kategoria: A500
[#1] Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?
Witam,

chciałbym do swojej Amigi dokupić dysk twardy bądź kartę CompactFlash. Czy to możliwe na Amidze z 1MB RAM (512 + 512 rozszerzenia). Co muszę jeszcze dokupić, aby coś takiego działało?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
[#2] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@krzysiek95, post #1

Masz do wyboru:
1) zewnętrzne rozwiązania z epoki, np. A590 (SCSI) , Elsat, GVP
2) zewnętrzne współczesne rozwiązania: ACA500/ACA500+
3) wewnętrzne rozszerzenia / karty turbo: Wicher, TF.
przykładowo: https://www.ppa.pl/forum/elektronika/42544/wicher-520ec-i-wicher-520i

Wszystko to w praktyce oznacza także FAST-RAM i często szybszy CPU, zależnie od danego sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 19:57:20 przez Jacques
[#3] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@krzysiek95, post #1

Najlepiej kartę na procesor od razu z cf. Jest też aca wtykana z boku. W obu rozwiązaniach będziesz miał szybszą amigę, więcej ramu i dysk na cf.
[#4] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@krzysiek95, post #1

Jest coś takiego jak Savyna68k. U mnie działa z A500 całkiem dobrze.
[#5] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@Marcin74, post #4

Też racja, mam w CDTV OK
[#6] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@krzysiek95, post #1

Jesli chcesz uzywac nowszych rozwiazan musiesz miec ROM min 2.05
Starsze rozwiazania jak kontrolery dolaczane z boku (side expansion port) maja wlasny rom i rusza na 1.3

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 23:28:26 przez HOŁDYS
[#7] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@krzysiek95, post #1

Pytanie zasadnicze do czego chcesz używać amigi z dyskiem, bo do odpalania gier whdload to za mało pamięci

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 11:27:50 przez Bartek2075
[#8] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@Bartek2075, post #7

Większość tych rozwiązań daje także co najmniej Fast RAM.
[#9] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@krzysiek95, post #1

Ja polecam wewnętrzne rozszerzenie CDTV-RAM-IDE. Wbrew nazwie karta doskonale pasuje do A500, wchodzi do środka bez dodatkowych riserów itp. Karta posiada interfejs IDE, który (w odróżnieniu od wielu innych, współczesnych rozwiązań) bootuje także z kickstartu 1.3. Z wyższymi kickstartami pracuje także bardzo dobrze, ja używam jej z 3.1.4.
Poza tym posiada 8 MB fast RAM, co wystarcza do praktycznie wszystkiego, co chcielibyśmy w A500 odpalać (gry z WHDLoad :) ). Odrobinę przyspiesza też komputer (kilkanaście procent), można zamiast 68000 dać 68010, co dodatkowo da kilka procent szybkości, do tego będzie można przyciskiem (najczęściej F10) wychodzić z gier pod WHDLoad.
Fajna, bezproblemowa konstrukcja. I do tego dosyć tania.
Jeśli chcesz, to mogę dla Ciebie złożyć - pisz na priv. Jestem też przekonany, że co najmniej kilka innych osób z ppa także zrobi dla Ciebie tę kartę.
Poniżej fotka karty (ze strony kolegi kilosa) z wpiętym interface dla kart CF - używam dokładnie w takiej konfiguracji: z takim interface CF i z 68010.
[#10] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@HOŁDYS, post #6

CDTV-RAM-IDE jest montowany w środku A500 i posiada sterownik IDE w ROMie. Bootuje pod każdym kickiem, w tym także pod 1.3.
Chociaż moim zdaniem, używanie 1.3 z IDE to obecnie sztuka dla sztuki, skoro większość programów systemowych wymaga min. 2.0, zaś gry wymagające 1.3 można używać z WHDLoad, dodatkowo ze wszystkimi dobrodziejstwami twardego dysku....
Sterownik IDE w ROMie posiada także bardziej rozbudowana konstrukcja: 68020TK autorstwa Matzego (czyli tego samego, który skonstruował CDTV-RAM-IDE). Kartę mam właściwie skończoną, muszę tylko zaprogramować FPGA, kto wie, może dzisiaj to zrobię.... Z uwagi na obecność sterownika IDE w ROMie karta na 99,9% będzie bootować z IDE także pod kickiem 1.3 - sprawdzę. Karta w porównaniu do CDTV-RAM-IDE posiada kilka razy szybszy procesor (68EC020) i trochę więcej RAMu. Też warta rozważenia przez autora wątku.
W sumie to dziwne, że tak mało kart używa uwolnionego (jest do ściągnięcia z Aminetu) sterownika IDE Octapussy, którego używają karty Matzego. Być może dlatego że Matze udostępnia projekt za darmo, a sterownik z powodów licencyjnych nie może być użyty w konstrukcjach komercyjnych (chyba). W przypadku zaś TF536 podejrzewam, że chodzi o to, że ta karta projektowana bardziej z myślą o AtariST, a tam amigowy sterownik jest bezużyteczny. Zresztą, jak napisałem powyżej, system 1.3 jest średnio praktyczny dla posiadacza twardego dysku (większość softu użytkowego nie działa pod 1.3), zaś WHDLoad pozwala odpalać gry wymagają 1.3 pod wyższymi kickami.
[#11] Re: Amiga 500 i dysk twardy lub karta CompactFlash - czy to możliwe?

@wali7, post #10

Wybaczcie, że się nie odzywałem parę dni.

Dysk / kartę CF chciałbym wykorzystywać tylko do przechowywania plików MOD, plików graficznych, zapisów gier itp. Nie chcę z niego startować systemu, ani instalować WHDLoad.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem