kategoria: A500
[#1] Problem ze stacją dyskietek
Cześć,
to mój trzeci temat dzisiaj :D Sorry, że truję Wam głowę ale znów potrzebuję pomocy :)

Od czasu do czasu (czasami często, czasami rzadko) moja stacja dyskietek w A500 nie chce czytać dyskietek. Nie może zacząć czytać. Jak wkładam, to Amiga tak jakby nie wiedziała, że dyskietka jest w środku. Jak to się dzieje to po jakiś czasie w końcu wystartuje z czytaniem, ale zajmuje to czasami 30 sekund czasami 2 minuty. Denerwujące to jest. A czasami zacznie czytać od razu.

Czyściłem głowicę dyskietki izopropanolem, chciałem też wyczyścić czujnik czy dyskietka jest w środku jak takowy jest, ale nie znalazłem. Jest taki czujnik? Jak tak to gdzie? To wyczyszczę.
[#2] Re: Problem ze stacją dyskietek

@krzysiek95, post #1

O ile mnie pamięc nie myli to czujniki są po przeciwnej stronie od przycisku stacji zaraz przy szczelinie wejścia dyskietki. Przeważnie dwa małe czarne piny. Jeden jest od wykrycia czy dyskietka jest włożona, a drugi czy zabezpieczona.
Poblemem nie musi być sam czujnik a cały mechanizm, który się do końca nie zatrzaskuje i nie przyciska dyskietki w dół. Podaj model stacji, to może znajdzie się filmik na YT jak rozebrać i przesmarować i wyczyścić.

Widziałem twój inny post odnośnie nagrania ADF.

Rozważałeś użycie goteka? Możesz go używać zamiast mechanicznej stacji, albo podłączyć razem ze stacją, aby nagrać sobie dyskietki.
[#3] Re: Problem ze stacją dyskietek

@krzysiek95, post #1

Witam.
Czujnik obecności dyskietki w stacji oraz czujnik blokady zapisu są „z przodu” stacji.
Zwykle jeden po lewej a drugi po prawej stronie.
Pozdrawiam.
[#4] Re: Problem ze stacją dyskietek

@snifferman, post #2

Dzięki :)
Mam stację dyskietek: Chinon FB-354

Byłoby cudnie gdybyś podesłał :D

Co do Goteka, to tak kupię sobie na 100%. Ale na razie trzeba poczekać do 10ego :D Na wypłatę: ) Ale Goteka używać zamiast dyskietek? Nie :D Dla mnie dyskietka to dyskietka :D Trzeba ją włożyć, wyjąć czy zmienić jak program zażąda :D I lubię dźwięk stacji dyskietek :) Ale, żeby poprzegrywać na dyskietki to jak najbardziej :)
[#5] Re: Problem ze stacją dyskietek

@krzysiek95, post #4

W tym filmiku poruszony jest problem z czujnikiem.
Na YT znajdziesz więcej filmów wpisując model stacji. Jest nawet po polsku


[#6] Re: Problem ze stacją dyskietek

@snifferman, post #5

Dzięki za filmy :D Zrobiłem i stacją śmiga jak nówka :)
[#7] Re: Problem ze stacją dyskietek

@krzysiek95, post #6

Cześć, co konkretnie pomogło? Mam ten sam problem, tylko stacja Teac FD-235F i moja wogóle nie czyta. Po włożeniu dyskietki chwilę poczyta i się zatrzymuje. Stacja wygląda jak nowa w środku, przeczyściłem ją tak dla pewności i przesmarowałem smarem silikonowo teflonowym, ale to nic nie dało. Pożyczyłem od znajomego przerobioną stację z pc, i na niej wszystkie dyskietki chodzą bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 20:08:07 przez arbuz11
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem