kategoria: A1200
[#1] A1200 - co dalej...
Siemka,
nabyłem gołą A1200 (Kickstarter 3.00 39.106), Amigę dopiero rozkminiam, w 90s nie miałem, thx za knigi dla Panów Zalepy, Radzikowskiego i Mierzwy, dzięki nim się wkręciłem w temat.
Cel: zbadanie możliwości jako workstacji do internetu :), zabawa OSem. Gry odpuszczam. Na razie nie chcę rozbudowywać 8MB i turbo. Pomęczę się. Jedyne co wstawię to IDE->CF z karta ok 4G
Plan na przyszłość - nabyć proc 060, załapać się na WARPa
Na ten moment - przygotowuję się do zakupów, proszę o pomoc w rebusie:
1. Czy kickstarter wymienić na 3.X 45.064 czy 3.1.4 w secie z dyskietkami (z sordan.ie)
2. Workbench 3.1 czy 3.1.4?
3. czy ma sens NETGEAR WIFI MA401 czy wchodzić w eth 3COM pcmcia?
4. jakie dodatkowe oprogramowanie nabyć drogą kupna? Na oku już mam GoADF.
Z góry dziękuję za pomoc.
P.S.
Dziękuję koledze Zetarowi za wątek: https://www.ppa.pl/forum/amiga/41620/co-kupic-do-golej-amigi-1200-aby-cieszyc-sie-nie-tylko-retro-grami
Bardzo inspirujący.
[#2] Re: A1200 - co dalej...

@artrob, post #1

1. Kickstart. Ta kość nazywa się Kickstart. Oczywiście możesz wymienić.
2. Workbench jest częścią systemu operacyjnego, konkretnie jego pulpitem, gdzie można uruchamiać programy za pomocą myszki. Podobnie częścią systemu jest Kickstart, więc jeśli masz Kickstart 3.1, to powinieneś używać Workbencha z zestawu dyskietek systemu 3.1, jeśli Kickstart 3.1.4, to Workbench i pozostałe elementy systemu z dyskietek 3.1.4.
3. Jakieś karty Wifi PCMCIA działają pod AmigaOS, nie pamiętam które. Szukaj. Lepszym pomysłem jest karta ethernetowa PCMCIA (oczywiście także kompatybilna) podpięta do Routera WiFi pracującego w trybie bridge.
4. a co chcesz dokładnie robić?

Używanie gołej A1200 do sieci nie ma sensu. Chyba że usługami sieciowymi z których będziesz korzystał będą ping, ftp, mail. Ten komputer jest o wiele za wolny, dodanie pamięci fast przyspieszy go trochę (ok. 2.5 raza), ale to i tak za mało. Do tego 2 MB RAM w gołej A1200 nie wystarczy do robienia czegokolwiek na tym komputerze, nie jestem pewien, czy wystarczy do odpalenia stosu TCP/IP... bo że będzie straszliwie powoli, to wiem.
Goła A1200 nadaje się do odpalania gier z dyskietek, bowiem użycie pakietu WHDLoad i używanie w tym celu twardego dysku wymaga posiadania min. 4 MB FastRAM.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:00:13 przez wali7
[#3] Re: A1200 - co dalej...

@artrob, post #1

Zobacz faq na ppa oraz artykuly. Duzo waznej wiedzy. Gdybys potrzebowal jakiegos roszezenia to daj znac. Sporo mam tego w szufladzie.
[#4] Re: A1200 - co dalej...

@wali7, post #2

Dzięki wali7 za odpowiedź.
Czyli bez fast ram (8MB?) mogę zapomniec o TCP/IP..cóż...nabędę więc.
Ad.2 - jaki więc proponujecie wybór OSa - 3.1 czy 3.1.4?
Ad.4 - świadom jestem, że na mojej konfiguracji więcej niż na PC/MACu nie zrobię :). Radocha będzie z ssh, ftp, poczty, www.
[#5] Re: A1200 - co dalej...

@Orintroper, post #3

Dzięki,
odezwę się :)
[#6] Re: A1200 - co dalej...

@artrob, post #1

3.1.4 to nowy byt i dość poważna modyfikacja. Dałem sobie z tym spokój (choć kupiłem kickstart) gdy się okazało, że różne moje dyskietki startowe i backupy, na bazie OS3.1 i 3.9, nie dadzą się na tym bezpośrednio odpalić. Chyba 3.1 jest bardziej uniwersalny.
[#7] Re: A1200 - co dalej...

@artrob, post #4

procesor 030 to minimum. O www zapomnij. Jedyne co dziala komforowo to aminet. Jesli potrzeba to z 200 pln mam blizzarda 030 i moge go sprzedac.
[#8] Re: A1200 - co dalej...

@Orintroper, post #7

i nie zobaczy 200zł ani blizzarda

Czy jest na sali moderator ?
[#9] Re: A1200 - co dalej...

@ingenic, post #8

Oczywiscie ze jest. Patrzy i obserwuje.
[#10] Re: A1200 - co dalej...

@Orintroper, post #9

No bliza 030 za 200zł to sam bym z chęcią zakupił - ale to jest dziś nie możliwe raczej... : (
Ja elboxa 4mb fast za 200zł bym nie sprzedał dziś bo to małe coś jest całkiem przydatne dzisiaj.
Ja polecam kupić tobie kartę Wicher A1211 w allegro (nie reklamuje i nie sprzedaje tej karty) a z tą kartą jest też lan i sd za 600zł. W sumie drogo i nie drogo - dlaczego tak myślę? Dlatego że za tyle można kupić już nawet konsole PS4 lub fajnego laptopa. Ja w amidze działam na zwykłym Elboxie 4mb fast i w sumie mi to wystarcza - do pracy mam przecież PC'ta, a do grania i myśli nostalgicznych mam Amigę
KickStart według mnie najlepszy żeby zachować oryginalność amigi to 3.1 (o ile nie masz zamiaru robić z tej amigi nie wiadomo czego - jest w allegro za około 55zł-65zł).
Nie polecam w amigę kupy kasy - szkoda zwyczajnie - bo za tyle co to wszystko dziś kosztuje można mieć np. fajny motor enduro/choper czy samochodzik czy wypasiony rower full carbon dla zdrowia...
[#11] Re: A1200 - co dalej...

@KoFi, post #10

Oferowanie Blizzarda 030 za 200 zł jest albo pomyłką, albo trollingiem, albo (nieudolną) próbą oszustwa. Bo nie wierzę, aby na serio ktoś oferował kartę wartą obecnie ok. 1500 zł za 200 zł.
Reputacja użytkownika Ornitopter jest dosyć niska na tym forum, na co solidnie sobie zapracował.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:45:32 przez wali7
[#12] Re: A1200 - co dalej...

@Orintroper, post #3

Gdybys potrzebowal jakiegos roszezenia to daj znac. Sporo mam tego w szufladzie.


A można ci nimi zapłacić podrabianymi przekazami, tak jak ty chciałeś zrobić oszuście?
Serio pytam.
[#13] Re: A1200 - co dalej...

@KoFi, post #10

O! Jak fajnie...pierwszy mój post... a tu od razu chęć dymanka... Orintroper, niezły jesteś...Na przyszłość zaproponuj może jakąś grę wstępną...
Pozostali Panowie...dzięki za ostrzeżenie.
Co do tematu posta, dzięki za sugestie.
KoFi...bardzo rozsądnie gadasz - wskakuję w 3.1 i 8MB.

Temat do zamknięcia.
[#14] Re: A1200 - co dalej...

@Ralpheeck, post #12

Walutą z Monopoly
[#15] Re: A1200 - co dalej...

@KoFi, post #10

"Ja polecam kupić tobie kartę Wicher A1211 w allegro (nie reklamuje i nie sprzedaje tej karty) a z tą kartą jest też lan i sd za 600zł."

Niby tak, ale jeżeli komuś nie zależy na lan i sd to może za 99 zł więcej kupić ACA 1221ec, która oferuje na starcie wydajność A3000 i da się podkręcić do 40 mhz. Szkoda, że nie ma Wichra 122x.
[#16] Re: A1200 - co dalej...

@charliefrown, post #15

ups źle przeczytane

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 20:18:52 przez kamilus
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem