kategoria: A500
[#1] Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.
Hejka. Potrzebuję pomocy. Nie mogę uruchomić mojej Amigi. Po włączeniu zasilania jest różnie. Czasami nic się nie wyświetla i zostaje czarny ekran, czasami jest biały i później przełącza się i zostaje zielony. Ze dwa razy został na szarym. Czytałem o sprawdzeniu FAT AGNUS, podstawka nie ma pęknięć. Układ wygląda ładnie. Kick wyjąłem, przeczyściłem IPA i włożyłem. Procesor też wyjąłem przeczyściłem i włożyłem. Tak samo układy CIA, GARY. Nie wiem czy dobrze sprawdzałem, ale na RAMie wg mnie napięcie jest 5.20V stałe, nie oscyluje. Żaden kondensator napuchnięty nie jest. Komputer reaguje na reset (CTRL+Amiga+Amiga) miga wtedy dioda Caps i Caps reaguje przy naciśnięciu, zmienia stan włączony/wyłączony ale do czasu, po resecie od nowa zmienia stany.

Nie wiem czy coś to pomoże, ale przed tym komputer się zawiesił i mogłem wyłączyć tylko z gniazdka.
Czytałem jeszcze coś o porcie równoległym. Że on może powodować zielony ekran. Prawda to? Jak ten port "wypiąć". Serial port używam - NullModem do PC, a równoległego nie używam.

Proszę o pomoc, czy da się to naprawić.
[#2] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #1

[#3] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@KM_Ender, post #2

To czytałem, nie pomogło.

Da się przez port COM jakoś na PC diagnozować Amigę?
[#4] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #3

Tak, diagromem.
[#5] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@MariuszK, post #4

Aha :/ Ale nie mam kości, więc nic nie zrobię.
A czy jakieś zwarcie mogło spowodować spalenie czegoś ?
[#6] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #5

Hej
Diagrom to nie panaceum na wszystko, wyjmij koniecznie agnusa i przeczyść styki.
Niestety na pewno będzie ciężko, w najgorszym wypadku rozwalisz podstawkę.
Kilka kolorków wskazuje właśnie na agnusa.
[#7] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@MarekG1, post #6

Dzięki, wyjąłem przeczyściłem. Ale dalej było bez poprawy.

Przeczytałem na gdzieś, żeby zmienić miejscami układy CIA. Zrobiłem to i coś zaczęło się dziać. Komputer startuje do Kickstartu (łapka z dyskietką). Ale nie czyta dyskietek. I cały czas się świeci lampka od Floppy. Jak włożę dyskietkę, to silnik cały czas pracuje. Ale nie czyta.
I start sam trwa dłużej. Przechodzi POST, zatrzymuje się na białym ekranie i po jakimś czasie: ok 10-15 sek, pojawia się łapka. Raz wyświetlił się GURU o kodzie: #00000004.00C01570.
Po zamianie CIA, EVEN jest cieplejszy w dotyku niż ODD. Przed zamianą było odwrotnie: ODD był cieplejszy niż EVEN. A GARY jest całkowicie zimny.
[#8] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #7

Powyciagaj z podstawek wszystkie układy jakie się da, włącznie z procesorem. Przeczysc dokładnie nóżki i podstawki żeby styki były czyste i sprawdź po tym zabiegu.
[#9] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@nostrum666, post #8

Wyczyszczone, bez rezultatu :(
[#10] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #7

Witaj. Skoro po podmianie układów CIA miejscami sprzęt się zbootowal to wymień uszkodzony CIA
Pozdrawiam
Krzysiek
[#11] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@Krzysiek2, post #10

Ok, dzięki za pomoc :)
Ale nie wiem czy nie będzie problemu z dostaniem takiego układu w tych czasach :/
[#12] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #11

Jest ich od groma na ebay. Z każdej uszkodzonej Amigi z CIA DIL wyjmiesz taki układ, z dostępnością nie ma żadnego problemu.
[#13] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@wali7, post #12

Z każdej uszkodzonej Amigi z CIA DIL wyjmiesz taki układ

Który właśnie może być przyczyną uszkodzenia.
[#14] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@stachu100, post #13

zgadza sie OK

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:56:25 przez Dorian3d
[#15] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@stachu100, post #13

Może tak być. Ale często przyczyną uszkodzenia jest 25 lat spędzone w wilgotnej piwnicy, tu już CIA może być sprawny. To miałem na myśli
[#16] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@krzysiek95, post #11

A ktoś nie robił zamiennika dla CIA? Spidi, zdaje się?
[#17] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@recedent, post #16

Tak
[#18] Re: Amiga A500, czarny, zielony i szary ekran.

@Dorian3d, post #17

Dzięki wszystkim za odpowiedź :D
Znalazłem na OLX.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 19:14:36 przez krzysiek95
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem