kategoria: A500
[#1] Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro
Witam,
Temat rozszerzeń poruszany wielokrotnie, ale na ten temat nic nie znalazłem.
Otóż posiadam Amigę z rewizji jak w tytule (8A.1, podobno fajna płyta, wykastrowana 500+). Obecnie siedzi tam 1 MB Chip i 0 Slow/Fast (512 na płycie i 512 pod klapą), musiałem ciąć i lutować zworki żeby to osiągnąć, ale to szczegół.

Pytanie brzmi: czy rozszerzenie z tej aukcji - na pewno Wam znane: https://allegro.pl/oferta/rozszerzenie-pamieci-2-mb-ram-amiga-500-retro-10549465599 podniesie mi pamięć do 1 MB Chip i 1.5 MB Slow? Mówię oczywiście o wersji z przylutowanym przewodem do zworki.

Teoretycznie przetestowałem to w WinUAE i jest miód, Settlersi mają muzykę, Doman 90% efektów, ale program nie uwzględnia rewizji i nie mogę autorytatywnie stwierdzić że to zadziała. Sprzedawca nie wie, nie ma dostępu do tej rewizji i nic mi nie pomoże.

Dlatego, szanowni Państwo proszę o pomoc :)
[#2] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #1

nie zadziała.
[#3] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@nekroskop, post #2

To się nazywa w punkt. Teraz pytanie, dlaczego? Za nowy układ? Co zrobić żeby najłatwiej podnieść tę pamięć trochę wyżej?
[#4] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #3

przez Agnusa.
Najłatwiej to chyba będzie
dołożyć do 1 MB na płytę + 1MB pod klapkę
ewentualnie zrobić 2 MB na płytę ( piggyback, SOJ, lotharek )
[#5] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #3

Poczytać trochę forum i poszukać info.
https://www.ppa.pl/forum/amiga/42876/amiga-500-rev8a-1#m719236
[#6] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #1

Jak już poprzednicy pisali, w rev 8 to nie zadziała. I dobrze ;) bo w tej płycie możesz mieć lepiej: rozszerzyć chip ram do 2 MB (za pomocą rozszerzenia o 1 MB do A500+, lub piggyback mod, lub tego od Lotharka, lub w kościach SOI...), a za pomocą rozszerzenia nakładanego na procesor rozszerzyć za jednym zamachem slow i fast RAM. Jednym z takich rozszerzeń jest 68EC020-TK, możesz sobie obejrzeć ją na moim filmie https://www.youtube.com/watch?v=Pe8iKsGYlng
Amiga z tego filmu ma 2 MB chip zamontowane na piggyback mod, 68EC020-TK dało 1.5 MB slow RAM, 8 MB Fast RAM i dodatkowy 1 MB Fastu w osobnym bloku. A procesor 68EC020-TK i twardy dysk jako bonus.
Polecam.
[#7] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@wali7, post #6

Lotharek zadziała i nie będę nic musiał kombinować z Kickstartem? Tylko u niego ingerencja w PCB jest dużo większa, ale pal sześć, w razie czego BadBat mi naprawi :)
[#8] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #7

Lotharkowe rozszerzenie działa na kicku 1.3, tyle że gdy montowałem ostatnio jednemu koledze z PPA w jego Amidze z kickiem 1.3, to Ami widziała 1,7 MB pamięci. Po założeniu kicka 3.1 widziane było pełne 2 MB, z tego i innych powodów przy rozbudowie A500 polecam wymianę kicka na coś wyższego. Najlepiej 3.1 lub 3.1.4.
[#9] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@wali7, post #8

Polecanie komuś bez twardego dysku 3.1.4 to zły pomysł.
[#10] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@michal_zukowski, post #9

Ale ja proponuję twardy dysk. Z 68EC020-TK (wspominam o IDE, może za mało stanowczo to wyraziłem: I KUP TWARDY DYSK!!!). A potem na sieci piszą o ludziach z ppa, że to jacyś psychole znęcający się nad biednymi posiadaczami A500 i zmuszający ich do kupna idiotycznych i niepotrzebnych rozszerzeń (patrz opinie borga na temat).
Prawdę mówiąc, od 1995 roku, gdy kupiłem A1200 z twardym dyskiem, nie używałem Amigi bez twardego dysku. Jakoś tak mi ta Amiga połączyła się z HDD, że obecnie nie wyobrażam sobie jak można nie dołożyć do Ami HDD, szczególnie teraz, gdy jest tak tak tanie i proste, jak nigdy wcześniej.
Kiedyś (kilka lat temu) dostałam w ramach wymiany dziwaczną konfigurację: A1200 z 68030 42 MHz i 64 MB fast... za to bez twardego dysku. Poprzedni właściciel powiedział mi, że nigdy nie zamontował tam twardziela, bo odpalał sobie jakieś amigowe biedagierki 3d z flopa i było spoko z 68030... Bywa różnie
[#11] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@wali7, post #10

No to biorę Lotharka, myślę że 1.7 MB starczy do tego czego oczekuję, HDD może kiedyś, dążę do tego żeby Ami była taka ja za czasów mojej młodości + GOTEK (już jest) i więcej pamięci. Użytkuję okazjonalnie, mam nadzieję że nie będzie problemu z montażem, może nawet jakiś filmik znajdę? :)
[#12] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #11

Wydaje mi sie, że Lotharek nie sprzedaje już nic Polakom, chyba, że już sie odbraził...

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 19:09:01 przez lopezpb
[#13] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@lopezpb, post #12

Ależ jest na Allegro....
https://allegro.pl/oferta/amiga-500-500-2mb-chip-ram-module-7868834545

Mam nadzieję że mówimy o tym samym cały czas :P
[#14] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #13

Spoko, widoczne mu przeszło OK
[#15] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@lopezpb, post #14

Nie przeszło, dopiero przestanie sprzedawać - od maja chyba. Także jak ktoś, coś...to się należy pospieszyć ;)
[#16] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #11

No najtrudniejsze jest wylutowanie obecnych kości pamięci i wyczyszczenie/ odessanie otworów pod montaż.

Masz instrukcje lotharka przeciez
https://lotharek.pl/files/amiga/amigaRAM.pdf
[#17] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@snifferman, post #16

Usiadłem z lutownicą...i zrezygnowałem, wolałem wysłać do zaprzyjaźnionego elektronika który raz Amigę już ratował. Zobaczymy jaki efekt, na pewno się pochwalę albo pożalę :)
[#18] Re: Amiga 500 rev 8A.1 i rozszerzenie pamięci z Allegro

@Majk85, post #17

ostatecznie można wyciąć te ramy . wylutowanie pojedynczych nóżek nie będzie problemem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem