kategoria: Sprzęt
[#1] Wybielanie zimową porą
Witam. :)

Może było a może nie...
Jako, że słońce obecnie jest dobrem deficytowym - mam taką NRD-owską lampę do (podobno) opalania się, z wielką żarówą w kształcie gruszki. Powinna walić promieniami UV. Nada się?

Taki Perhydrol jest OK?
link

Pozdrawiam. :)

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:37:25 przez Daclaw
[#2] Re: Wybielanie zimową porą

@Daclaw, post #1

Drogo
Kupowałem 5l na Allegro po 35-40zł ze stężeniem 35% - rozrabia się do nastu % i w takich 15l mieści się cała obudowa. To był ten sprzedawca: link
[#3] Re: Wybielanie zimową porą

@t-bone, post #2

Zakaz sprzedaży dla osób prywatnych takiego stężenia, ewentualnie wypisujesz oświadczenie dla Policji ,że nie będziesz używać perhydrolu do produkcji mat.wybuchowych.
Chyba na All.juz się nie kupi takiego stężenia 30 lub 35%.
[#4] Re: Wybielanie zimową porą

@Daclaw, post #1

UV nie jest bezwzględnie potrzebne do wybielania. Działa jedynie jako katalizator. Właściwie, nieumiejętne naświetlanie UV podczas wybielania może przynieść więcej szkód niż korzyści.
[#5] Re: Wybielanie zimową porą

@Drakon, post #4

Czyli bez UV trzymam elementy po prostu dłużej? A jak długo?
W moim przypadku, rzeczy dotyczy tylko klawiszy, bo obudowa trzyma kolor.
Czyli taki litr, 15% powinien być w sam raz?
[#6] Re: Wybielanie zimową porą

@Drakon, post #4

Dokładnie, są inne katalizatory które robią robotę przy wybielaniu.
Z obawy o kalectwo forumowiczów nie podam.
I jedna uwaga,taki stężony perhydrol 35% to nie zabawka.
[#7] Re: Wybielanie zimową porą

@ak47, post #3

Od czasu do czasu pojawiają się oferty

Grube gumowe rękawice to podstawa, chyba że ktoś chce zaliczyć martwicę skóry.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:23:25 przez t-bone
[#8] Re: Wybielanie zimową porą

@ak47, post #6

I jedna uwaga,taki stężony perhydrol 35% to nie zabawka.


True.
Co do samego procesu - możesz to zamknąć nawet w ciemnej szafce i zajrzeć za 1-2 dni.
Pamiętać należy też o dwóch rzeczach:
- żółtaczka może wrócić (zależnie od użytego plastiku, a bywało, że mieszanki w obrębie nawet jednej partii obudów komputerów x różniły się lekko składem). Więc należy się z tym liczyć. Miałem jednego VIC-20, który był ciemnopomarańczowy (wręcz prawie brązowy) i po wybieleniu do oryginalnego koloru (kremowy) nadal, z tego, co wiem, jest kremowy. Natomiast kilka Amig wybielanych jakieś 2 lata temu zdążyło pożółknąć - ale nie wszystkie.
- perhydrol+UV osłabia wiązania atomowe plastiku, co sprawia, że on kruszeje

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:34:07 przez Drakon
[#9] Re: Wybielanie zimową porą

@Drakon, post #8

[#10] Re: Wybielanie zimową porą

@Daclaw, post #1

Ja uzywalem 12% wody utlenionej w kremie
link

Temperatura pomaga, np. Klawisze zawinalem
w woreczek z tym kremem i dalem do wody chyba 60stopni.
Ale nie rob tak z brazowymi klawiszami bo sie zrobia szare
I wyblakłe. Tu zawsze uwazaj zeby nie stykalo sie z dnem
I bokami bo plastik sie moze odksztalcic.

Wieksza czesc jak zasilacz polozylem na kaloryferze tez
Obtoczonym w tym kremie. I tez ładnie poszlo.

Z obudowa gorzej se wzgledu na wielkosc cos tam kombinowalem
I polozylem obok kaloryfera, troche pojasnialo ale tak jak te poprzednie
Elementy.

Mozna ewentualnie do piekarnika wsadzic na 50-60 stopni
Ale tez trzeba uwarzac zeby sie z metalem nie stykalo, owinac
Jakims recznikiem na przyklad..
[#11] Re: Wybielanie zimową porą

@Drakon, post #8

CHRONIĆ OCZY przy kontakcie z perhydrolem!!!!!!!!!!!!!!!!!
[#12] Re: Wybielanie zimową porą

@mateusz_s, post #10

Na klawisze najlepszy jest roztwór perhydrolu z wodą, słoik szklany i parapet nad kaloryferem. należy pamiętać o potrząsaniu co jakiś czas słoikiem. Jeśli używamy zakrętki, trzeba co jakiś czas odkręcić i wypuścić produkt uboczny ;)
[#13] Re: Wybielanie zimową porą

@t-bone, post #2

Drogo
Kupowałem 5l na Allegro po 35-40zł ze stężeniem 35% - rozrabia się do nastu % i w takich 15l mieści się cała obudowa. To był ten sprzedawca: link

Bardzo drogo, 20l perhydrolu 35% kupowałem w wakacje za 100zł + wysyłka.
[#14] Re: Wybielanie zimową porą

@Madman, post #13

Jako osoba fizyczna,nie prowadząca działalności gospodarczej?
Dobra cena,dasz namiary na źródło?
[#15] Re: Wybielanie zimową porą

@ak47, post #14

Ale ci, co potrzebują 20 L perhydrolu do wybielania, to już często prowadzą działalność gospodarczą :)
Jak ktoś znajdzie niemiecką V2 z demobilu, to tam powinien być 80% perhydrol. To byłoby wybielanie ekspresowe
... robiłem kiedyś próby z perhydrolem 30% i katalizatorem rozkładu, jednak przy tym stężeniu otrzymany ciąg (chciałem zbudować prosty silnik rakietowy na paliwo ciekłe) jest dosyć mały. Chemia rulez.

PS. trzeba się zaopatrzyć w okulary i rękawice, perhydrol intensywnie odbarwia ubrania i naskórek (efekt krótkotrwały, sam ustępuje) to jednak skutków dostania się do oka wolałbym nie sprawdzać doświadczalnie.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:46:37 przez wali7
[#16] Re: Wybielanie zimową porą

@wali7, post #15

Prywatnie brałem, na spółę z kolegą bo aż tyle nie potrzebowałem.
A do rozcieńczania 35% też zalecam rękawice ale nie zwykłe rękawiczki gumowe w jakich chodziło się po sklepach w czasie pandemii czy w jakich lekarze przyjmują tylko przynajmniej takie grube do kuchni bo jak mi kapnęła kropelka na palec to od razu się skóra biała w tym miejscu zrobiła i piekło jak cholera. O ochronie oczu już nie wspomnę bo to oczywistość. Jak ktoś chce, tak jak ja robiłem, zanurzyć obudowę w perhydrolu zamiast robić żel to 10l rozcieńczone 10l wody wystarczy spokojnie, minus taki, że trzeba kupić odpowiedni, przezroczysty pojemnik (w castoramie czy podobnym sklepie) i nie zapomnieć o wymiarach wewnętrznych takiego pojemnika bo w sklepach podają zewnętrzne wymiary i za pierwszym razem moja obudowa z A1200 nie mieściła się, no i trzeba to czymś obciążyć żeby nie wypływało, aluminiowe elementy są chyba najlepsze do tego ale niemalowane bo inaczej farba z nich szybko odejdzie i zasyfi roztwór.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:54:57 przez Madman
[#17] Re: Wybielanie zimową porą

@Madman, post #16

Fajne, duże, przezroczyste pudełka z polipropylenu mają w IKEI. Można też dokupić pokrywkę.
[#18] Re: Wybielanie zimową porą

@wali7, post #17

Ja oddałem to z castoramy i kupiłem później inne w Jysk, oczywiście byłem już przygotowany i pojechałem do sklepu z miarką i zmierzyłem dokładnie wewnętrzny wymiar ;)
[#19] Re: Wybielanie zimową porą

@wali7, post #17

I w castoramie i Jysk też.

O sorki dubel.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:10:46 przez marianoamigo
[#20] Re: Wybielanie zimową porą

@Daclaw, post #1

No to mogę opisać moje doświadczenie empiryczne - może to będzie dobra metoda dla kogoś?

Wybielanie dotyczyło kompletu klawiszy od A1200. Stopień pożółknięcia oceniłbym umownie na 7/10. Jako naczynia użyłem standardowego 5l baniaka od wody demineralizowanej - obrys dna jest wystarczający, aby zmieściła się spacja. Jako odczynnika użyłem tego:

link

bez rozcieńczania. 1 litr wystarcza na jeden komplet klawiszy z dużym zapasem. Na oko, starczyłoby pół litra.

Proces prowadziłem przez 48 godzin, podczas dostępności słońca wystawiając baniak na parapet wewnątrz pomieszczenia (tj. na około 5 godzin). Od czasu do czasu wstrząsałem celem przemieszania. Po 24 godzinach zażółcenie spadło do 2/10, po dwóch dobach efekt jest pełny.

Dwie uwagi techniczne:
- baniak przed wystawieniem na parapet należy trochę odkręcić, zgnieść i dokręcić ponownie, aby stworzyć bufor na produkty reakcji,
- nadtlenek z aukcji ma rodzaj odpowietrznika w nakrętce, przez który może wyciekać nieco płynu (gdy butelka w paczce leży albo jest do góry nogami) - warto rozpakować paczkę niezwłocznie i robić to w rękawiczkach.
[#21] Re: Wybielanie zimową porą

@Daclaw, post #20

Pragnę poinformować, że klawiatura wybielona powyższą techniką równe 9 miesięcy temu do stanu śnieżno-białego zdążyła już w istotny sposób pożółknąć. Nie jest to bynajmniej stan pierwotny, tym nie mniej, szczęście trwało krótko.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem