kategorie: A500, Karty CF
[#1] programik do naprawy dysku
są jakieś narzędzia do sprawdzania struktury dysku?
mam wb 3.1 i mi co trochę wyrzuca różne komunikaty z wb, system mam na karcie cf sandisk 16gb i dość stabilnie mi działał a teraz często wywala błędy typu workbench nie guru, czesto resetowałem maszynę może coś mi sie rozjechało na partycjach w plikach i chciałbym to sprawdzić
chodzi mi o programiki typu sandisk itp
[#2] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #1

Jeśli to PFS to polecam PFSDoctor, jak SFS to w pakiecie ma też swoje toolsy, jak FFS to systemowy validator.
[#3] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #1

Jak nie chcesz stracić danych, przegraj je na inny dysk.
Sformatuj CF a dane przenieś na spowrotem.
To najszybszy i najpewniejszy sposób na naprawę tak dużego dysku.
[#4] Re: programik do naprawy dysku

@Risc, post #2

jak FFS to systemowy validator.

Validator w FFS służy do walidacji struktury plików, gdy przypadkowo zresetowaliśmy komputer podczas zapisu pliku na dysku.

Ja do sprawdzenia i naprawy partycji FFS polecam popularny i bardzo dobry program o nazwie DiskSalv. Wersję 2 lub 4.

DiskSalv4 - http://aminet.net/package/disk/salv/DiskSalv

DiskSalv2 - http://aminet.net/package/misc/fish/fish-0891

Nadaje się do naprawy dysków i odzyskiwania danych.

Sam używałem DiskSalv2 do partycji o rozmiarze ok. 1 GB - z powodzeniem. Pełne skanowanie trwa kilkanaście minut.

Po prostu wybierasz urządzenie "Device", rodzaj operacji (np. "Check" - sprawdź dysk) i klikasz przycisk "Scan".

Ale fajnie gdyby kolega napisał ile % ma tego dysku 16 GB zajętego oraz jakie dokładnie komunikaty o błędach od systemu otrzymuje.



Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 19:39:48 przez Hexmage960
[#5] Re: programik do naprawy dysku

@Risc, post #2

dane z karty zabezpieczyłem
DH0 mam w FFS 45.9 a reszta partycji w PFS 18.0
spróbuje najpierw sformatować tylko DH0 i wrzucić system spowrotem

mam błedy tego typu:
Workbench
program failed (error #8000000B).
Wait for disk activity to finish.
Suspend/Rebot


Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 19:41:10 przez JacK_Swidnik
[#6] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #5

Może warto przejechać dysk VirusZ'etem.
Możesz też zrobić quick format ffsa, a potem unformat. Pomaga.

Nie używaj FFS, jest darmowy PFS3aio, lub SFS, oba równie dobre. ćwierć wieku temu używałem jeszcze AFS.
[#7] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #5

a maxtransfer prawidłowy?
[#8] Re: programik do naprawy dysku

@michal_zukowski, post #7

Maxtransfer tak mam ok.
jescze nic nie ruszylem dh0 ale pfsdoctorem sprawdzilem i naprawilem 3 pozostale partycje. Tak pokazywal 7/8 bledow ze naprawił.
[#9] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #8

na a4k na 3.9 często mi wywalalo partycje. pfsdoctor załatwial sprawę
ps: dh0 też powinieneś mieć na pfs3. inaczej to tak jakbyś wymienił w całym domu ogrzewanie na miejskie a w jednym głównym pokoju zostawił piec kaflowy :p
[#10] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #8

Błąd #8000000B to wyjątek CPU i pojawia się kiedy procesor wykonuje tzw. opcode zaczynający się od liczby $F (%1111).

Błąd ten może też wskazywać na problem z bibliotekami. Mnie wyskoczył taki błąd, kiedy przez pomyłkę próbowałem wykonać procedurę z nieotwartej biblioteki.

Sprawdź czy nie instalowałeś ostatnio jakiejś biblioteki zanim pojawiły się te problemy (o ile oczywiście naprawa partycji nie przyniosła poprawy).

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 23:01:31 przez Hexmage960
[#11] Re: programik do naprawy dysku

@juen, post #9

To nie pfs3 ja mam pfs2. Dho mam w ffs bo to jedyna partycja co moge dane przenosić przez nią. Zawsze jak karte podlaczam pod winuae to mi potem partycji nie widzi.
Zadnych bibliotek nie instalowalem nowych mam zrobiona karte od kilku miesięcy bez zmian.

a zeby zrobic dh0 na pfs3 to jak? Gotekiem?

Ja uzywam na co dzień gba1000 z 030 +ram+ usb+ 2xgotek+adapter cf i inne fiuczery

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 08:03:27 przez JacK_Swidnik
[#12] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #11

skopiuj pod winuae wszystkie pliki z dh0, nastepnie normalnie w hdtoolbox zmien partycje na pfs3 (maska, transfer i dodanie filesystemu do hd), pozniej quick format i wrzuc pliki z powrotem.

przydatna komenda setfnsize - mozna ustalic dluzsze nazwy plikow
[#13] Re: programik do naprawy dysku

@juen, post #12

Przy formatowaniu pfsformatem można dać fnsize 107.
[#14] Re: programik do naprawy dysku

@juen, post #12

Czy można prosić o przypomnienie max transfer i maski dla PFS? Jaki w zasadzie max transfer dla karty CF w PFS?
I gdzie to było setfnsize? Zwyczajnie zapomniałem tyle lat minęło a ja jeszcze pamiętam że AFS miałem i też nie było to takie złe.
Aha mam PFS3Aio i Custom - które zainstalować dla A1200 z samym fastem?
[#15] Re: programik do naprawy dysku

@KoFi, post #14

u nie jest tak
maska 7ffffffe
maxt. 1fe00
dla pfs nr. 0x50465303

a komendy formatowania:
pfsformat drive dh0: name dysk0 dd=32 fnsize=107 noicons quick
[#16] Re: programik do naprawy dysku

@KoFi, post #14

setfnsize jest w tym samym pakiecie co pfsformat. format wystarczy workbenchowy z opcja QUICK koniecznie..
[#17] Re: programik do naprawy dysku

@juen, post #16

oki - dzięki wam :)
[#18] Re: programik do naprawy dysku

@juen, post #12

czy pod winuae można przygotować kartę cf pod pfs3 czy tylko real amiga? jak tak to jest jakiś tutorial pod winuae?
[#19] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #18

Ale to tak samo robisz jak dla inny FS, przy robieniu partycji wybierasz tylko inny filesystem. Ładujesz go normalnie z pliku.
Możesz to zrobić na uae, albo na żywym sprzęcie.
[#20] Re: programik do naprawy dysku

@MariuszK, post #19

Najszybciej to się robi na czymkolwiek z MorphOSem, konwerter CF do usb, albo ide do usb, podłączasz i partycje pojawiają się na pulpicie. Partycjonowanie systemowym softem bez zastanawiania się czy nie poniszczy innych partycji albo rozjedzie RDB.
[#21] Re: programik do naprawy dysku

@michal_zukowski, post #20

no może ale trzeba mieć laptopa z MorphOSem i się nim umieć posługiwać :)
może kiedyś kupie jak dorosnę
[#22] Re: programik do naprawy dysku

@JacK_Swidnik, post #11

post do usunięcia (pomyłka), miała być wiadomość PW.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 03:28:34 przez Hubez

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 03:34:47 przez Hubez
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem