kategoria: A500
[#1] Nagrywanie dyskietek z plików ADF
Siema,

Chciałbym nagrać dyskietki, które odczyta Amiga z plików ADF. Wiem, że tak normalnie nie mogę nagrać pod PC dyskietek i odczyta to Amiga.

Próbowałem programem ADTWin. Kupiłem kabel podłączyłem pod LPT w komputerze. Port LPT miałem poprzez kontroler PCI. Próbowałem na Windows 10 i Windows XP. Program niby nagrywa, ale Amiga nie odczytuje. Nawet XCopy pokazuje, że dyskietka jest wolna w 99%.

Próbowałem też poprzez kabel NullModem. Kupiłem, dostałem też dyskietkę z programem AmigaExplorer na Amigę. Ale nie mam Workbencha w wersji 1.3. Mam tylko wyższą wersję (znalezione na strychu, kiedyś miałem A600). Mam jakąś grę, która startuje okrojoną wersję Workbencha a później mam ikonkę do uruchomienia gry. Jak to uruchomię, zmienię dyskietkę to mam program AmigaExplorer, ale wyskakuje mi błąd, że nie może otworzyć portu. Da się to obejść czy koniecznie muszę mieć całego Workbencha?
[#2] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #1

AmigaExplorer dziala również (nawet lepiej) na Workbenchu 2.0
[#3] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@HOŁDYS, post #2

Ale na Amidze 500 z Kickstartem 1.3 nie uruchomię Workbencha 2.0
[#4] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #1

Dziwne, pokazuje ci że dysk zakończyło nagrywać bez problemu?
Uruchamiasz jako admin, i pozamykałeś wszystkie inne programy?
[#5] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #3

mozesz zmapowac kicka specjalna dyskietka i juz odpalisz
[#6] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@Ralpheeck, post #4

Tak, uruchomiłem jako admin. Ale musiałem z wiersza poleceń. Nie chciało mi wyszukać portu LPT bez tego.

Tzn nie pokazuje mi nic. Po prostu się kończy. W jakimś filmiku w Internecie też nie pokazuje nic po skończeniu nagrywania. Ale błędów nie pokazuje.

Wszystkie programy muszę zamknąć? Zbędne procesy jakieś też?

Czytałem coś o uruchomieniu systemu na jednym rdzeniu procesora. Pomoże to coś?
[#7] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@juen, post #5

Możesz mi przybliżyć temat?
[#8] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #6

A masz link do tej dyskietki do obsługi transferu przez LPT? Może tam coś będzie. To pewnie używa paradise. Po stronie pc to najlepiej dos, win95/98 bo przy xp trzeba było coś tam zmieniać. Może dosbox zobaczy czy wirtualka z dosem?
[#9] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@ppill, post #8

Tzn dyskietka jest do kabelka NullModem. Jest na niej Amiga Explorer. Dwie kopie jakieś, podejrzewam, że jedna dla Kickstartu 1.2 i 1.3, a druga dla wyższych.

Do kabelka LPT nie mam dyskietki.
[#10] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #9

Bez oprogramowanie po stronie Amigi nie nagrasz po LPT (i jeszcze specjalny kabel).

Jak chcesz po kabach to napisz na priv to podeślę pakiet Hombre gdzie masz wszystko co potrzebne do transferu plików pod kickiem 1.3(serial, parallel, dyskietki). Nawet jako autor tego pakietu i tak sugeruję kupić goteka dla świętego spokoju
[#11] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@ppill, post #10

Zaraz napiszę :) Dzięki.

Ale po kablu LPT Amiga wgl nie ingeruje w nagrywanie. Podłączam do PC kablem LPT (tym specjalnym) stację dyskietek i powinno nagrać.

Po kabelku NullModem to fakt potrzebuję oprogramowania na Amidze.
[#12] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #11

Fakt, pomyliłem z innym programem.
[#13] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@ppill, post #12

Mam dostęp do CLI (z dyskietki XCopy). Czy uda mi się skopiować polecenia z dyskietki WB 2 do RAMu i przez CLI ustawić port com w Amidze?

Ale udało mi się z CLI uruchomić AExplorer (loadwb, poźniej endcli) przełożyłem dyskietkę z AmigaExplorer uruchomiłem, okienko zniknęło. Czyli rozumiem, że port otworzony? Ale PC nie może się połączyć. Rozumiem, że port na Amidze nie jest odpowiednio ustawiony?
[#14] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #13

Na Amidze nie zmienisz, bo nie masz czym. Domyślnie na Ami powinno być tak:


Ustaw podobnie na PC i będzie działać. WOOOlno ale pierwszy adf pójdzie.
[#15] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@ppill, post #14

Ok. Dzięki ;)
Sprawdzę, ale już jutro i dam znać :D
[#16] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #1

Ja wiele razy nagrywałem dyskietki przez Amigę Explorer i potrzebny jest program AExplorer również na Amidze zeby zadziałało. Ważne - kabel null modem musi być zrobiony tak jak na stronie wg schematu http://www.amigaforever.com/kb/13-105. Inaczej będzie błąd.


Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 00:14:22 przez piotr94
[#17] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@ppill, post #14

Sprawdziłem. Nie działa. Wyskskuje

Ale udało mi się poprzez ADF Sender wysłać pliki do RAM dysku Amigi. Ale Amiga nie chce ich otworzyć. Transwarp i transdisk wysyłałem. Amiga nie otwiera. Wyskakuje błąd 121.
[#18] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #17

Proponuję, żebyś komuś dał dyskietki i adfy żeby Tobie to nagrał albo kup sobie goteka.
[#19] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #17

https://www.ppa.pl/programy/amiga-pc-przenoszenie-danych-2.html

Może to się uda? Jest komenda type na tej dyskietce?

Odbierałeś AExplorer?
[#20] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@ppill, post #19

jest Type komenda. Dzięki wszystkim za pomoc, ale poradziłem sobie :D
Wgrałem Workbencha jakimś cudem przez kabel LPT i program ADTWin. Jak już zbootowałem WB to poszło :D
[#21] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@krzysiek95, post #20

Cześć wszystkim
Nie chciałem zakładać nowego postu, natknąłeś się na wasz post.
Panowie pomóżcie, dajcie wskazówkę, nakierujcie mnie jako początkującego.
Chodzi mi o przesyłanie ADF z grami z PC na Amigę. Wszystkie tutoriale czy na YT czy tutaj bardziej dotyczą Amigi 500 i kick 1,3 oraz WB pod Amigę 500.
Posiadam Amigę 600 (bez żadnych rozszerzeń - taką celowo chciałem mieć by była taka jak kiedyś chociaż nigdy jej nie miałem ale marzyłem o niej, zadowalałem się w tamtym czasie C64 na kasety).
Amigę kupiłem z powodów nostalgicznych i przy pomocy pewnego miłego Pana, który jest na tym forum - udało nam się ją wyremontować i dać Amidze drugie życie.
A więc tak. Posiadam Amigę 600, WB 2,05, zakupiony na allegro null modem kabel, mam na PC Adf sender oraz Amiga Explorer.
Jeśli chodzi o ADF Sender, to skrypt trasnwarp udaje mi się przesłać do RAMu Amigi ale potem mam komunikat że plik jest nieegzekutywny i koniec a jeśli chodzi o Amiga Explorer to dochodzę do momentu że na PC mogę eksplorować Amigę ale przy ikonie DF0 mam znaki zapytania i nie mogę nic zrobić dalej.
Pomóżcie proszę.
Pozdrawiam wszystkich
[#22] Re: Nagrywanie dyskietek z plików ADF

@fazario78, post #21

Wcześniej używałem Amiga Explorer obecnie tylko amigaXfer, bo jest szybciej, prościej i wygodniej. Po stronie Amigi ładujesz sobie Workbencha (po załadowaniu odpalasz Shell, zamykasz Workbencha, a w CLI wpisujesz komendę: loadwb -debug albo szybciej, trzymasz Ctrl+D po resecie/włączeniu Amigi z dyskietką WB i ta sama komenda). Efekt jest taki, że w menu Workbencha pojawi się teraz Debug i opcja ROMWack, którą wybierasz. Po stronie PC uruchamiasz amigaXfer i klikasz Connect. Po chwili zestawi się połączenie i możesz nagrywać dyskietki albo przerzucać sobie pliki na HD. Uwagi z README.txt odnośnie kabla:
*** About the serial port
- Only three wires are used: RX, TX and GND.
- "null-modem" cable setup:
--  RX \/ RX
--  TX /\ TX
-- GND -- GND
- IBM PC standard serial port only support up to 115200 bps.
- USB-serial controllers can generally handle higher speeds.
- Short cables work better. USB adapters can make this trivial.
- Some DB25<>DB9 adapters are crossed (null-modem), some are not. Beware.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem