kategoria: Mediator
[#1] Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260
Witam.
Podam dwie konfiguracje mojej Amigi na początek:
1) A1200 1D1 , Apollo 1260/66 64MB RAM , Mediator PCI TX BLACK 6 PCI , ROM 3.1.4 , OS3.9 BB2 , HDD 40GB, DVD-ROM , fdd , gotek , obudowa Infinitiv , Zasilacz 400W PC ATX.
Do Mediatora w dolny slot wpięta grafika S3 Virge 4MB, wyżej ( slot 4 ) muzyka SB128 , i pierwszy u góry slot sieciówka RTL8139D.
Wszystko ładnie śmiga na 800x600/16k kolorów. W SS Remapollo, Setpatch, CPU60 B i inne drobnostki. Do grafiki Cybergraphx3. No Ale wszystko ładnie śmiga przy wyłączonej opcji MMU (envarc).
2: Wszystko to samo z konfiguracją przy czym grafika Radeon HIS 9250 128/64.
Również wyłączona opcja MMU. Sterowniki graficzne Picasso96. Dobrze działa 1024x768/16k lub 800x600/16k. Pamięć graficzna przydzielona przez MedConfig 32. No ale ( po raz kolejny) kłopoty, znikają ikonki, system się zawiesza, muzyka ( mp3, mod ) zatrzymuje się i zawiesza system.
Odpalając Amigę, przy zremowaniu RemApollo, SetPatch powoduje ciągłe resety Amigi. Przy zremowaniu Setpatch a włączeniu RemApollo ( wiadomo że ładuje się również MMU ), Informacja PCI.library o 4k page size... . Gdy uruchomię system ręcznie przy pomocy również Setpatch ale bez RemApollo, informuje mnie że MMU jest nieaktywne.
Małymi ? Dużymi krokami zaczyna mi już brakować pomysłów na rozwiązanie tego szaleństwa. Czytałem na PPA odnośnie tego, że Apollo są "złośne" jeśli chodzi o Mediatora. Firma Elbox doradziła mi abym zakupił kartę właśnie Radeon, co tak uczyniłem. W jaki sposób sobie poradzić z tym problemem ? Może komuś sie poszczęściło ?
Biblioteki są oczywiście 68040, 68060, mmu, pci. Pobrane nowe sterowniki do Medka jak i kart. Jeśli będzie trzeba mieć niestety wyłączoną opcję MMU no to ok, w takiej kwestii zostaje przy VIRGE, z uwagi na bezproblemową pracę. No a co z Radeonem ? I dlaczego MMU nie trybi w obydwu kartach ?
Rozpisałem się no ale... Temat również poruszałem do ELBOXu.
Dziękuje oczywiście za jakąkolwiek pomoc. Jeśli ktoś by potrzebował foto, no to się doda.
Aha, zworka w mediatorze na 8MB.
[#2] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@egzekutor27, post #1

Podejrzewam "zly" ROM. MMU na Amidze nie jest takie genialne i potrzebne przecietnemu uzytkownikowi jakby to chcial widziec/chciec Thomas Richter. Nie wiem czy przy 3.1.4 MMU.library jest obowiazkowe czy nie. Ale najpierw postaralbym sie je dezaktywowac (usun mmu.library). Mozesz sprobowac uzyc starszego SetPatcha (3.1, 3.5 lub 3.9) z nowym ROM-em . Ewentualnie uzywaj kicka 3.1.
[#3] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Don_Adan, post #2

Nic to nie daje. ROM u mnie to Kickstart 3.1.4 Hyperion zakupiony i wmontowany w płytę. Czyli dalej nic. Nic nie daje mappowanie kicka 3.1, zmiana setpatch ( 3.9 ), i wywalenie biblioteki MMU.
[#4] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Don_Adan, post #2

Co ma takiego kick3.1.4 z WB3.9 czego nie ma kick3.1 z WB3.9.
Docelowo i tak jest WB3.9.
[#5] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Norbert, post #4

W A1200 to nic, w starszych amigach też nic i pozbawiasz sie możliwosci zobaczenia Workbencha jak uruchomisz z dyskietki. Z drugiej strony 3.9 wymaga 020 więc 3.1.4 jest sensowne tylko dla Amig z 000/010 z dyskiem twardym.
[#6] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@michal_zukowski, post #5

Czyli dobrze przypuszczałem że kick3.1.4 w takim zestawie może nic nie daje, a nawet przeszkadza.
Oby się nie okazało że na kick3.1 wszystko ruszy.
[#7] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Norbert, post #6

3.1.4 jest o tyle lepszy ze ma scsi.device z supportem >4GB w sobie, oczywiscie 3.9 też ma to w sobie.
[#8] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@egzekutor27, post #3

To moze cos sie kloci/laduje w obszar Zorro II, moze zmniejsz te 8MB? Chyba ze probowales juz.
[#9] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Don_Adan, post #8

Ewentualnie to jest kwestia hard a nie soft, czyli zasilania Radeona. Tez pewnie moga byc takie objawy.
[#10] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Don_Adan, post #9

Zasilanie Radeona, na Virge to samo u też zasilanie ? Podejrzewam konflikt turbo a medek
[#11] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@Don_Adan, post #8

Tak. Próbowałem. Zastanawiam się nad Blizzardem. Może będzie ktoś miał na zmianę.
[#12] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@egzekutor27, post #1

Co do Apollo i Medka (i szczególnie FastATA) to jest to nawet lepszy tandem (trio) niż w przypadku Blizzarda ok, racja
Więc ja Apollo bym nie zmieniał, no chyba, że potrzebujesz więcej RAMu niż 64MB.

Co do MMU to masz takie czynniki:
68060.library (68040.library)
setpatch aktywujący 68060.library i tablicę MMU
w przypadku Apollo bardzo rekomendowany jest RemapApollo, poprawnie zainstalowany, czyli starujący z właściwej pozycji w s-s i spaczowanie (setpatch lub 68060.library dokładnie już nie pamiętam) zgodnie z dokumentacją RemapApollo i wszytko powinno śmigać ok, racja
Co do romu 3.1.4. to oczywiście może on mieszać ale nie musi (nie mam doświadczenia z tym romem).

VIRGE sobie odpuść, wygoda zaczyna się dopiero na Voodoo3/4/5 lub Radeon ok, racja

Skąd jesteś, może masz niedaleko i będzie ci ktoś mógł pomóc na miejscu?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 08:55:35 przez BULI
[#13] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@egzekutor27, post #10

Po prostu Radeon moze potrzebowac wiecej pradu niz Virge, albo bardziej stabilnego. Musialby sie jakis spec od hard wypowiedziec. Ale czytajac troche watek o Mediatorze PCI, kartach turbo PPC i kartach Radeona na EAB to tam "prund" jest bardzo wazny. Bo w gre ewentualnie wchodzi jeszcze jakis blad w sterowniku Radeona w zasadzie tylko. Mozesz tez sprobowac odpalic z MMU i Enforcer/Mungwall moze wylapie Ci blad. Ewentualnie uszkodzony Radeon.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:59:38 przez Don_Adan
[#14] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@BULI, post #12

Bełchatów. Podeślę to co posiadam ( wersję bibliotek i SetPatch. Lub również linijkę wkleje S-S ) może coś w linijce jest skopane 😉

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 14:17:47 przez egzekutor27
[#15] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@egzekutor27, post #14

Bełchatów. Podeślę to co posiadam ( wersję bibliotek i SetPatch. Lub również linijkę wkleje S-S ) może coś w linijce jest skopane 😉


To inaczej.
Podeślę Ci mój system gotowca z Medka, Apollo i Radeona (jakieś 4lata do tyłu) i zobaczysz czy działa?
[#16] Re: Ruszyć Radeona do pracy z Apollo 1260

@BULI, post #15

Pięknie Ci dziękuję. Jak najbardziej sprawdzę.OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem