[#1] Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube
Cześć,
zapraszam wszystkich do oglądnięcia mojego nowego filmu-recenzji karty 68EC020-TK. Jest to bardzo ciekawa karta turbo do samodzielnego wykonania do A500. Autorem projektu jest Matze.
https://www.youtube.com/watch?v=Pe8iKsGYlng

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 09:24:18 przez wali7
[#2] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Fajna recenzja OK
[#3] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Dziś rano oglądałem fajne tylko nie mogłem komentować bo mi się wyświetlało że to Youtube for Kids.
[#4] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@jimiche, post #3

Już nie jest for kids...
Mój błąd, myślałem, że jak wybiorę "film nie jest przeznaczony dla dzieci", to włączy się jakieś ograniczenie wiekowe. A tego nie chciałem. A tymczasem nie tylko, że były wyłączone komentarze, to się wyświetlało "for kids". Pszczółka Maja normalnie
Zmieniłem już, można komentować.
Dzięki za oglądnięcie.
Będą kolejne filmy - o karcie CDTV-RAM-IDE (mam kilka sztuk), o TF536 (gdy wreszcie ogarnę jej kaprysy), ogólnie o ulepszeniach A500, tematów trochę mam.
I sorry za kiepski dźwięk, słychać w tle szum rekuperatora, myślałem, że się przefiltruje. Tymczasem nie wiem jak to zrobić, nie wiem nawet czy mój program do montażu to potrafi (KDEnlive).
Na pewno w przyszłych filmach będzie lepszy dźwięk, może lekki podkład muzyczny (podobno youtube zapewnia własne, muszę to ogarnąć), muszę zrobić czołówkę (córka kończy studiować grafikę, zna się.... jestem w trakcie negocjacji ).
[#5] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Fajny film. Liczę, że pojawią się następne.
[#6] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Wincyj Panie takich filmów!! OK
[#7] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

A moglbyś jeszcze nagrać filmik z Gloom Deluxe i odtwarzaniem mp3? U mnie na A2500/030 Gloom jest calkiem żwawy na pelnym ekranie w 2x1, a widzę że podgoniona 020 jest ~2x szybsza więc może by poszło płynnie na 1x1.
[#8] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Hey, jakieś testy z grami 3D też by się przydały.
Bardzo fajny filmik OK
[#9] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@michal_zukowski, post #7

Doom chodził na tej karcie płynie na 50% ekranu ale nie robiłem testów fps. Za to demo Rout by Potion działało super, tak samo uruchamiało się bez problemu demo Grind by Dekadence i działało na tej karcie ultra płynie. Ogólnie karta tak naprawdę ma jedną wadę która jest też wadą wszystkich turbo nakładanych w miejsce procesora 68000 jest to że traci się sporo kompatybilności.
Dużo dem OCS/ECS nie działa z 68o2o, a nie wszystkie dema mają installer WhdLoad. Nawt odpalanie pod kick1.3 nie wiele pomaga.
Dlatego teraz korzystam z ACA500+ACA1221lc. Bo zawsze mogę odłączyć to rozszerzenie.

Inna sprawa że jak ktoś chce pod WHdLoad tanią kartę to ta jest najlepsza.
[#10] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Rzetelny materiał. Dopracować szczegóły rejestracji materiału i naprzód :)
[#11] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@jimiche, post #9

ale miales takie samo taktowanie? bo Wali podbił znacznie.
[#12] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@michal_zukowski, post #11

Moja miała 39 MHz wg. Sysinfo (7.23 Mips). Ja taką kartę kupiłem, już nawet miała mały radiator założony na o2o.
[#13] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@jimiche, post #12

Jeśli SysInfo podaje, że 39 MHz, to w przypadku tej karty masz 35 MHz na CPU. Zmiana ogranicza się do zmiany pozycji jednego rezystora.
Ciekawe jest to, że 68EC020 16 MHz taktowany 28 MHz bardzo słabo się grzeje, widać ma bardzo duży potencjał do podkręcania. Mam w pierwszej karcie taki procek kupiony u Architecta i sprawuje się super w 28 MHz.
W prezentowanej karcie mam za to procek kupiony u Chińczyka, ma nadruk 25 MHz... ale czy to prawda? W każdym razie w niej zdecydowałem się na ustawienie 35 MHz i nie grzeje się zanadto, problemów nie ma. Zresztą wczoraj dotarły do mnie małe radiatorki, które idealnie pasują na 68EC020, więc niedługo po nakręceniu filmu karta dorobiła się drugiego radiatora :)
[#14] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #13

Mogę tylko tyle napisać że aca1221lc na 40mhz działał troszkę szybciej ale koszt tej zabawy to już grubo 1300zł.

Ciekawe czy da się zrobić o coś ala "resizer" ale już z 68000 tak aby jak ktoś chce mieć oryginalny procesor i np. floppa (goteka) to by sobie przełączał jak przy przełączniku kickstartów... no chyba żeby tą kartę dało by się przerobić na boczny slot rozszerzeń (tak jak mam teraz ACA).

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:38:37 przez jimiche
[#15] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@michal_zukowski, post #7

@rzookol
To wymaga całej logistyki: ogarnięcia bałaganu w warsztacie, ustawienia kamery, biurka (przyniosłem wyłącznie dla potrzeb nakręcenia materiału, a potem wyniosłem), "ściana" za mną to karton zakrywający drukarkę 3d i stos rozebranych Amig (karton pożyczyłem od córki)....
Myślę, że zrobię jakiś film z testami praktycznymi np. jak chodzi dany gra na 68EC020, a jak na 68000 (tutaj w CDTV-RAM-IDE, może coś takiego nakręcę przy okazji przygotowywania materiału do filmu o tej konstrukcji... byłyby dwie pieczenie na jednym ogniu).
[#16] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Wszystko się zgadza, aczkolwiek cała dostępna pamięć to 10.5MB. Poza tą auto-konfigurowalną możesz dodać sobie np. via addmem dodatkowe 1MB w zakresie $A00000 - $AFFFFF.
Warto było by też wspomnieć o dedykowanych do tej karty toolsach jak IDETweak i MapROM, ale to już temat na następny odcinek.
[#17] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@Kilos, post #16

Kurczę... właśnie gdzieś mi mignęło, że karta może dać 10.5 MB, zamiast 9.5 MB. Myślałem, że to jakieś przekłamanie, a tu proszę, po prostu obszar nie jest autoconfig. Wypróbuję. Dzięki.
Odcinek o używaniu tej karty, jak również porównanie z CDTV-RAM-IDE (o czym pisałem w poście do rzookola) powstanie. Zapewne szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:54:13 przez wali7
[#18] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #17

Ze dwa lata temu zdarzyło mi się popełnić kilka zdań o tej karcie. Przy okazji pierwszych wersji tej karty Matze twierdził, że nie będzie działać na 35Mhz ze względu na wyżyłowane i tak przy 28MHz pamięci i CPLD. Myślę, że nie chciało mu się sprawdzać, mnie natomiast się chciało i obecnie mnożnik można już wygodnie ustawić sobie na nowych PCB.
[#19] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@Kilos, post #18

Bardzo fajny opis. Dzięki za linka.
Trochę mi podciąłeś skrzydła, bo chciałem mały artek o tej karcie napisać dla PPA, a tu jest i dokładnie to, co bym tam napisał
;)
[#20] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #19

E tam, pisz. PPA to PPA, moje wypociny giną w odmętach internetów.
[#21] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Być może to banalne pytania, ale:
1. Czy można kupić pcb?
2. Czy można zakupić zaprogramowany układ kontrolny cpld?
Bo reszta elementów to chyba standardowe elementy
do dostania wszędzie. Poza cpu oczywiście.
[#22] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@mmarcin2741, post #21

PCB da się kupić (o ile się wie od kogo ;) ). Można oczywiście samemu zamówić u Chińczyków, przykładowo w JLCPCB minimalna wielkość zamówienia to pięć płytek.
Układ Xilinx pewnie można zaprogramować osobno, tyle że ja nie mam takiego programatora. Programowanie przeprowadzamy w gotowym układzie za pomocą interfejsu JTAG. Taki programator można kupić za 50 - 100 zł.
[#23] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #22

Kartę taktowaną 28 MHz wystawiłem na Allegro:
https://allegro.pl/oferta/karta-turbo-do-amigi-500-68ec020-tk-10598301058
[#24] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Witam.
Mógłbyś umieścić fotki, na których by było widać dokładnie napisy na scalakach?
Jestem na etapie kompletowania i lutowania swojej i by mi to pomogło.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 10:49:30 przez ted
[#25] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #1

Film fajny ale jak być zagrał w superfrog to by była rewelacja
[#26] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@ted, post #24

Lista elementów
https://gitlab.com/MHeinrichs/68EC020-TK/blob/master/Layout/68EC020TK-V03.txt
[#27] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@snifferman, post #26

Witam.
IC14 ICS570A ICS570B

Jeden z nich jest na 5V (A) a drugi na 3,3V (B)
Więc fotki miłe wskazane aby prawidłowo polutować np. zworki.
W wielu elementach jedna literka inna a już coś może nie działać albo się spalić.
Czasem elementy jednej firmy w danym układzie działają a innej nie mimo że są opisane jako zamienniki.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 12:47:05 przez ted
[#28] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@Dorian3d, post #25

Nigdy nie byłem fanem Superfroga. Ja A500 miałem od 1991 roku, a wtedy miałem 17 lat... ta gra była dla mnie ciut za dziecinna. Nie czułem się targetem
Wiesz, w Turricanie biegasz gościem w kombinezonie bojowym z wielką giwerą w łapie, w Superfrogu skaczesz żabą. Niby książe, ale jednak żaba


Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 14:26:44 przez wali7
[#29] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@ted, post #27

Możesz użyć 3.3 C, lub 5 V. Ustawiasz sobie zworką, opisane jest na pcb. W jednej karcie mam 5V (tej z filmiku), a w drugiej wersję 3.3V (tej z Allegro), w obu działa równie dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 14:24:46 przez wali7
[#30] Re: Fim o karcie turbo 68EC020-TK do A500 - recenzja na youtube

@wali7, post #28

A ja przeszedłem całego Superfroga na...pc. Również
nie rozumiem, dlaczego ta gra zbiera tak wysokie
noty. Wg mnie jest wiele lepszych platformówek na
Amidze.
Przykładowo: Jim Power. Muzyka Chrisa Huelsbecka,
grafika i klimat.
Inny przykład to Yo!Jee...podobnie jak wyzej,
jedne z najlepszych motywów muzycznych.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem