kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.
Czy koś z Was używa Video Toaster z zasilaczem ATX/SFX i generatorem sygnału Tick z napięcia DC typu adapter Ian'a Stedman'alink?
Na jednej z grup Discord ktoś powiedział mi że nie mógł zsynchronizować Video Toaster kiedy sygnał był generowany z DC lub ustawiony na wewnętrzny. Osoba ta nie była mi w stanie odpowiedzieć na pytanie jakiego generatora używała. Zastanawia mnie czy ten generator generował 50Hz czy może np 49Hz. A może rzeczywiście Video Toaster potrzebuje sygnału zsynchronizowanego z AC ( czyli w moim rozumieniu narastające i opadające zbocze sygnału następuje w chwili przejścia sinusoidy przez zero). Jeśli potrzebuje to dlaczego?

Ja osobiście nie mam Video Toaster i nie będę miał. Interesują mnie ograniczenia tych generatorów a w zasadzie kompatybilność ze względu na mój projekt/adapter. Zrobiłem swój adapter/generator i w mojej konfiguracji A2000 działa (mam tylko AtBus Clone i TF536). Sygnał 50Hz generuje PIC16F628A, code dla PIC16F628A napisał mój kolega. Jak przetestuję to i będę znał ograniczenia to zamierzam to udostępnić.

[#2] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@SimonGK, post #1

Mogę się mylić ale wszystkie Video Toastery dla A2000 były robione pod rynek NTSC. Niestety nie mam Video Toaster-a(ciągle szukam jakieś okazji), ale jeśli były jakieś problemy z PALem, to chyba tym bardziej z nieorg. generatorami?
[#3] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@pgru2, post #2

Tak tylko NTSC .
Pal nie było
[#4] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@SimonGK, post #1

Jako, że wciąż ktoś mądrzejszy ode mnie nie udzielił Ci odpowiedzi - to moje luźne przemyślenia.

Większość generatorów jak nie wszystkie w sieci, są pod/opierają się na 50Hz (np. ten http://amiga68k.com/?product=tick-signal-generator)

Żeby poprawnie uruchomić VIdeoToastera ludzie na A2000 z chyba org. zasilaczami wprowadzają Amigi w tryb NTSC (sprzętowo bądź programowo) - czyżby toster "lubiał robić grzanki" tylko przy amer. częstotliwości prądu?
http://eab.abime.net/showthread.php?t=83669&page=4

Możliwe, że to kwestia jak często odświeża się rejestr(?): http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Hardware_Manual_guide/node012E.html

W sumie miałoby to sens bo w końcu VIdeoToaster miał być chyba czymś w rodzaju budżetowej wersji wysokiej jakości studia na amer. rynek, więc możliwe, że wszystko jest rozwiązane w najprostszy sposób bardzo zależny od komputerów na ich rynek, bez nawet próby testowania czy to będzie działało z 50Hz...

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 18:29:38 przez pgru2
[#5] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@pgru2, post #4

Dzięki za odpowiedź.
Zastanawia mnie czy są jeszcze inne wybredne karty (tym razem PAL) co do sygnału Tick. Wiem że SD Matze MultiFix-Aga V0.3 nie działa na wewnętrznym Tick. Po podaniu sygnału Tick z mojego generatora lub generatora Ian'a Stedman'a SD Matze działa, ale mam lekkie fioletowe przebarwienia na monitorze LCD, niestety nie mam oryginalnego zasilacza żeby to sprawdzić.
Wiem też że karta graficzna ZZ9000 pracuje niestabilnie na wewnętrznym Tick w A2000(kilka opinii na forach i Discordzie), nie wiem za to jak się zachowuje na sygnale Tick generowanym z DC.
[#6] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@SimonGK, post #5

Wiem że SD Matze MultiFix-Aga V0.3 nie działa na wewnętrznym Tick.


hmmm... a to dziwne bo TICK, a dokładniej sygnał TBASE (TICK lub _VSYNC w zależności od zworki J300) nie jest w nim nawet używany.
[#7] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@MariuszK, post #6

U mnie jak przestawię zworkie na Tick wewnątrzny to nie mam obrazu na SD od Matze. Dlaczego to niewiem. Rp0 RGBtoHDMI działa bez znaczenia jak jest ustawiona zworka.
[#8] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@SimonGK, post #7

Być może to błędne myślenie i ktoś mądrzejszy mnie poprawi - ale z opisu tego Scandoublera/FlikerFixera wynika, że on musi zgrać w czasie dwie ramki. To tak jak z dokowaniem do Mira czy ISS, jeśli nie będziesz bardzo dokładny to masz problem albo użyj "autopilota". Widocznie są minimalne różnice w częstotliwościach podawania tego sygnału w przypadku podawania alternatywnego z płyty, a jeśli częstotliwość podawania "ramki", "obrazu" zależy dość mocno od tego sygnału to jest problem.

Osobiście teoretycznie wydaje mi się, że można stworzyć taki adapter sygnału, który by działał i z VideoToasterem i z Scandoublera/FlikerFixerem poprawnie. Trzeba dodać opcję 60Hz i 50Hz(np. do wyboru zworkami czy w inny sposób), tak by z bardzo dużą dokładnością odpowiadała temu co podaje Amiga z org. zasilaczem.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:39:43 przez pgru2
[#9] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@SimonGK, post #7

Pewnie masz jedną z "tych" Denise OCS. Jeśli masz taką opcje to podmień na inną sztukę, a najlepiej na ECS.
[#10] Re: Amiga 2000, Video Toaster i generator sygnału Tick.

@Kilos, post #9

Mam toster do a4000. Będzie jakas różnica?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem