kategorie: A500, A600, Sprzęt
[#1] Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem
Hej,

próbuję przywrócić do życia Amigę 600. Mam działającą płytę, mam zewnętrznego Goteka, z którego mogę uruchomić Workbencha i niektóre gry. Wszystko wydaje się działać prawidłowo. Mam też stację dysków Panasonic JU-253-043P, z którą niestety już tak dobrze nie jest.

Stacja "cyka", ale najczęściej nie reaguje na włożenie dyskietki. Od wielkiego dzwonu reagowała, jednak przy wczytywaniu Workbencha na ekranie szybko pojawiały się komunikaty błędów. W przypadku gier udało mi się załadować co najwyżej cracktro. Problemy ze stacją nagrałem, wygląda to tak:



Myślałem, że stacja po prostu padła. Jednak teraz niczego już nie jestem pewien, bo kupiłem przerobioną stację Sony MPF920-E i po jej podłączeniu efekt jest niemal identyczny. Dodatkowo słychać tylko szum kręcenia dyskietką (przy Panasonicu nie słychać). Wątpię w to, aby sprzedający sprzedał mi niedziałającą, niesprawdzoną stację i skłaniam się raczej ku wersji, że to z Amigą jest coś nie tak. Ale...

Mam też płytę od A500+. Po podłączeniu dowolnej stacji do niej, zachowują się one dokładnie tak, jak pod A600. Jeśli zatem to problem z Amigą, to ten sam z obiema?

Jeszcze kilka szczegółów, które może okażą się pomocne:
- płyty od A500+, A600 oraz stacja Panasonic przeleżały co najmniej kilka lat w piwnicy
- w płytach nic nie było wymieniane, w szczególności kondensatory też nie
- w worku ze stacją dysków znalazłem coś takiego:



być może wypadło to z jej wnętrza
- próbowałem 3 taśm, 2 kabli zasilających od stacji i dwóch zasilaczy od samej Amigi
- przy wyłączonym komputerze kręciłem trzpieniem obracającym dyskietkę, kręciłem wałkiem poruszającym głowicę i czasami po włączeniu Amigi stacja zachowuje się tak:


- dziś tylko raz na jakiś milion prób płyta od A500+ prawidłowo rozpoczęła ładowanie składanki z czterema grami (pojawił się wybór F1-F4, ale nie miałem podłączonej klawiatury, więc nic nie wybrałem)

Będę wdzięczny za wszelkie rady, co może być nie tak.
[#2] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #1

Dziwne. Wygląda to jakby czujnik obecności dyskietki nie działał, ale w obydwu stacjach? A próbowałeś czyścić te czujniki?
[#3] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@nostrum666, post #2

Chodzi o te dwa małe przyciski w lewej części, jak się patrzy w dziurę na dyskietki? A właściwie o jeden z nich?
Naciskałem je śrubokrętem. W przypadku Panasonica, stacja pyknie kilka razy i to wszystko. W przypadku Sony stacja pyknie kilka razy przy szumiącym, obracającym się silniczku. Efekt taki sam, jak po faktycznym włożeniu dyskietki.
[#4] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #1

A Gotek działa poprawnie jako wewnętrzna stacja ?
[#5] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #3

Samo dotykanie ich w sytuacji gdyby były brudne to półśrodek. Musiałbyś je przeczyscic najlepiej jakimś IPA. Jeżeli masz Goteka to sprawdź, jak radzi Norbert, czy jest ta sama sytuacja.
[#6] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@nostrum666, post #5

Tyle że Goteka mam w wersji zewnętrznej.
Można go podłączyć jako wewnętrzną stację? Jakby co to kabelków żeńsko-żeńskich się trochę znajdzie :)
[#7] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #6

Podpinasz go zamiast stacji wewnętrznej tylko przedstawiasz zworkę z S1 na S0.
[#8] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@nostrum666, post #7

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Mam takie urządzenie zgodne z Gotekiem i tak łatwo nie podłączę go jako wewnętrzną stację.
[#9] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #8

link można użyć przejściówki do tego urządzenia
[#10] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #1

A jesteś pewny, że dyskietki są sprawne?
[#11] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@t-bone, post #10

Tak. Jakieś dwa lata temu uruchamiałem z nich m.in. Lotusa na jeszcze innej Amidze brata. Jeszcze tydzień-dwa temu zdecydowanie częściej udawało się załadować cracktro od Pinball Dreams, Allo Allo czy właśnie Lotusa.

Zamówiłem adapter z linka z wpisu piotra94, jak przyjdzie to spróbuję, czy Gotek jako wewnętrzna stacja zadziała.
[#12] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #11

Brat podsunął mi pewien pomysł. Mówił, że miał podobne problemy w jednej Amidze 600. Czasami podejmowała próbę startu z dyskietki, ale szybko wyświetlała błędy odczytu. Zostawił ją włączoną na godzinkę i wtedy wrzucił dyskietkę.

Właśnie zrobiłem to samo i... zadziałało, grałem chwilę w Allo Allo :)



Niestety moja radość trwała tylko do restartu. Także walczę dalej.
[#13] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #12

A może trzeba by wymienić kondensatory w stacji.
[#14] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@Amigo-A1200-040, post #13

Bardzo możliwe, ale zacznę od kondziochów na płycie Amigi. Bo nie działają mi dwie stacje. Jakby to była jedna, wtedy wymieniłbym najpierw w niej.

Gotek podłączony jako wewnętrzna stacja działa bez zarzutu. Nawet wygodne to :) Ale i tak chcę dojść do ładu z prawdziwą stacją.
[#15] Re: Stacja dyskietek Panasonic JU-253-043P - problem

@dalton, post #14

Mi też nie działają dwie stacje w A500 (wewnętrzna Teac i zewnętrzna Datalux) pomimo że wyglądają jak nowe. Podpiąłem inną stację z PC-ta dzięki uprzejmości kolegi z forum i działa prawidłowo. Na początku myślałem że to dyskietki ale to była jednak wina stacji. Myślę że to może być faktycznie wina wyschniętych kondensatorów. Muszę się w końcu zabrać za ich wymianę. Daj znać co w Twoim przypadku pomoże.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem