kategoria: A500
[#1] A500 i adapter 40 pin :/
Panowie,

Czytam Was aktywnie od 2013, ale jako nieustający laik się nie odzywam, więc jeszcze raz - serdeczne cześć :)

Poniosło mnie i kupiłem dzisiaj A1K-TK-SRAM-IDE z 4MB FAST (+ kick obsługujący pamięć). Znalazłem też odpowiedni adapter CF, ale nie mam pojęcia skąd wziąć zasilanie, które zajęte jest przez FDD. Czy moglibyście podpowiedzieć jak rozwiązać ten problem uwzględniając, że moje relacje z lutownicą są bardzo oziębłe?

Celem jest odpalenie WB i WHDLoad na jednej z moich A500.

Dzięki,
Mateusz
[#2] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #1

Zasilanie weź z fdd.
Bez lutowania możesz kupić takie kable


[#3] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Norbert, post #2

Dzięki, szukam właśnie czegoś podobnego - adapter (https://allegro.pl/oferta/adapter-cf-compact-f-do-tasmy-40-pin-amiga-lub-pc-9946612330) nie ma molexa, tylko taką mini-wtyczkę jak w fdd. Czyli potrzebuję podłączyć się pod zasilanie fdd i mieć jeszcze dwie takie same dla stacji i adaptera.

M
[#4] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #3

Jak kupisz te dwa kable będziesz mógł podłączyc fdd i CF razem.
Zostanie co jeszcze jeden wolny molex
[#5] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #1

Na 20 pinie złącza IDE tej karty masz +5V. Jest tam zworka odpowiedzialna za ten stan rzeczy - "KEY_5V". W zależności od tego jakie złącze IDE zostało zamontowane na karcie - proste, lub kątowe wystarczyło by kupić odpowiedni adapter i obyło by się bez dodatkowych kabli. Np. przy złączu prostym taki adapter był by odpowiedni.
[#6] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Kilos, post #5

Dziękuję za podpowiedź dotyczącą kabli - z jakiegoś powodu zafiksowałem się na krótkim, gotowym przewodzie i nie pomyślałem o ich łączeniu.

Na 20 pinie złącza IDE tej karty masz +5V. Jest tam zworka odpowiedzialna za ten stan rzeczy - "KEY_5V". W zależności od tego jakie złącze IDE zostało zamontowane na karcie - proste, lub kątowe wystarczyło by kupić odpowiedni adapter i obyło by się bez dodatkowych kabli. Np. przy złączu prostym taki adapter był by odpowiedni.


Czy dobrze rozumiem, że w przypadku A1K-TK-SRAM-IDE wystarczy kupić proponowany przez Ciebie adapter i mógłbym wtedy zrezygnować z zasilania z fdd, bo byłoby podawane taśmą?

M
[#7] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #6

To jest adapter do wpięcia bezpośrednio w złącze na karcie, niepotrzebna jest Ci do tego taśma. Warunkiem w przypadku tego konkretnego adaptera jest proste złącze IDE na karcie (piny skierowane do góry). Do złącza kątowego (piny skierowane w bok) konieczny jest inny adapter.
Dodatkowe zasilanie adaptera ze złącza FDD jest wtedy zbędne.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 11:36:34 przez Kilos
[#8] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #6

Daj zdjęcie tej karty fast co masz, tak aby było widać jakie masz tam złącze ide.

Zauważ, że kilos dał link z adapterem co ma gniazdo żeńskie. Wtedy wpinasz je bezpośrednio w piny ide karty.
Nie wiemy jak masz wlutowane złącze na karcie. Jak kątowe, to wtedy ten adapter sterczał by pionowo z karty i nie zamkniesz obudowy. Musisz wtedy kupić adapter cf z gniazdem kątowym żeńskim. Fotka wszystko wyjaśni
[#9] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Kilos, post #7

Jeżeli możesz, to zerknij proszę na to zdjęcie i zaproponować odpowiedni adapter, który pozwoli na rezygnację z taśmy i kabla zasilającego?

Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość :)

M
[#10] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #9

Masz złącze kątowe. Taki adapter + taśma, lub taki bezpośrednio w złącze, ale w przypadku tego musiał by się wypowiedzieć ktoś kto taki adapter posiada i korzysta z zasilania z portu IDE. Ja po prostu go nie znam i nie wiem czy jest domyślnie do tego przystosowany.
Obawiam się jednak, że masz nowszą, lub starszą rewizję PCB niemniej zworka SJ3 (jeśli dobrze odczytuję) to nic innego jak KEY_5V. NIestety nie masz wlutowanego bezpiecznika F1, także to nie będzie działało... użycie lutownicy w tej sytuacji jest niezbędne.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 12:30:30 przez Kilos
[#11] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Kilos, post #10

Bardzo dziękuję. Zamówię obydwa - nie zmarnują się, a przynajmniej będę mógł podzielić się informacją, czy ten drugi również pobiera zasilanie z IDE.

Jeszcze raz wielkie dzięki!

M
[#12] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #11

Przeczytaj to co dodałem do poprzedniego postu. Musiał byś jednak chwycić lutownicę w dłoń.
Niestety jest to niedoróbka w wykonaniu tego kto tą kartę składał. Jeśli sprzedaje się kartę to trzeba założyć, że kupujący będzie chciał skorzystać z wszystkich funkcjonalności karty.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 12:39:51 przez Kilos
[#13] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #11

Ja używam tego drugiego (wpinanego bezpośrednio w złącze) z poleconych przez kilosa, w CDTV-RAM-IDE sprawuje się perfekcyjnie (karta oczywiście też używa zasilania przez pin 20).

@kilos - mam ten interfejsik, używa zasilania z 20 pinu. Potwierdzam :)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 12:40:14 przez wali7
[#14] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Kilos, post #12

Kompletnie nie czuję lutownicy, więc w takim razie skorzystam z propozycji Norberta - podłączę inny adapter taśmą i doprowadzę drugi przewód zasilający. Ehh, a miało być tak pięknie :)

M
[#15] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@mat3usz_pl, post #14

Jest to kwestia połączenia dwóch punktów kawałkiem drutu od biedy, ale jeśli nie czujesz lutownicy to już Twój wybór. Ja czy ktoś inny mógł by Ci to zrobić, ale wiadomo, musiał byś to podesłać.
@wali7 dobrze wiedzieć.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 12:48:02 przez Kilos
[#16] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@wali7, post #13

Witam
Mam taką sama kartę i niestety w moim przypadku nie jest tak jak piszesz. Osoba która mi lepiła ta kartę powiedziała że nie jest podpięte zasilanie na 20 pinie by ktoś nie ogarnięty źle podłączając adapter CF nie spalił karty. Próbowałem podpiąć ten drugi (czarny) adapter i nie działał. Więc sam zrobiłem kabel zasilający i wszystko działa.
[#17] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@zbroy, post #16

Trzeba było powiedzieć osobie, że Ty jesteś ogarnięty.
Jeśli się zamiast złącza IDC 40pin w obudowie z kluczem/wycięciem daje zwykłą podwójną listwę goldpin to trudno liczyć, że nawet Ci "ogarnięci" w końcu się kiedyś nie walną przez przypadek. W innym przypadku nie bardzo rozumiem takie tłumaczenia, taśmy na złączach mają najczęściej klucz tak samo jak nawet najtańsze adaptery CF. O oznaczeniach PIN 1 już nie wspomnę, ale jednocześnie wiem, że ludzie potrafią dokonać niemożliwego... co jednak nie tłumaczy takich tłumaczeń IMHO.
[#18] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Kilos, post #17

Tak, pełna zgoda oczywista oczywistość jak mawiał klasyk Co nie zmienia faktu, że nie zawsze w takiej karcie jest napięcie na 20 pinie IDE OK
[#19] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@zbroy, post #18

Nie wiem o którą Ci chodzi, ale karta autora wątku jak i ta o której wspomniał @wali7 wspierają taką funkcjonalność. Warunek - "osoba" musi wlutować bezpiecznik, a co poniektórzy zdają się nie znać projektu, wg. którego składają kartę / nie wiedzą o istnieniu całej gamy bezpieczników do montażu SMD / nie chce im się. Trudno zgadnąć .
[#20] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@zbroy, post #18

Jak pisał Kilos: projekty kart o których mówimy wspierają zasilanie urządzeń IDE poprzez pin 20. Jeśli ktoś nie wlutował bezpiecznika (oczywiście można dać zworę... ale powinno się dać bezpiecznik PTC), to "ficzer" ów nie działa.
Ale nie twierdziłbym, że "nie zawsze w takiej karcie będzie napięcie na 20 pinie IDE", bo jeśli ktoś wykonał projekt od A do Z, czyli wlutował wszystko co trzeba, to to napięcie będzie tam zawsze. O ile oczywiście mamy Amigę włączoną ;)


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:40:36 przez wali7
[#21] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@wali7, post #20

Panowie, macie rację. Tylko ja zwróciłem uwagę na problem jako użytkownik tej karty (którą zresztą posiadam) nie jako osoba znająca się na jej produkcji. Miałem wcześniej sam kontroler IDE składany przez x-angel'a i do tego ten czarny adapter CF i kontroler miał zasilanie na pinie 20. Jak kupiłem fast ram z kontrolerem (A1K tk) z tego wątku to musiałem zmienić adapter na taki zielony i dorobić zasilanie z FDD. Jak pytałem osobę która go składała to dostałem taką odpowiedź jak pisałem wcześniej
Więc jestem dowodem na to że nie wszystko jest takie jakie być powinno lub jakie się wydaje na pierwszy rzut oka OK
[#22] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@zbroy, post #21

Kilos nastraszył mnie lutownicą, więc przygotowałem się na każdy scenariusz - dodatkowe zasilanie i różne adaptery na wypadek gdyby jednak było zasilanie na 20 pinie :) Czekam jeszcze na A1K-TK i napiszę jak to się skończyło w moim przypadku :)

M

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 09:10:46 przez mat3usz_pl
[#23] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@zbroy, post #21

Wyślij mi tę kartę, wlutuję ten bezpiecznik PTC i będzie jak trzeba szeroki uśmiech
[#24] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@wali7, post #23

Jeśli adapter CF "odbierze" 5V. Jeśli nie, to trzeba też go "ulepszyć"
[#25] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@snifferman, post #24

W niektórych trzeba sobie wlutować PIN 20, bo jest usunięty ze złącza. Z takimi w ogóle nieprzystosowanymi jak dotąd się nie spotkałem, ale pewnie są i takie.
Swego czasu wymieniałem też diodę, która jest na większości tanich adapterów na bezpiecznik. Dioda jest w kierunku zaporowym do napięcia ze złącza zasilania na adapterze. Jest to zwykła dioda przełączająca na której jest spory spadek napięcia.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:12:11 przez Kilos
[#26] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@Kilos, post #25

Tzn jest to zabezpieczenie przed odwtornym podłączeniem? Wymieniasz wtedy na coś z mniejszym spadkiem? BAT54 dla przykładu?
[#27] Re: A500 i adapter 40 pin :/

@snifferman, post #26

To jest przede wszystkim po to żeby napięcie z dodatkowego złącza zasilania na adapterze nie szło do podłączonego urządzenia przez PIN 20, w tym przypadku do karty turbo czy każdej innej.
Ja zakładałem zawsze, że nigdy nie będę korzystał z dodatkowego zasilania adaptera, dlatego dawałem u siebie bezpiecznik w miejsce diody w przypadku kiedy na samej karcie bezpiecznika nie było.
Kiedyś tam miałem jakieś dwie stare i problematyczne karty CF dla których ten spadek najwidoczniej był za duży i nie chciały działać. Można też oczywiście dać jakiegoś Schottky'ego jeśli ktoś chce sobie diodę zostawić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem