kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600
[#1] Gotek jako DF1.
Gotek z FlashFloppy v3.23 (na 3.22 też był ten sam objaw) podłączony jako DF1, bez żadnego interfejsu po prostu kablem bezpośrednio do złącza zewnętrznej stacji dyskietek. Używany z A600 i A1200, w praktyce wszystko działa jak należy, ale z jednym małym wyjątkiem.
Uruchomienie Amigi bez pendrive w Goteku lub z pendrivem, ale bez "zamontowanego" dowolnego obrazu dyskietki, powoduje brak stacji DF1: w systemie. Po załadowaniu Workbencha i zamontowaniu w Goteku obrazu dyskietki nie jest on widziany przez system, Xcopy również nie widzi DF1:. Po zresetowaniu komputera z zamontowanym obrazem w Goteku wszystko działa bez problemu, można zmieniać obrazy, kopiować itd..
Wygląda na to, że FlashFloppy nie "zgłasza się" lub jest nieaktywne, jeżeli nie ma zamontowanego obrazu. W zasadzie jest to drobiazg, bo zawsze można mieć zamontowany obraz pustej dyskietki, ale zastanawiam się, czy podłączenie Goteka przez adapter zewnętrznej stacji spowoduje, ze będzie on widziany przez system zawsze, nawet bez zamontowanego obrazu?
[#2] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #1

podłączony jako DF1, bez żadnego interfejsu

bez "zamontowanego" dowolnego obrazu dyskietki, powoduje brak stacji DF1: w systemie

Po zresetowaniu komputera z zamontowanym obrazem w Goteku wszystko działa bez problemu

Dokładnie tak się dzieje, jeśli nie masz interfejsu. Takie podłączenie bez układów logicznych do identyfikacji stacji powoduje właśnie takie objawy. Możesz spróbować zdefiniować w pliku konfiguracyjnym FF aby stacja była jako amigowa, a nie AUTO. Tego nie testowałem i może pomoże. Z HxC problem ten nie występował, przynajmniej wtedy jak to testowałem. Możnaby to zglosić do autora FF. Nie jest to jednak bug, a raczej ficzer dla hackerskich podłączeń

zastanawiam się, czy podłączenie Goteka przez adapter zewnętrznej stacji spowoduje, ze będzie on widziany przez system zawsze, nawet bez zamontowanego obrazu?

Jeśli interfejs będzie wykonany proprawnie, to tak.
[#3] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #1

Jeśli w Xcopy wlączysz opcje DRIVES ON w menu TOOLS to Gotek będzie widoczny.
Podobnie jest jest zamiast Goteka na df1 będzie podłączona stacja pecetowa. Też będzie widoczna pod Xcopy.
I to wszystko bez dodatkowego interface.
[#4] Re: Gotek jako DF1.

@Norbert, post #3

Dziękuję za odpowiedzi.
Zamówiłem adapter zewnętrznej stacji z Allegro, zobaczymy jak Gotek będzie działał z nim.
[#5] Re: Gotek jako DF1.

@snifferman, post #2

zastanawiam się, czy podłączenie Goteka przez adapter zewnętrznej stacji spowoduje, ze będzie on widziany przez system zawsze, nawet bez zamontowanego obrazu?


Jeśli interfejs będzie wykonany proprawnie, to tak.


Na kupionym z Allegro adapterze, Gotek zachowuje się dokładnie tak samo jak bez adaptera.
Gdyby ktoś miał doświadczenie, jaki obecnie dostępny adapter zewnętrznej stacji będzie działał prawidłowo, to proszę o podpowiedź.
[#6] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #5

daj zdjęcie co kupiłeś

Tutaj masz opis jak to działa.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/autorzy/narg/amiga/dysk

Jak mniej więcej powinno to wyglądać
https://www.amedia-computer.com/en/floppy/211-internal-floppy-disk-drive-with-facade-for-classic-amiga.html

Wg starej szkoły powinny byc przynajmniej dwa układy scalone, które obsługują logikę sygnałów
[#7] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #5

A jak działa stacja na tym adapterze zewnętrznym ?
[#8] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #5

Na allegro kupiłeś płytkę, która pewnie niczym się nie różni od "zwykłego" połączenia przewodami do wtyku db23/25. Aby stacja działała tak jak powinna, musi być na płytce układ generujący odpowiednio sygnały.
[#9] Re: Gotek jako DF1.

@AD99, post #8

Jak kupił co takiego to na pewno
[#10] Re: Gotek jako DF1.

@Norbert, post #9

Ale nigdzie nie ma zdjęcia spodu PCB, także jest nadzieja że układy są pod spodem.

Bez zdjęć dwóch stron nic więcej nie można powiedzieć.
Nie wiadomo czy to kupił autor wątku, także fotki mile widziane.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:33:43 przez snifferman
[#11] Re: Gotek jako DF1.

@Norbert, post #9

Dokładnie to miałem na myśli ok, racja
[#12] Re: Gotek jako DF1.

@snifferman, post #10

Ten sam sprzedawca sprzedaje adapter z dodatkowym scalakiem, który jest widoczny z góry, więc myślę że ten pokazany wyżej nie ma nic pod spodem.
Nie ma też pewności, że adapter że scalakiem działa tak jak wymyślił sobie Commodore.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:39:10 przez Norbert
[#13] Re: Gotek jako DF1.

@Norbert, post #12

Poczekajmy, aż sam zainteresowany (autor tematu) prześle zdjęcia.
[#14] Re: Gotek jako DF1.

@AD99, post #11

Kupiłem to co Norbert wstawił, głównie dlatego, że na Allegro obecnie wystawione są tylko dwa typy adapterów stacji do Amigi, ten który kupiłem i inny zamknięty w obudowie tak, że nic w środku nie widać.
Też się zastanawiałem, czy z drugiej strony płytki są jakieś elementy logiczne, ale ponieważ nie znalazłem nigdzie zdjęć zaryzykowałem i kupiłem.
Faktycznie jest tam kilka elementów SMD ale raczej tylko do symulacji sygnałów RDY na 34 pinie i CHNG na pinie 2 dla stacji PC.
Znalazłem jeszcze na Allegro taki adapter do Goteka:

Napiszę do nich czy ten emuluje logikę stacji, a może ktoś go ma i wie jak się zachowuje?
[#15] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #14

Zrób zdjęcia tego co masz od spodu i wrzuć tutaj
[#16] Re: Gotek jako DF1.

@snifferman, post #15

W dużym skrócie, adapter który kupiłem (zdjęcie podlinkowane przez Norberta) i ten z drugiego zdjęcia to tak naprawdę te same urządzenia, tylko sprzedawca wstawił inne zdjęcia. Producent potwierdził, że oba działają tak jak u mnie.
Zamówiłem kilka płytek i podzespołów do takiego adaptera: .
Przyjdzie wszystko, poskładam i zobaczę jak będzie działać.
[#17] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #16

Na Twoim miejscu od razu robiłbym interface SAKURA

- nim da się podłączyć każdy model stacji (od Amigi czy od PC). Mam i jak dotąd nie ma problemów z Gotekiem jako Df1: - Df3:
Są pewne problemy z pracą Amigowej stacji dysków HD (1.76MB) razem z Furią, ale to wina raczej kapryśnej furii niż samej Sakury.
Mam Goteka z firmware FF i HxC; i w obu przypadkach Df1 jest widziane zarówno z jak i bez pendrive.
Polecam to rozwiązanie gdyż za pomocą zworek jest łatwo skonfigurować stację pod swoje zapotrzebowania (nawet Gotek nie wymaga przestawiania zworek)
[#18] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #16

A dlaczego nie dodasz zdjęcia od dołu PCB? Chciałem zobaczyć jak to wygląda.
Ten co masz na zdjęciu ma układ 74HC00 i nie wiem czy z tym scalakiem będzie to dobrze działać.
[#19] Re: Gotek jako DF1.

@snifferman, post #18

Wpisz w google "projekt AmiExtFdd" to pojawi się cała masa zdjęć.

O i TU jest jeden z wątków o tym projekcje.

Przy okazji zdjęcie jest z internetu jako przykład ja mam niebieskie pcb.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:52:56 przez PWS
[#20] Re: Gotek jako DF1.

@PWS, post #19

Nie chodzi mi o sakure tylko to cos z postu nr9
[#21] Re: Gotek jako DF1.

@snifferman, post #20

Oj nie zauważałem numeracji odpowiedzi na post.
[#22] Re: Gotek jako DF1.

@snifferman, post #18

Mam teraz wszystko poskładane, poukładane i pospinane przewody na biurku, jak mam to wszystko rozpinać to lekko mi się odechciewa. Kiedy przyjdą płytki do nowego adaptera i będę go przerabiał, to wstawię zdjęcia tego kupionego z Allegro.
[#23] Re: Gotek jako DF1.

@Jaworus, post #22

Żeby dopiąć temat dorzucę swoje pięć groszy. Sprawdzonym rozwiązaniem na Gotek (u mnie z HxC) jako DF1 jest również interfejs wg projektu kolegi z forum o nicku RomanWorkshop:

Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek do Amigi - RomanWorkshop

Nie będę się rozpisywał, bo wszystko jest wyjaśnione przez Romana w linku powyżej, natomiast wrzucę dwa zdjątka, jak to jest u mnie do DF1 ustawione.

Opis zworek na masce
Ustawienia zworek

Co ciekawe, ustawień na Goteku nie musiałem zmieniać, zworka jest na S0.

U mnie hula to na plycie A500 z dodatkowym Boot Selector'em DF0/DF1 pod CIA i jeszcze dodatkowo z ACA500plus, gdzie można programowo wybrać DF1 jako boot'ującą. Wszystko działa bezproblemowo. Oczywiście wszystko z oryginalną stacją na DF0. O PCB można spytać Piotrka (Architect1200) czy jeszcze ma jakieś na stanie (widziałem na stronie, że PCB od SAKURA też ma, więc do wyboru, do koloru )
[#24] Re: Gotek jako DF1.

@Michciu, post #23

Gotek (u mnie z HxC)


W Gotek z HxC opisywany tutaj problem nie występuje. Możesz go podłączyć bez interfejsu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem