kategoria: A500
[#1] Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500
Czy dyskietki pc 1.44 MB mozna użyć do Amigii, po sformatowaniu, czy nie ma szans? Chodzi o oryginalna stacja Chico. 880 kB

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:00:40 przez MarcinAmiga
[#2] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@MarcinAmiga, post #1

Można używać bez problemu. A jeżeli będziesz formatować i zapisywać bezpośrednio na Amidze, to nawet nie trzeba zaklejać dodatkowego otworu indeksowego.
1
[#3] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@Jacques, post #2

Prawda jest taka, że i tak - i nie. Nagrać coś nagrasz, jak na oryginalnej stacji to bez zaklejania otworu (który NIE JEST otworem indeksowym a jedynie określa gęstość). Ale dyskietki (oryginalnie) HD nagrane na stacji DD będą trzymały zapis gorzej - to oznacza, że będą bardziej zawodne i nagranie wcale nie musi się udać.

Mnie zastanawia, jak to jest z nagrywaniem na HD w stacji przerobionej z HD (czyli PC-towej) ale w DD po zaklejeniu otworu indeksowego. Czy dyskietka jest nagrywana z mocą adekwatną do formatu DD czy HD? Może ktoś zaznajomiony z tematem będzie wiedział.
[#4] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@MarcinAmiga, post #1

Można używać, wręcz wielu chyba tak robiło w końcówce lat 90/początku XXI wieku. Jedna rada - w dzisiejszych czasach to nie jest chyba duży problem ale rób kopię bezpieczeństwa na innym nośniku - płycie/kasecie/taśmie/dysku twardym.

Zasadniczo takie dyskietki teoretycznie będą bardziej zawodne - stacja nagrywająca DD liczy na coś innego niż powierzchnia dyskietki 1,44. Ale to chyba nie taki problem, nawet kiedyś mając magnetowid VHS można było robić kopie bezpieczeństwa, chociaż niestety nie wiedziało się o tym.
1
[#5] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@perinoid, post #3

Nie jestem pewien, ale po to chyba stacja HD ma rozpoznawanie gęstości, żeby wiedzieć jaką moc dobrać...
[#6] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@perinoid, post #3

Mnie zastanawia, jak to jest z nagrywaniem na HD w stacji przerobionej z HD (czyli PC-towej) ale w DD po zaklejeniu otworu indeksowego. Czy dyskietka jest nagrywana z mocą adekwatną do formatu DD czy HD? Może ktoś zaznajomiony z tematem będzie wiedział.


Z tego co pamiętam to wyjmuje się czujnik i łączysz kabelkiem

i nie trzeba zaklejać


Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:43:02 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:46:30 przez Dorian3d
[#7] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@pgru2, post #5

Dyskietki HD, zwłaszcza te późniejsze były marnej jakości. Pamietam, że używałem jeszcze dyskietek na PC w koncówce lat 90 (startowa do W98,w szkole itp) i nie miały startu do dyskietek DD pod względem jakości i wytrzymałości.

Sam dysk W HD był bardziej przeźroczysty i cieńszy.

Z moich doświadczeń wynika, że na przerobionej z PC stacji dyskietki HD działają lepiej niż na starych stacjach z A500. Lepiej się zapisują i formatują, ale nie ma porównania ze starymi DD pod względem wytrzymałości.

Popatrz pod światło przez dysk HD i DD a zobaczysz o co mi chodzi
1
[#8] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@snifferman, post #7

jest tak jak piszesz, więcej info na ten temat tutaj

Sam posiadam jeszcze dyskietki 3.5" Single Density i tam to jest dopiero żywotność. Wszystkie programy z 1984 (pierwszy Macintosh) roku wgrywają się bez najmniejszego problemu. Inna sprawa, że były to dyskietki produkcji japońskiej, a nie jakieś zamienniki od majfrenda.
[#9] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@charliefrown, post #8

To nie jest tak, że wczesne dyskietki od Maca(bo potem przeszli na zwykłe stacje USB 1,44) były nagrywane przy użyciu GCR i stacji ze zmienną prędkością obrotową? Co oznacza, że w przeciwieństwie do zwykłych 1,44 HD miały podobną "gęstość sektorową", a nie tak jak w przypadku 1,44 HD ścieżki wewnętrzne mają inną gęstość danych zapisu niż ścieżki zewnętrzne? Skoro dyskietka obraca się ze stałą prędkością, a trzeba upakować tyle samo danych na ścieżkę, to inaczej zachowa się ścieżka wewnętrzna i zewnętrzna po wielu latach używania...
[#10] Re: Dyskietki 1.44 mb do Amigii 500

@MarcinAmiga, post #1

Można. Używałem przez wiele lat, bez problemów!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem