kategoria: A600
[#1] Apollo 620 WHDload
Witam,

Mam problem z działaniem WHDload, mam kickstart 46.143 oraz os 3.4.1, kartę Apollo 620 (68020) 8 mb fast, oraz dodatkowe 2 mb, karta CF 4 GB. Przy próbie uruchomienia gry na WHDload wyświetla okno wyboru gry i po chwili zostaje tylko czarny ekran. Po podłączeniu karty i uruchomieniu WinUAE wszystko działa, gry oraz programy uruchamiają się. Szukałem różnych rozwiązań na forum, ale po sprawdzeniu dosłownie wszystkiego, nie mam już pomysłów. Proszę Was o pomoc oraz wyrozumiałość.

[#2] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #1

A wyłącz kolprocesor .
[#3] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #1

Daj zbliżenie na płytę główną.
[#4] Re: Apollo 620 WHDload

@AD99, post #3

TU jest podobny wątek.
Zdjęcie zrobiłeś takie żeby nic nie pokazać... nie widać rewizji płyty A600 a i screen z SysInfo pod takim kątem że trzeba się domyślić wartości.
[#5] Re: Apollo 620 WHDload

@AD99, post #3

[#6] Re: Apollo 620 WHDload

@PWS, post #4

Tak, ale rozwiązaniem problemu była sprzedaż karty
[#7] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #5



[#8] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #5

Kondy widzę wymienione. Może zasilacz nie wyrabia, albo któraś ścieżka jest trochę przetrawiona. Ja bym zaczął od dokładnego przeglądu pod tym kontem - z miernikiem.
PWS-no rzeczywiście coś jest na rzeczy, ciekawe czy to ta sama karta co z tamtego wątku.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 21:33:02 przez AD99
[wyróżniony] [#9] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #5

wyłącz kolprocesor .
[#10] Re: Apollo 620 WHDload

@Dorian3d, post #9

To fakt WHDload nie obsługuje MMU w 68020.
Można spróbować w tool types ikonki gry ładującej się WHDload dodać NoMMU i tak sprawdzić czy gra działa.

W tej karcie nie da się wyłączyć koprocesora programowo (no chyba że ktoś napisał jakiś program startujący karta Apollo 620); można go fizycznie wyjąć z karty (co proste nie jest). Mam tę kartę jako sentyment - leży na półce, bo o ile Furia jest kapryśna o tyle Apollo 620 doprowadzała mnie do szału wybrednością SIMMów, utratą kontaktu z płytą Amigi itp. itd.
[#11] Re: Apollo 620 WHDload

@PWS, post #10

Ale tu nie ma MMU, zresztą 68020 nie ma wewnętrznego, to jest zewnętrzny układ.
[#12] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #1

Pod kick3.1 czy kick3.0 jest tak samo ?

Jak podłączasz kartę CF pod Winuae to ustawiasz emulacje dysku twardego na IDE0 czy UAE ?

Niektóre gry whdload mieszczą się czasami na jednej dyskietce.
Mogę podesłać ci jej obraz.
Sprawdzisz czy wystartuje.
[#13] Re: Apollo 620 WHDload

@wali7, post #11

WhichAmiga pokazuje, ze MMU jest, za to SysInfo juz nie. Raczej WhichAmiga pokazuje prawidlowo.
[#14] Re: Apollo 620 WHDload

@Don_Adan, post #13

Dokładnie, W Sysinfo widać że CPU jest identyfikowane jako EC, a tam siedzi pełna 020.
[#15] Re: Apollo 620 WHDload

@wali7, post #11

No jest zewnętrzny... to ten chip na karcie na prawo od napisu "Apollo 620 turbo".
Karta będzie działać nawet gdy go wyjmiemy - wiem bo kupiłem kartę bez koprocesora. Z czasem go dokupiłem i niestety musiałem go nieraz z karty wyciągać - zrobiłem sobie nawet kiedyś do tego przyrząd bo strasznie ciężko jest ten chip wyciągnąć.


Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 23:58:09 przez PWS
[#16] Re: Apollo 620 WHDload

@PWS, post #15

Na prawo to jest FPU, a Wali pisze o MMU, ktore tez musi byc zewnetrzne dla 68020. Ogolnie to autor watku moze sprobowac uzyc opcji NoMMU w WHDload, albo lepiej zglosic problem do autora WHDload. Sadze, ze Wepl szybko poprawi ten blad. Najprawdopodobniej Wepl nie ma dostepu do karty z zewnetrznym MMU, wiec potrzebny mu bedzie tester.
[#17] Re: Apollo 620 WHDload

@MariuszK, post #14

68020 w żadnej wersji nie miał MMU. MMU, podobnie jak FPU musiało być zewnętrzne. Na zdjęciach karty widzimy FPU, ale MMU nie (były chyba jakieś karty z 68020 i MMU dla Ami dedykowane pod Uniksa... ale nie Apollo 620).
[#18] Re: Apollo 620 WHDload

@wali7, post #17

Wlasnie, ta karta nie ma MMU. Wiec problem moze byc w tym, ze WHDload z jakiegos powodu rozpoznaje, ze ma MMU i stara sie go uzyc. WhichAmiga tez rozpoznaje, ze jest MMU. Najprawdopodobniej to jest jakis blad w tej karcie. Na pewno da sie usprawnic WHDload w tym przypadku (przez lepsze rozpoznawanie MMU), ale to trzeba zglosic Weplowi ten problem.
[#19] Re: Apollo 620 WHDload

@Don_Adan, post #18

Stawiam na kick3.1.4 i wb3.1.4

Jakoś nie wydaje mi sie że nikt z tą kartą turbo nie uruchamiał whdload.
Tych kart jest tyle, że głośno by było o tym że nie jest kompatybilna z whdload. Do dziś zostałoby to już naprawione.

Ciekawe czy dcebula używana ostatniej wersji whdload?
Co "wypluwa" SnoopDos?

Warto byłoby zrobić test odpalenia gry whdload z dyskietki o którym wspominałem wyzej
[#20] Re: Apollo 620 WHDload

@Norbert, post #19

Moze, ale WhichAmiga pokazuje zewnetrzne MMU MC68851, a nie powinna. Czyli jakis test programowy na obecnosc MMU ta karta przechodzi. Moze to byc wina kicku 3.1.4. Albo moze cos z ta konkretna karta jest nie tak. Autor watku moze sprobowac wyjac te FPU, albo wymienic pamiec fast. Ewentualnie uzyc NoFastMem i probowac uruchomic jakas gre, ktora wymaga tylko 0.5MB chip lub mniej i zobaczyc czy sie uruchomi. A co do samej karty Apollo 620 to nie wiem czy ona miala w standardzie zewnetrzne FPU MC68882 czy to byla opcja. Bo sa zdjecia w necie tej karty z dzialajacymi grami WHDload.
[#21] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #1

Witam, bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc. Problem rozwiązany, opcja NOMMU i wszystko działa.
[#22] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #21

Możesz tą opcję ustawić globalnie dla wszystkiego co odpalane jest przez whdload.
No chyba że już tak ustawiłeś
[#23] Re: Apollo 620 WHDload

@Norbert, post #22

Jak globalnie ? Ja ustawiam co tytuł
[#24] Re: Apollo 620 WHDload

@Don_Adan, post #18

Zapytam Piru i dam znać co on na to.

Btw. zacznijmy od tego żeby sprawdzić ostatnią oficjalną wersję a nie tego starocia z 99 roku:
https://sintonen.fi/sw/WhichAmiga.lha


Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:51:18 przez michal_zukowski
[#25] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #23

[#26] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #21

OK

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 20:18:41 przez Dorian3d
[#27] Re: Apollo 620 WHDload

@dcebula, post #21

Cieszę się, że zadziałało szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem