiem jak z kartami CF, ale może laptop z gniazdem PCMCIA dałby radę przy próbie naprawy. Spróbuj programem ChipGenius odczytać parametry tej CF'ki przez jakiś adapter USB i może na iFlash da się coś znaleźć do tego.

PS. Kiedyś kupiłem na allegro bardzo tanio dwa pen'y 32GB, ale przy próbie zapełnienia powyżej 8GB sypały errorami. Kiedy przeflashowałem je softem z iFlash okazało się, że to oryginalnie pendrive'y 8GB i chodzą bez problemu do dzisiaj - tak kiedyś kombinowali

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 23:00:21 przez AmiClassic
[#10] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #1

Witam.
MHDD v4.6 - botowana dyskietka albo CD.
Podłącz kartę poprzez adapter do gniazda IDE jako master.
Inne dyski odepnij.
Tym programem można zmienić nawet geometrię dysku.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 23:16:16 przez ted
[#11] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@KoFi, post #8

Hiren skończył się na wersji 15.2 = era XP.
[#12] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@AmiClassic, post #9

Ami Classic Wszystko rozumiem co mi napisałeś i też bawiłem się ChipGeniusem który podał mi to:
Description: [F:][I:][J:][K:]Urządzenie pamięci masowej USB(Generic-/Generic-/Generic-/Generic- Compact Flash/SM/xD-Picture/SD/MMC/MS/MS-Pro)
Device Type: Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 500mA

USB Device ID: VID = 0BDA PID = 0151
Serial Number: 20060413092100000

Device Vendor: Generic
Device Name: USB2.0-CRW
Device Revision: 5195

Manufacturer: Generic-/Generic-/Generic-/Generic-
Product Model: Compact Flash/SM/xD-Picture/SD/MMC/MS/MS-Pro
Product Revision: 1.00/1.00/1.00/1.00

Chip Vendor: Realtek(??)
Chip Part-Number: RTS5151


Znalazłem też PDF do kart compact flash Sandisk i tam napisane jest coś takiego:
Using Erase Sector and Write Commands
SanDisk CompactFlash Memory cards support the CF ERASE SECTOR and WRITE WITHOUT ERASE commands. In some applications, write operations may be faster if the addresses being written are first erased with the ERASE SECTOR command. WRITE WITHOUT ERASE behaves as a normal write command and no performance gain results from its use.

Tylko co mi z tego jak żaden znany program mi tego nie jest w stanie wykasować : /
Myślę że bez programu do grzebania w Chipie kontrolera kart CF nie da się nic zrobić - a takowy program może istnieje ale raczej nic takowego nie udało mi się znaleźć.



A co do oszukanych pendrive'ów co kiedyś były że mają więcej niż naprawdę miały - kiedyś nabrali mnie tak z kartą microsd - miała mieć 8gb, a miała 2gb - według mnie to jest właśnie ten programik do grzebania w kontrolerze kart pamięci i pendrive'ów, ale raczej nie jest on dostępny w sieci, bo by był niezły kibel z kartami i pendrivami.
[#13] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb : (

@ted, post #10

Ted - wiem też o co ci chodzi, ale nie dysponuje takim adapterem w PC. Jak bym miał to bym tak zrobił, znowu koszt takiego adaptera nie kalkuluje się - wolę kupić kartę cf a tą wystrzelić z mocnej procy w kosmos :D Lub zostawić ją - w końcu mam na niej zrobiony backup systemu - cała partycja DH0: jest zapisana perfect bez błędów na stałe - miałbyć na tej karcie backup to jest backup - no może trochę wyszła z tego bardziej "ba-kupa" niż backup haha

PS. mhdd też się bawiłem pod xp w hirens boot'cie - z czytnikiem cf poległ :)

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 23:33:09 przez KoFi
[#14] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@ted, post #10

Mhdd uzywa komend ktorych karta CF/SD/Flash nie potrafi zintepretowac.
Ten program jest dobry do zerowania dysku i realokacji zawieszonych bad blockow.
Ale tylko do dyskow fizycznych rotacyjnych.
[#15] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@HOŁDYS, post #14

Też tak myślę Hołdys - mimo adaptera IDE i karty CF też nie wiele by to pomogło.
Tu problem jest jak ustawić właściwe parametry w kontrolerze.
Znalazłem taką stronę ciekawą. Wpisuje sie PID i VID z info o karcie w Genius Chip
https://flashboot.ru/iflash/
I tam są tez różne programiki do danych kart - ale akurat do sandisk 4gb z tym pid i vid nie ma polecanego programu - pisze generic - więc może i jest jakiś program ale jeszcze muszę dalej nurkować w tym szambie technologicznym
[#16] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@KoFi, post #15

Absolutnie odradzam ta strone jest pelna rosyjskich trojanow
[#17] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@HOŁDYS, post #16

Jest strona gdzie dla danego kontrolera można znaleźć dedykowany soft.

Kiedyś naprawiłem nią pendrive. Działał - co prawda zamiast 32gb miał 8 gb, ale działał.

"flashboot.ru" - coś w ten deseń.
[#18] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@Hubez, post #17

Już wszystko obadałem tam - ludzie podają VID i PID swoich gadżetów ale nie ma do nich narzędzi w przypadku tego samego VID i PID z tej karty sandisk.
Znalazłem za to program do formatowania ciekawe do CF SD i MMC i w nich pisze wyraźnie że WRITE is Protected więc ostatni myk jaki mi pozostaje to wsadzić tą kartę do aparatu jakiegoś lepszego i zobaczyć czy ją poprawnie sformatuje choć w to nie wierzę bo to jest w kontrolerze karty - celowe zamrożenie karty w celu nie nadpisania jest czymś innym bo wszystkie programy do recovery są w stanie przywrócić z niej nawet zdjęcia zrobione wcześniej aparatem (odzyskałem nawet te zdjęcia choć nie wiem jakim cudem, bo HD DMDE 4gigowy plik nadpisał całą kartę aż do końca - chyba że jest inna możliwość że na tej karcie co miałem w amidze te zdjęcia były i w pliku raw przeniosły się też na tą drugą - musiał bym sprawdzić recovery plików z tej karty CF w amidze czy są też te zdjęcia : )
Ale nic mi się już nie chce - daje sobie spokój - nie mam sił więcej z tym walczyć - to był 3ci dzień - pomysły i siła się wyczerpała.

Cały wysiłek był dla zmiany jednego bita w kontrolerze karty z 0 na 1 czyli write ON z OFF
Trudno karta śmietnik...

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 01:04:39 przez KoFi
[#19] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@KoFi, post #18

Jak dla mnie amatora w tym temacie to musialbys zdobyc druga dokladnie taka sama karte (ten sam model). Zrobic jej pelny backup, ze wszystkimi danymi technicznymi tej karty. I po prostu nagrac caly ten zapis na te niedzialajaca karte. Tutaj na pewno masz zagrane cos wiecej niz tylko jeden bit on/off, pewnie cala geometria karty jest teraz inna (bledna) i przez to sa problemy.
[#20] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@Don_Adan, post #19

Ale takie rzeczy powinny być w dokumentacji karty ...
[#21] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@Don_Adan, post #19

Don_Adam tak chciałem na samym początku wszystkich pomysłów, ale ani WinImager ani HD DMDE nie pozwala nic już nagrać na taką kartę. Nie działają też żadne programy do zdejmowania tej blokady Write-Protected jak w innych przypadkach u ludzi. Niby SD Formater v4 ludziom formatuje karty i przy okazji zdejmuje te blokady a w tym przypadku jest błąd i mulenie od początku operacji. Myślę że to celowe jest żeby w razie jakiejś awarii lub złego zapisu można było odzyskać dane - bo wszystkie recovery działają i sama pamięć w układzie 4gb jest dobra.
[#22] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@KoFi, post #18

A może przez wyrzuceniem karty na śmietnik, podeslalbys ją do mnie.
Gdy uda się ją odratować, odeśle.
Jak się nie uda , to też odeśle. szeroki uśmiech

Nie mam na czym eksperymentować.
[#23] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@Norbert, post #22

Jak się chcesz pobawić to mogę ci ją wysłać - tylko nie ma wierzchniej obudowy i widać w niej układy : ) Adres mi napisz na priv'ie.
[#24] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@KoFi, post #23

Witam.
Zapodaj fotkę z czytelnymi napisami na scalakach.
Może uda się coś doradzić.
Pozdrawiam.
[#25] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@ted, post #24

Witam
A proszę bardzo :)
[#26] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@KoFi, post #25

Nie wiem czy próbowałeś tego sposobu: link
[#27] Re: Zapis zablokowałem przez niedopatrzenie - karta CF SanDisk 4gb

@AmiClassic, post #26

AmiClassic
próbowałem tego programiku - on jest chyba nawet dobry tego jak ktoś ma zwykły write-protect zrobiony aparatem czy systemem.
Wniosek z tego programiku mój był taki:
Odpalam program wciskam enable - pisze że zrobiło poprawnie tą operację, i przechodzę do formatowania karty i pisze mi: Karta jest zabezpieczona przed zapisem. Write Protected.
Odpalam znowu i wciskam disabled - i pisze że ok zrobiło i przechodzę do formatowania karty i pisze bzdury jakieś że nie może sformatować karty ale nie ma już tego pierwszego komunikatu jak było enable). Wniosek taki że jest kontrolerze coś uwalone - pewnie parametry od karty sandisk pierwszej zapisało do tej drugiej jakoś a że karty różniły się szybkością i kilobajtami coś się popierniczyło w chipie sterownika dla flash memory.
Ogólnie dzięki wszystkim za chęć pomocy
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem